uskonnon opetus sallittava totuuden nimissä

valheellinenopetus

Lapsi pääsee tekemään omia arvioita opetuksen mielekkyydestä.
Opettajakin voi valehdella, kehenkään ei voi luottaa 100%:sti.

5

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normikehitys

      Lapsi jos seuraa normikehitystä, huomaa joulupukin kadonneen.

    • Taikauskonnoton

      Eihän uskonnonopetus ole tähänkaan asti ollut keneltäkään kiellettyä.

      En kyllä ymmärrä, miksi kouluissa pitäisi opetaa vakaumuksellista taikauskoa. Voitte halutessanne ohjata lapsenne vapaa-ajalla pyhäkouluun tai muihin "henkisen kasvun" hömppäpiireihin. Näitä on kuitenkin jokaisella suomessa edustetulla uskonnolla riittämiin, ja jollei ole niin perustakaa sellainen ihan oman seurakuntanne kustannuksella. Taikauskon opetuksen ei pitäisi kuulua peruskoulun opetussuunnitelmaan eikä verovaroin kustannettavaksi.

      • MuistetaanMainita

        Uskonnon opetuksen pakollisuus poistettava. Mahdollisuus valita elämänkatsomustieto! Kaikille.

        Uskonnonvapauteen kuuluu vapaus uskonnoista, niin kristinuskonnosta kuin islamista, niiden kummankin erilaisita suunnista. Tämä tulee tehtä selväksi niin maahanmuuttajille kuin kantasuomalaisille. Kennekään ei ole pakko osallistua uskonnonharjoitukseen, kuulua uskonnolliseen yhteisöön. Ja jokainen voi erota sellaisesta, jos on liittynyt tai lapsena liitetty.


      • Ateistisuvakki
        MuistetaanMainita kirjoitti:

        Uskonnon opetuksen pakollisuus poistettava. Mahdollisuus valita elämänkatsomustieto! Kaikille.

        Uskonnonvapauteen kuuluu vapaus uskonnoista, niin kristinuskonnosta kuin islamista, niiden kummankin erilaisita suunnista. Tämä tulee tehtä selväksi niin maahanmuuttajille kuin kantasuomalaisille. Kennekään ei ole pakko osallistua uskonnonharjoitukseen, kuulua uskonnolliseen yhteisöön. Ja jokainen voi erota sellaisesta, jos on liittynyt tai lapsena liitetty.

        Koulun uskonnonopetuksessa ei opeteta uskomaan mihinkään uskontoon, kuten varsin hyvin tietäisit, jos viitsisit ottaa asiasta selvää ennen kuin menet keskustelupalstoille räyhäämään. Koulussa oppilaille kerrotaan mihin missäkin uskonnossa uskotaan, koska se kuuluu yleissivistykseen. Jos näin olisi ollut aina (ja jos kaikki olisivat aina viitsineet seurata opetusta) ei olisi nykyisen kaltaista tietämättömyydestä johtuvaa uskontofobiaa. Koulussa ei opeteta kristityille kristinuskoa, muslimeille islamia ja budhalaisille budhalaisuutta, vaan kaikille kaikkia uskontoja. Näin ihmisten pitäisi tajuta, että esimerkiksi muslimit eivät lähtökohtaisesti ole terroristeja sen enempää kuin kristityt tai ateistit. Jokaiseen uskontoon ja myös ateismiin mahtuu kuitenkin erilaisia tulkintoja ja eri lailla ajattelevia yksilöitä, joista osa on tarpeeksi ahdasmielisiä halutakseen kieltää kaikki "väärät" uskonnot.


    • Uskonnonopetus valtion kouluissa tulisi lopettaa ja siirtyä yhteen katsomusaineeseen. Eikä se katsomusaine voi olla kristinusko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2983
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2604
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2245
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1546
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1497
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      27
      1308
    Aihe