Polttokenno syttyy normaalisti mutta liekki on yksinomaan siinä pienessä joka näkyy lasiaukosta. Epäilen ettei se suurempi syty lainkaan koska teho on huono. Tietäisikö joku neuvoa missä vika ennenkuin vien lämmittimen huoltoon.
Trumatic 3002
Viluinen
11551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaverilta meni Rumatikistä piirikortti, liki tonnin remontti, oli kyllä uudempi tämä puhaltavavärkki.
On Trumatic SL 3200. Heps. Kun tikkua liikuttelee ylös alas niin jopa syttyy pääkennokin. Palaa jonkin aikaa, liekki muuttuu oranssiksi ja sammuu. Eli vika onkin säätimessä? Vai.
liekin varmistin menny, saa uusia ei maksa paljoa. joskus oli sama vika itelläkin
Piäasia on on että on Rumatikillä, puhaltaa kunnolla suviaikaan eikä maksa paljon, Täällä Savonmualla on paljon juuri Rumatikillä värkit.
Ollaan Tuurissa ilmaista sapuskaa, on jo paljon meitä ilmalämmittäjäjiä paikalla. Mulla on itellä perinteinen Hymmerimoppili Kuustonnisella Rumatikillä, kyä tarkenee.
Trumatic syttyy kääntämällä säädintä vastapäivään ( kuulu napsuttelua) ja painamalla samalla säädintä alas jolloin pakkoavaat kaasun. Tottahan sinulla on kaasupullon hana auki. Pidä sitä sääsintä alaspainetuna jonkin aikaa ja päästä se sitten nousemaan ylös. Nyt pitäisi myös isomman polttimon syttyä.
Jos näin ei tapahdu, ollenee syynä siellä säätimen sisällä oleva kierukka joka ei lömpene ja "levittäydy" isommaksi jotta se kaasu pääsisi myös sinne isompaan polttimoon. Oletan että sika on liekkianturissa jonka ostaminen ( lienisi n. 30 €) ja vaihtaminen on helppo homma.
Jos et yhtään tunne trumaticin toimintaa, teetä se liikkeessä. Silloin saat varmimmin toimivan laitteen. Itse vaihdoin mutta siinä pitää osata irrottaa kaasupurki lämmittimesta ja se mainittu liekkianturi (varmistin). Sitten kasausvaiheessa pitää olla huolellinen ja tarkistaa ettei ole kaasuvuotoja. Näin .
No niin. On aika taas aloittaa keskustelu kun kevätkin on käsillä. Trumatic SL3002 palaa epätasaisesti, liekki käy oranssina ja välillä kuuluu nopea tsiuu. Säädin uusi, mistä voisi johtua?
Typerimpiä lämmittimiä, mitä asuntokopissa voi olla. Minäkin nuukana karavaanarina sellaisen omistan , mutta sen verran kuitenkin älyän , että talveksi jätän koppiasumisen talvivarustuksilla olevien iloksi.
Zeit Zei Lehto palaa kilparadoille, veneilikin aikoinaan.
Kyllä Anssi Koivurannan siivu on parhaiten jäänyt mieleeni
Laakkaanen oli parree Holomenkollenilla