Talvisota loppui ja vuosikymmeniä sitten - Herätkää tähän päivään.
Uutisointi valtamediassa niin ala-arvoista roskaa että vain talvisodan aikaan samanlaisia suoria valheita on viimeksi syydetty eetteriin.
Uutisointi valtamediassa niin ala-arvoista roskaa että vain talvisodan aikaan samanlaisia suoria valheita on viimeksi syydetty eetteriin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vai niing. Moni elää vielä 1918 sodan hengessä ? Lopettaisivat sen ensiksi.
Aamu TV:n asiantuntija puhui asiaa jonka tunsi.
Toimittaja teki vihjailevia kysymyksiä tavaksi tulleella tyylillä.
Oli mukava kuunnella mitä Venäjällä kansalliskaartin perustamiseksi tehdään.
Mutta kun olisi pitänyt rienata ja pilkata.
Ei halua Yle tehdä puolueetonta tiedottamista, vaan toimii suuriosuisimpien pillin mukaan, ei niinkään ylevää.
Talvisota loppuu kun ryöstösaalis Karjala palautetaan Suomelle.
Suomen poliittinen johto jokaista presidenttiä myöten on sanonut ettei Suomella ole aluevaatimuksia.
Vaikka Karjalaa tarjottaisiin Suomelle, niin Suomi ei sitä ottaisi, sillä se veisi Suomen lopulliseen konkurssiin.
Maksakoon sitten rahakorvaukset ryöstösaaliista. Petsamo kannattaisi kyllä ottaa.
Suomen valtionjohto/ jokainen presidenttimme on ilmoittanut ettei Suomella ole mitään vaatimuksia NL:n tai Venäjän suhteen.
Suomen valtionjohto ei tule koskaan esittämään Venäjälle minkäänlaisia vaatimuksia mistään " ryöstösaaliista" - se pitää jo tyhmemmänkin tajuta.
Toki Venäjä antaa ne omasta halustaan, kun sillä ei ole kuulema mitään tekemistä Neuvostoliiton rikosten kanssa. Miksi korvausten saaminen haittaisi sinua, eikö se olisi hyvä ja ystävyyttä syventävä?
Miten niin korvausten saanti muka " haittaisi" minua? Oletko hiukan vajaa.
Tämä ei ole minun, eikä sinun asia vaan maamme korkeimman johdon johon sinä tai minä emme tule koskaan kuulumaan ja maamme korkein johto on ilmoittanut ettei Suomella ole vaatimuksia sodista.
Kukaan ei maksa omasta halusta kenellekään yhtään mitään - ei Venäjä Suomelle, eikä USA Vietnamilaisille siviileille jotka eniten kärsivät USA:n pommituksista.
Niin, Suomi on kohta kutistettu kehä iii:n sisäpuolle jo muutenkin. Ja kun nykymeno jatkuu vielä pari vuosikymmentä, niin Uudenmaan tuolla puolen alkaa tietön taival ja asumaton korpi.
Siihen tässä pyritäänkin, sillä olisi helpompi pitää 5-6 miljoonakaupunkia hyvässä tiestössä jne. kun tällainen harvaanasuttu maa.
Alkaahan se olla vähitellen meidän asiamme jos maamme korkein johto on täysiä idiootteja!
Presidentti Niinistö on johtanut Suomen ulkopolitiikkaa rauhallisesti ja varmasti ja hänellä on takanaan koko kansan luottamus!
Tuoreimman HS-gallupin mukaan 89 prosenttia suomalaisista on sitä mieltä, että Niinistö on hoitanut tehtävänsä erittäin tai melko hyvin. Lähes puolet antoi hänelle erinomaisen arvosanan, ja huonon arvosanan kannalla oli vain prosentti vastaajista.
Hän on ennätyksellisen suosittu!