Talvivaara on pian pakattu ennätystäyteen rikkihappoliuotusaumoja, ilman mitään todellisia ennakkosuunnitelmia happoliuotuksessa vääjäämättä syntyvien ennätyssuurien jätevesien puhdistamisesta.
Mikäli Ratian suunnitelmat saavat toteutua, niin vuoden päästä Talvivaaran vedenjakajalta virtaa ennätyssuuret jätevesi ja -liemijoet niin Kajaanin (Nuasjärvi - Jormasjärvi -kautta) kuin myös Pohjois-Savon (Ylä-Lumijärvi - Kivijärvi -Laakajärvi -kautta) suuntaan.
Mikäli Ratian suunnitelmat saavat toteutua, niin vuoden päästä Talvivaaran vedenjakajalta virtaa ennätyssuuret jätevesi ja -liemijoet niin Kajaanin (Nuasjärvi - Jormasjärvi -kautta) kuin myös Pohjois-Savon (Ylä-Lumijärvi - Kivijärvi -Laakajärvi -kautta) suuntaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Halvempaa työllistämistä olisi laittaa nuo työntekijät tekemään hiekkakakkuja palkkansa eteen. Olisi yhteikunnalle enemmän hyötyä.
Talvisaatana on yksi maailman isoimpia ja surullisimpia ympäristökatastrofeja.
Kainuussa kaikki teollinen toiminta on lopetettava ja muutettava ammattirakennetta. Kun kaikki naiset huoraa ja miehet varastaa, säilyy luonto puhtaana.
Maksetaanko sille porukalle palkkaa tuosta pelkästä sotkemisesta loputtomiin?
Onko Talvivaarasta kuskattu yhtään kuormaa ongelmajätelaitokselle?
Milläs niitä paskoja mihkää kiikutat?! :/
Eiköhä ne o jo puolvälissä Atlantia?
Kuinka isoja jätealtaat ovat kuutioina?
Tällä hetkellä aluella on varastoituna sulfaatipitoisia ja muita myrkkyjä sisältäviä jätevesiä 10 000 000 m3. Sellainen allas on kilometri kanttiinsa ja 10 metriä korkea. Sellainen hukuttaisi ison kaupungin alleen.
10 000 000 m3 / 50 m3 on 200 000 säiliörekallista. 200 000 x 25 m on 5000 km:n letka. Hangosta Utsjoelle on 1300 km. Kun välille tehdään nelikaistainen tie, Talvivaaran rojut saadaan mahtumaan säiliörekkoihin tien päälle.:)
Harva suomalaisista on tullut ajatelleksi mitä Matti Vanhanen, Mauri Pekkarinen, Paula Lehtomäki ja Pekka Perä ovat verorahoillamme saaneet aikaan > jättisuuren ympäristöongelman.
Laittakaa jo lopultakin ne sotkijat siellä Kainuussa johonkin tuottavaan ja rehelliseen oikeaan työhön. Muun maan veronmaksajien rahoja ei voi loputtomasti syytää tuon sakin elättämiseen.
Talvivaaran kaivos on pilannut jo enemmän kuin tarpeeksi Kainuun ainutlaatuista luontoa ja vesistöjä. Kaivos on ajettava alas ennen kuin loppukin Kainuun alkuperäisestä luonnosta on mennyttä. Veronmaksajat ovat jo nyt maksaneet satoja miljoonia Talvivaaran väkisin pystyssä pitämisestä. Miksi rahaa syydetään luonnon pilaajille?
Mummonmökkien vessat ei tainneet saastuttaa likikään noin paljon?
Talvivaarassa kaadetaan täysi 100 m pitkä junalasti rikkihappoa maahan joka päivä. Lapsikin ymmärtää mitä myrkky- yhdistetä sellaisesta touhusta syntyy. Ja maksaa paljon tällä tavalla luonnon tuhoaminen.
Kepulaisuuteen kuuluu loppumaton viha puhdasta ympäristöä kohtaan.
Paskalaki Paulan ja Setä Sipilän bisnekset saavat jatkua kansan varoilla, kun Mauri Pekkarisen valinta kauppa- ja elinkeinoministeriksi sisäisellä kähminnällä estettiin. Kepun sisällä tapahtunut vallankaappaus ja kansalaisten etua puolustava linja saa väistyä Paskalaki Paulan ja Setä Sipilän omien taloudellisten intressien tieltä.
Taloudesta, ympäristöstä ja hallinnosta:
- Talvivaara on Suomen teollisuushistorian suurin taloudellinen katastrofi.
- Talvivaara on Suomen ympäristörikosten historiassa vailla mitään vertailukohtaa.
- Talvivaara ja Sipilän hallitus ovat lahjottavuudellaan tuhoamassa miljoonien kansalaisten uskon maamme poliittiseen järjestelmään vain muutaman dollarin tähden.