Aivopesua venäjällä

80% Venäläisiä eivät tiedä että Natsi Saksa ja NL oli liittolaisia vuoden 1941 asti. Ryskij juhla voiton päivä Suomessa. Ryskij ei muista että NL miehitti Suomen osan. Ryskij taas uhoa iskeä Suomen. Ryskijlla on lyhyt muisti.
36194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Sinutkin on aivopesty jos uskot luomiskertomukseen raamatusta.

Äänestä

Hyvän mieluisia venäläisiä ihan varmoja, että natsi Saksa oli aina vihollinen Venäläisille. Voi voi.

Äänestä

He he. Hitler ja Stalin miehittivät Puolan ja pitävät yhteisen Voiton paraatin.

Äänestä

Natsi-Saksa ja Neuvosto-Venäjä solmivat liiton 23.8.1939. Hitler hyökkäsi Puolaan lännestä ja Stalin iski puolalaisten selkään idästä. Liittolaiset sotarikolliset jakoivat Puolan keskenään. Sitten tuli Baltian ja Suomen vuoro joutua rikollisten hyökkäyksen kohteeksi.

Äänestä
  • Stalin ei muuten hyökänny puolaan.

    Äänestä

  • Eihyökännynnä kirjoitti:

    Stalin ei muuten hyökänny puolaan.

    Hyvä esimerkki siitä prosentistä. Eikä muka eivät pitäneet yhteistä paraatia.

    Äänestä

  • Eihyökännynnä kirjoitti:

    Stalin ei muuten hyökänny puolaan.

    "Stalin ei muuten hyökänny puolaan."

    STALIN HYÖKKÄSI PUOLAAN JA MIEHITTI SIITÄ OMAN PUOLIKKAANSA!

    Antony Beevor: Toinen Maailmansota

    Siinä missä ryöstely, tappaminen ja olojen kaoottisuus tekivät elämästä natsien miehittämillä alueilla hirvittävää, ei elämä sujunut paljoa paremmin puolalaisilla, jotka olivat Neuvostoliiton puolella uutta sisäistä rajaa.
    Stalinin viha Puolaa kohtaan oli peräisin Neuvostoliiton ja Puolan sodasta ja puna-armeijan häviöstä vuonna 1920 Varsovan taistelussa, jota puolalaiset sanoivat ”Veikselin ihmeeksi”. Stalinia oli arvosteltu voimakkaasti hänen osuudestaan siihen, että ensimmäinen ratsuväkiarmeija ei ollut tukenut marsalkka Mihail Tuhatsevskin joukkoja. Hän oli puna-armeijan puhdistusten alkajaiseksi teloituttanut Tuhatsevskin tekaistujen syytteiden perusteella 1937. NKVD oli 1930-luvulla vainonnut vakoilusta syytettyinä Neuvostoliitossa asuvia puolalaisia, enimmäkseen kommunisteja.

    NKVD:tä johti Stalinin vainojen aikaan Nikolai Jezov, jolle kehkeytyi pakkomielle puolalaisten kuvitelluista vehkeilyistä. Puolalaiset puhdistettiin NKVD:stä, ja 11. elokuuta 1937 annetulla käskyllä 00485 puolalaiset määriteltiin luonnostaan valtion vihollisiksi. Kun Jezov raportoi pidätyksien, kidutusten ja teloitusten kahdestakymmenestä ensimmäisestä päivästä, Stalin ylisti toimintaa: ”Oikein hyvä! Kaivakaa edelleen esiin ja puhdistakaa puolalaista saastaa. Poistakaa se Neuvostoliiton edun vuoksi.” Terrorin puolalaisvainojen aikana pidätettiin vakoilusta syytettyinä 143.810 ihmistä, joista 111.091 teloitettiin. Puolalaisilla oli tuhon aikaan neljäkymmentä kertaa suurempi mahdollisuus joutua teloitetuksi kuin Neuvostoliiton muilla kansalaisilla.

    Voitokas Puola oli Neuvostoliiton ja Puolan sodan lopettaneessa Riian rauhansopimuksessa ottanut läntiset osat Valko-Venäjästä ja Ukrainasta. Sen jälkeen niihin oli siirretty paljon marsalkka Josef Pilsudkin legioonalaisia. Puna-armeijan hyökättyä Puolaan syksyllä 1939 yli viisi miljoonaa puolalaista totesi joutuneensa neuvostokomentoon, joka piti puolalaista isänmaallisuutta jo itsessään vastavallankumouksellisena. NKVD pidätti 109.400 ihmistä, joista suurin osa lähetettiin vankileireille ja 8.513 teloitettiin. Neuvostoviranomaisten tähtäimessä oli kaikki, joilla saattaisi olla osuutta puolalaisen kansallismielisyyden elättelemiseen, kuten maanomistajat, lakimiehet, opettajat, papit, lehtimiehet ja upseerit. Kyse oli tietoisesta luokkataistelun ja kansallisen tuhoamisen politiikasta. Puna-armeijan miehittämä Itä-Puola aiottiin jakaa ja liittää Neuvostoliittoon niin, että pohjoinen alue yhdistetään Valko-Venäjään, eteläinen Ukrainaan.

    Joukkokarkoitukset Siperiaan ja Keski-Aasiaan alkoivat 10. helmikuuta 1940. NKVD:n kiväärirykmentit kokosivat 139.794 puolalaista siviiliä yli 30 asteen pakkasessa. Ensimmäiset valitut perheet herätettiin huutamalla ja hakkaamalla kiväärinperillä ovea. Puna-armeijan ja NKVD:n virkailijan johtamat ukrainalaiset miliisit ryntäsivät sisään, osoittelivat aseilla ja ärjyivät uhkauksia. Sängyt kaadettiin kumoon ja kaapit pengottiin muka etsittäessä kätkettyjä aseita. ”Te olette puolalaista eliittiä”, NKVD:n mies sanoi Adamczykin perheelle. ”Te olette puolalaisia herroja ja isäntiä. Olette kansan vihollisia.” Vielä tavanomaisempi NKVD:n muotoilu kuului: ”Kerran puolalainen, aina kulakki.” Kulakki oli Neuvostoliitossa varakkaasta ja taantumuksellisesta talonpojasta käytetty haukkumasana.

    Perheille ei annettu paljoa aikaa valmistautua hirvittävän matkan varalle ja jättämään ikiajoiksi kotinsa ja maatilansa. Useimmat lamaantuivat ajatuksesta. Isät ja pojat pakotettiin polvilleen kasvot seinää vasten ja naisten annettiin kerätä tavaroita, kuten ompelukone rahan ansaitsemiseksi tuntemattomassa määränpäässä, keittiövälineitä, vuodevaatteita, perhevalokuvia, lapsen räsynukke ja koulukirjoja. Joitakuita neuvostosotilaita tehtävä selvästi hävetti, ja he pyytelivät vaimeasti anteeksi. Muutama perhe sai luvan lypsää lehmänsä ennen lähtöä tai tappaa pari kanaa tai porsasta kolmiviikkoiselle matkalle karjavaunussa. Kaikki muu oli jätettävä. Puolalainen diaspora oli alkanut.

    Äänestä

  • Kiitos pienestä historian kertauksesta, tuli varmasti tarpeeseen rommelille ja muille änkyröille.

    venäjä on edelleen fasistinen valtio.

    Nyt on tsetseenien, ukrainalaisten, tataarien, georgialaisten, abhaasien ja syyrialaisten vuoro kärsiä venäläisen fasismin seurauksista.

    Äänestä

  • Se on varma Venäjän ikuinen kirous, olla kätyrinä ihan itselle. Ei Stalin itse murhasi miljoonia, kansalaiset olivat itse avuksi.

    Äänestä

  • VenäjänKirous kirjoitti:

    Se on varma Venäjän ikuinen kirous, olla kätyrinä ihan itselle. Ei Stalin itse murhasi miljoonia, kansalaiset olivat itse avuksi.

    Laulut Isä Aurinko Stalinista ovat palamassa takaisin koulun lauluksi.

    Äänestä

  • KerranFasistiAinaFasisti kirjoitti:

    Kiitos pienestä historian kertauksesta, tuli varmasti tarpeeseen rommelille ja muille änkyröille.

    venäjä on edelleen fasistinen valtio.

    Nyt on tsetseenien, ukrainalaisten, tataarien, georgialaisten, abhaasien ja syyrialaisten vuoro kärsiä venäläisen fasismin seurauksista.

    Georgialaisten? Ja Stalin oli heidän joukosta, Hrustschev ukrainalainen...

    Kuka on urhi?

    Äänestä

Venäläiset eivät tiedä historiastaan joten heidät on helppo manipuloida toistamaan sitä. Venäjä on nykyisinkin natsien tärkein liittolainen ja tukee Euroopan äärioikeistoa rahallisesti. 1939-41 venäläiset toimittivat natsien sotakoneelle mm. 940 tuhatta tonnia öljytuotteita ja 14 tuhatta tonnia kumia, molemmat kriittisiä pullonkauloja natsien sotakoneessa kuten myöhemmin nähtiin. Saksa oli harvinaisten maametallien kuten platina ja kromi suhteen riippuvainen tuonnista ja Venäjä toimitti 70% tarpeesta auttaen Saksaan kiertämään Britannian asettaman kauppasaarron. Viljatoimitukset takasivat että natsit pystyivät keskittymään sotimiseen elonkorjuun asemesta.

Kaiken tämän putinistit haluavat unohdettavan.

Äänestä

Suurin osa Suomalaisista ei tiedä, että talvisodan liikkeellepanevana voimana oli Saksan silloisen johtajan sotapolitiikka.
https://www.youtube.com/watch?v=pe0gIdVgeow
Why Germany Invaded Poland
Natosuvakeille on vaikeaa hahmottaa historian syitä ja seurauksia.

Äänestä
  • Ei ollut! Talvisodan liikkeellepanevana voimana toimi Stalinin ja Neuvostoliiton vallanhimo ja imperialismi! Kyllä hyökkäyksestä kantaa vastuun AINA sen tekijä!

    Äänestä

Kuten tälläkin palstalla kirjoittelevat ovat olleet kapitalistisen ja natsismin aivopesun kohteena.Historian tuntemus on pahasti värittynyt ja vääristynyt.Ribbentrop-sopimus voidaan nähdä vain taktisena temppuna sillä saatiin lisä-aikaa varustautumiselle Natsi-Saksan hyökkäykselle Neuvostoliittoon.

Äänestä
  • Taktinen temppu on että nyt väitetään tuollaista kun silloin varustettiin Natsi-Saksaa.

    Äänestä

  • Kuten tälläkin palstalla kirjoitteleva natottaja on ollut kapitalistisen ja natsismin aivopesun kohteena...

    Äänestä

Kun venäläisiä ulvoa Voiton päivässä, saa kysyä kuka oli auttanut natsi Saksalle rakentaa armeijan??? Saksalaiset saivat mitä tahansa NLlta oman armeijan rakentamisen.

Äänestä

Länsivallat eivät alkaneet yhteistyöhön Neuvostoliiton kanssa 1930-luvun lopulla.Länsivallat Iso-Britannia, Ranska kieltäytyivät yhteistyöstä Neuvostoliiton kanssa.Chamberlain Iso-Britannian pääministeri teki yhtä kyseenalaisen sopimuksen Natsi-Saksan kanssa ennen sotaa.

Äänestä
  • "Länsivallat eivät alkaneet yhteistyöhön Neuvostoliiton kanssa 1930-luvun lopulla.Länsivallat Iso-Britannia, Ranska kieltäytyivät yhteistyöstä Neuvostoliiton kanssa."

    Ei n iin ja syykin oli selvä.Stalinin sulle mulle-jakopolitiikka ei sopinut lännelle!

    Sen sijaan Hitlerissä Jooseppi löysi sielun veljen maita ja mantuja jakamaan!

    Äänestä

Yhteistyö länsimaiden ja venäjän pantu koetuksille kun oli paljastettu huijaus. Stalin myi eteenpäin ruoka apua lännestä. Venäjän propaganda ulvoi nälänhädästä ja se mitä sai ilmaiseksi myi samantien.

Äänestä

Toi bäkmän on nyt Venäjällä avuksi, kirjoittele Venäjän historian uudestaan. Raha ei haisee.

Äänestä

"Suurin siviilien kansanmurha on tapahtunut Kiinassa, Maon aikana, jolloin noin 50 milj. ihmistä tapettiin. Ateisti Josef Stalin tulee kakkosena, hän murhautti liki 20 milj. ihmistä kulakkien likvidoinnin ja jezhovshtshinan aikana."

Turha yrittää syyttää Stalinia kaikesta, kun varsinaisena toimeenpanijana oli henkisesti epävakaa Jezhov, joka kaiken lisäksi käytti huumeita. Hänhän alkoi tapattaa ihmisiä ilman Stalinin käskyäkin.

Äänestä
  • Tapatti sanotaan 19.9 miljoonaa omin päin ilman että Stalin tiesi tai huomasi mitään?

    :)

    Äänestä

Aivopesu siellä on niin helppoa, koska kansa on älykkyydeltään lähes somalien luokkaa.

Äänestä
  • Aivopesu natottajalle on niin helppoa, koska se on älykkyydeltään lähes somalien luokkaa.

    Äänestä

  • cvvbnb kirjoitti:

    Aivopesu natottajalle on niin helppoa, koska se on älykkyydeltään lähes somalien luokkaa.

    Kerrassaan säälittävä esitys ... jopa PUNAHUORALTA.
    Onko todella noin, että Trollitehtaan koiravahtia painavat KROKODILIA tykittävät mitättömyydet. Jumalauta, että venäjä on POHJALLA.
    IMHO.

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Kerrassaan säälittävä esitys ... jopa PUNAHUORALTA.
    Onko todella noin, että Trollitehtaan koiravahtia painavat KROKODILIA tykittävät mitättömyydet. Jumalauta, että venäjä on POHJALLA.
    IMHO.

    Annoit itsesi juuri ilmi - taas.

    Äänestä

  • nimmaritnimmarit kirjoitti:

    Annoit itsesi juuri ilmi - taas.

    Ime nysääs, jos pystyt ... LATVA-D SIVARI.
    IMHO.

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Ime nysääs, jos pystyt ... LATVA-D SIVARI.
    IMHO.

    1. Mitä nysää mun pitäis imeä?
    2. Todista että olen sivari...
    3. Kiinnostaako kelle puhut...?
    4. Mua kiinnostaa mikä tää tämmönen palsta on...

    Äänestä

Tiltu erehtyy lähes poikkeuksetta puolustelemaan Stalinin aikaista Neuvostoliittoa. Näin tietysti pitääkin, Putinhan pitää Stalinia sankarina.
Suomalaiselle lienee selvää mistä puusta tuollaiset tiltuset on veistetty.

Äänestä

samaa+voi+sanoa+suomalaisista++että+80%+ei+tiedä+Suomen+olleen+Natsi-Saksan+liittolainen+vuodesta+1941+lähtien+vuoteen+1944,mistähän+johtuu+tämä+aivopesusta?

Äänestä

Kerros natottaja stalinin kätyreistä. Olet näemmä lukenut.

Äänestä

Venäjällä tiedetään vieläkin, että Suomi ampui Mainilan laukaukset.
1950-luvulla luultiin, että Suomi on osa Venäjää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lyhytmuistivenäjä kirjoitti:

80% Venäläisiä eivät tiedä että Natsi Saksa ja NL oli liittolaisia vuoden 1941 asti. Ryskij juhla voiton päivä Suomessa. Ryskij ei muista että NL miehitti Suomen osan. Ryskij taas uhoa iskeä Suomen. Ryskijlla on lyhyt muisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu