Keskusteltiin aikanaan iäkkään tuttavamme kanssa, jolla ei ole ilmastointia autossa ja auton vaihtoa suunnittelimme.
Isälläni oli astma ja ilmastoitu auto olisi ollut hänelle tärkeä, koska kuumalla ilmalla oma vanha automme oli kuin sauna ja muutaman kerran olimme tuttaviemme matkassa ilmastoidulla autolla ja kesäkuumallakin matkustus oli miellyttävän viileää.
Iäkäs tuttavamme oli ilmastoitua autoa vastaan siihen saakka, kun hän hankki uudemman auton -90 luvun.
Heti muuttui suhtautuminen myönteiseksi ilmastoitua autoa kohtaa, kun se sitä aikaisemmin oli ollut, ettei suomessa ole niin kuuma, että täällä ilmastointia tarvitsee.
Nyt hän sanoo, että autossa pitää olla ilmastointi, ettei muunlaista kannata ostaa, eikä silti kuitenkaan uudempaa mallia.
Eipä siitä ilmastoidusta autosa isäni enää pääse nauttimaan, kun hän kuoli vähän aikaa sitten, enkä minä ala ilmastoitua autoa hankkimaan, kun ei sitä isän elinaikana saatu hankittua, että ajellaan sitten kun on pilvinen sää.
Tuttava välillä kyselee, että olenko vaihtanut uudempaan autoon, mutta en ole, en näe järkeä vaihtaa autoa vähän uudempaan, jossa on yhtä paljon ajokilometrejä, kuin tässä nykyisessä, se olisi yhtälailla käytetty, kuin nykyinen.
Isälläni oli astma ja ilmastoitu auto olisi ollut hänelle tärkeä, koska kuumalla ilmalla oma vanha automme oli kuin sauna ja muutaman kerran olimme tuttaviemme matkassa ilmastoidulla autolla ja kesäkuumallakin matkustus oli miellyttävän viileää.
Iäkäs tuttavamme oli ilmastoitua autoa vastaan siihen saakka, kun hän hankki uudemman auton -90 luvun.
Heti muuttui suhtautuminen myönteiseksi ilmastoitua autoa kohtaa, kun se sitä aikaisemmin oli ollut, ettei suomessa ole niin kuuma, että täällä ilmastointia tarvitsee.
Nyt hän sanoo, että autossa pitää olla ilmastointi, ettei muunlaista kannata ostaa, eikä silti kuitenkaan uudempaa mallia.
Eipä siitä ilmastoidusta autosa isäni enää pääse nauttimaan, kun hän kuoli vähän aikaa sitten, enkä minä ala ilmastoitua autoa hankkimaan, kun ei sitä isän elinaikana saatu hankittua, että ajellaan sitten kun on pilvinen sää.
Tuttava välillä kyselee, että olenko vaihtanut uudempaan autoon, mutta en ole, en näe järkeä vaihtaa autoa vähän uudempaan, jossa on yhtä paljon ajokilometrejä, kuin tässä nykyisessä, se olisi yhtälailla käytetty, kuin nykyinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Taas selitettiin pihlajanmarjat happamaksi.
Olihan se ennen pakko pärjätä ilman ilmastointia kun se oli vielä kohtuuttoman kallis lisävaruste, ilmanvaihto vaan suunnattuna kasvoille, suulakkeilla ilmavirran ohjaus kehoa kohti, ikkunaa auki ja pidemmällä matkalla juotavaa mukaan sekä useampia taukoja, vaatetus hyvin kevyenä.
Ilmastoinnista on kyllä hyötyä muutenkin kuin kesähelteillä, kosteus haihtuu lasien sisäpinnoilta nopeasti ilmastoinnin avulla, järjestelmässä on kuivain niin sisääntuleva ilma on kuivaa, kaiketi sen ansiosta huurteet haihtuu laseista nopeasti.
Kolmessa ensimmäisessä autossani ei ollut ilmastointia, nyt on jo toinen auto jossa on ilmastointi, molemmissa ollut manuaalinen ilmastointi joten pystyy vielä kokeilemaan miltä tuntuu ajaa ilman ilmastointia ja kyllähän sen mielellään kytkee toimintaan kun on kuuma ilma.
Miten kuivain vaikuttaa puhallusilmaan? Etpä tosiaankaan tiedä mistä kirjoitat.
Autoissa ei ole ilmastointia. On lämmityksellä ja jäähdytyksellä varustettu ilmanvaihto.
Tietysti se ilmastointi vaikuttaa puhallusilmaan kun se poistaa kosteutta ilmasta.
Jo pelkkä tummennus laseissa auttaa vilentämään sisäilmaa, parkissakaan auto ei kuumene yhtä paljon kuin kirkkailla laseilla, tuulilasiin kannattaa laittaa ainakin häikäisysuojat alas. Ei itselläkään ilmastointia kun tuli aikoinaan ostettua niin kestävä auto ettei pelkän ilmastoinnin takia viitsi vaihtaa.
Ei siellä ilmalle mitään kuivainta ole. Eikä tummennus vilennä sisäilmaa. Suodattaa vain auringon lämpösäteilyä.
Eikö viisastelu käsitteillä olekin todella hauskaa? No onpahan jotain kirjoittamissyitä tännekin, kun asiallista ei millään keksi.
Siis mielestäsi käsitteiden oikeellisuudella ei ole merkitystä. Kunhan keskustellaan.
Auton ilmanvahdon jäähdytyksessä ei ole ilmankuivainta. Tämä on hyvä tehdä selväksi kun ilmankuivaimiakin on. Nillä kuivataan ilmaa, ei käytetä jäähdytykseen.
Ja ei, sävylasit eivät jäähdytä sisätilaa. Vai onko näin?
Niin, minustakin viisastelu käsitteillä on joskus mukavaa, kun en keksi mitään asiallista kirjoitettavaa mutta on pakko kirjoittaa jotain...
Ilmahan pystyy sitomaan vettä sitä enemmän mitä lämpimämpää se on. Eli kun ulkoa otetaan lämmintä ilmaa ja se jäähdytetään jäähdytyskennossa kylmäksi, tiivistyy "ylimääräinen" kosteus mitä kylmempi ilma ei pysty enää sitomaan vedeksi jäähdytyskennon pinnalle.
Sitten jos sen jälkeen lämmitetään lämmityskennossa ilma taas sopivan lämpimäksi, sen suhteellinen kosteusprosentti on huomattavasti alhaisempi kuin ulkoilman koska osa vedestä jäi jäähdytyskennon pintaan.
Eli auton ilmastointi pystyy kuivaamaan ilmaa kun samaan aikaan jäähdytetään ja tarvittaessa uudelleen lämmitetään.
Aivan. Juuri näin tapahtuu. Tätä samaa tapaa käytetään tiloissa minkä ilmankosteus tulee olla hallittavissa. Esim. museot. Ilmanvaihtokoneissa ilma lämmitetään jälkilämmityspatterilla.
Eikö ole asiallista korjata vääriä käsityksiä? Joku onneton joka luulee tietävänsä asiasta kertoo "tietämyksensä". Muut ovat silmät pyöreinä ihmettelemässä suurta tietäjää.
Sinä nillität sitten nillittämisen ilosta että vapaata keskustelua häiritään kertomalla asioiden oikea laita. Mitään asiaahan aiheeseen ei sinulla ole. Kirjoittamisen pakko ajaa kommentoimaan termien oikaisuani.
Miksi pitäisi olla kuivain, se ilmastointi kun kuivattaa ilmaa ilman kuivaintakin. Tottakai tummemat lasit laskee vähemmän auringon säteilyä sisään ja siksi lämpeneekin vähemmän.
No joo, olin väärässä. Järjestelmässä tosin on kuivain mutta se on kylmäaineen kuivain, receiver dryer.
Eric the Car Guyn videolla selviää ilmastoinnin periaate ja komponentit selkeästi :)
https://www.youtube.com/watch?v=w17DpGCcRj8
Ilmastointi hyvä, vaikka ei voi koko ajan pitää päällä!
miksi ei voi pitää päällä kokoaikaa, minä ainakin pidän.
Aiheuttaa lihaskipuja ja lunssaa.. Kärsin aikoinaan polvikivusta ja syyksi selvisi ilmastointi. Jos kolottaa , syy ilmastointi!
Siinä on sellainen lämmönsäätö ja jopa puhalluksen suunnan ja tehon säätö, joten on vain omaa osaamattomuutta jos ilmastoinnista saa vaivoja.
Homma hallinassa. On taisteltu vuosia ja usealla autolla. Aina se kylmä tippuu polvelle, puhalsi mistä vain.. Paha, myös suoraan jalkatilaan.. Nytkin polvessa jo tuntuu, kun ol pakko pitää ilmastointia päällä. Keskisuuttimet ei sulkeudu ja tuulilasi työntää kasvoille, pääkipu. Lämmönsäädin on 25. Pitemmälle matkalle voi ensin auton jäähdyttää paikallaan!
Autoissa ei taideta käyttää selektiivilaseja, vaikka ne estäisi tehokkaasti auringon lämmittämisen. Kattomateriaalejakin voisi kehittää paremmin estämään lämmön siirtyminen sisätiloihin. Ilmastointi kuluttaa aika paljon polttoainetta. Jotkut pitää vanhoissa mersuissa kesälläkin lämmityksen päällä ettei vaan moottori lämpenisi liikaa, tiedän kaksikin tyyppiä.
Minullakin keskisuuttimista toisesta tulee aina kylmää ilmaa, haittaa lähinnä talvella. Sitäkin kummallisempaa kun haarautuu samasta putkesta, en keksi mistä se ottaa kylmän ilman, eikä ole edes ilmastoitu. Saa kyllä kokonaan kiinni, mutta jos haluaa lämmintä, toisesta tulee etenkin alkuun kylmää ja viileämpää koko ajan.
Vie autosi korjaamolle, siinä on selkeä vika jos noin toimii. Joku liitos irti tai vastaavaa. Miksi olet mukana ilmastointiketjussa?
Oikeasti harvassa autossa on paneuduttu ilmankiertoon ja suuttimien asetteluun. Laittoipa miten päin vaan niin aina on todellakin joko polvet tai niska vedossa.
Kojelautasuuttimet on kaiken pahimpia. Joissain Mersuissa ja halvemman luokan Dazioissa on hyvät suuttimet. Lämmönsäädin todellakin kannattaa pitää siinä 21-25 mieltymysten mukaan. Kokeilemalla se löytyy jos löytyy.
Katoin jo että ylläpito nostanut viestin ylös vuodelta 2001 tms...
Ei, sehän on vuodelta 2016 jolloin ilmastointi on vakiona autoissa... Ainut taitaa olla Mersu johon saa lisävarusteen "ei ilmastointia -800€" ja tuotakaan optiota ei ole tarkotiettu piheille suomalaisille, vaan esim. ambulansseihin ja ausntoautoihin joissa erillinen ilmastointi
Miksi alat nyt sekoilemaan ylläpidon tekemistä nostoista?
Montakohan turhaa polvi,olkapää,kyynärpää leikkausta tehdään ilmastoinnin takia? Aina jotain kremppaa, jonka Veto herättää!
Ja veronmaksajien rahoilla.. suomessa ei ole tarvetta auton ilmastoinnille minään vuodenaikana!
ihan turha varuste, lisää päästöjä, polttoaineen kulutusta, aiheuttaa huoltokustannuksia, alentaa ilmastoimattomien autojen jälleenmyyntiarvoa, sitten nämä terveysongelmat, home kasvaa kylmäkennoissa, järjestelmästä vuotavat kylmäaineet tuhoaa ilmakehän otsooni kerrosta jne...
ilmastointia voi tarvita jossain afrikassa jossa 40 astetta lämmintä ja aurinko paistaa mutta suomessa voisi vaikka lailla kieltää tai ainakin autoverotus saisi olla korkeampi ilmastoiduissa autoissa.
itse olen pärjännyt ilmastoimattomalla autolla siitä asti kun kortin saanut ikkunaa auki vaan jos on liian kuuma.
Taas köyhät selittää pihlajanmarjoja happamiksi.
Köyhyys haisee. Köyhyyden haju = hienhaju. Siitä on taas päässyt nauttimaan mm. kauppojen kassajonoissa, kun on tässä ollut pari lämmintä päivää.
Onkos pierunhaju varakkuuden merkki kun on ollut varaa syödä mahansa niin täyteen että on varaa laskea energiaa kaasuna ulos...
Ja hiihtäen mentiin kouluun. Talvella oli helpompaa.
Paitsi että ennen oli kouluun sata kilometriä hiihtämällä pitkin metsiä susia ja karhuja vastaan taistellen niin vielä oli ylämäkeäkin molempiin suuntiin...
Koulussakin piti kaataa hehtaari metsää polttopuiksi tylsällä kirveellä ja lämmittää uunit ennenkuin muut oppilaat ja opettajat tulivat kouluun... kesällä räppänät auki ja siinä oli ilmastointi...
Pierunhaju on käyhyyden merkki. Opiskeluaikoina tämä tuli opittua... Esim. eineslihapullat eivät ole lihaa nähneetkään, nehän on mitä lie kanannahkaa yms. teurasjätettä ja täytteenä mm. runsaasti sipulia. Joka pistää pierettämään.
Ilmastointi on petollinen . Panee päälle ja tuntuu ihanalle ei edes vetoa. Seuraavana yönä särkee jokapaikan..
Köyhyys haisee. Tyhmyys tehostaa vaikutelmaa.
Köyhyys ja tyhmyys kuuluvat yhteen. Tyhmä on köyhä ja köyhä on tyhmä. Tyhmä ei tajua, että ilmastoinnin (jäähdytyksen) ollessa päällä
a) ei kannata säätää kojelaudan suuttimia puhaltamaan päin naamaa, vaikka tämä voi kuumalla autolla liikkeelle lähdettäessä tuntuakin kuningasajatukselta
b) sitä puhallusilman lämpötilaa voi kehitysmaamallin autoissakin säätää vääntämällä lämmityslaitteen hanikasta vähän lämpöä päälle ... automaatti-ilmastointi tekee tämän ....rummunpärinää... AUTOMAATTISESTI!
Itse olen hankkinut flunssat ja kolotukset muinoin autolla, jossa ei ollut ilmastointia. Eli aurinkoisena kevätpäivänä sivuikkuna auki ja "luu ulos". 10 km ajoviimaa ja sitten olikin kyynärpää jumissa ja nokka tiputti seuraavana päivänä. Kuumalla autolla kun lähti liikkeelle, niin sitä ei oikein hiffannut, miten pahasti viileä kevätsää "veti käteen". Ilmastoitujen autojen kanssa ei tällaista ongelmaa enää ole ollut. Ei des manaali-ilmastointien kanssa.
Automaatti-ilmastointi hoitaa asiansa hienosti. Lyhyillä matkoilla vaan asetukset 21-22 C ja pidemmillä matkoilla 23-24 C, niin ei tule nuhaa tms.
Jo 18-vuotias, mutta kunnossa oleva ilmastointi alkaa puskea todella kylmää n. 7-8 sekunnissa auton käynnistymisestä. Vertailun vuoksi voin kertoa, että työpaikan volkkareissa alkaa usean minuutin kuluttua vasta tulla jonkinlainen lehmän henkäys, vaikka niissä muka on ilmastointi.
Eikö tyhmä tiedä että flunssa on virustauti? Kylmettyminen voi altistaa taudille mutta nyt ei ollut kyse edes siitä.
Taidat jutuistasi päätellen olla köyhä.
Vai köyhyys.. Kyllä se automaatti-ilmastointi työntää tosi kylmää.. Tuntuu välillä, että jäitä.. Kaupungissa ruuhkissa helteellä, kun oikein paahtaa, alkaa ilmastointi työntää, niin kylmää, että ei pirukaan siedä. Rupeaa hakemaan sitä 24 astetta, mikä on säädetty. Tulee mieto vetoa, joka aiheuttaa lihaskivut. Sinulla joku köyhän luuseri-ilmastointi, mikä vain henkii lehmänhenkiä... Melkein menin polvileikkaukseen...
Köyhä/tyhmä on kääntänyt puhalluksen päin naamaansa ja vikisee nyt. Paremmissa autoissa on kojelaudan päällä ihan omat säleikkönsä vedottomaan ilmanjakoon ilmastointia käytettäessä. Eri juttu siis kuin tuulilasin huurteenpoistoon tarkoitetut suuttimet...
niinpä, niitä työmaan Volkkareitakin pitäisi huoltaa, ei se 18 vuotiaskaan ilmastointi huoltamatta ikuisuuksia toimi, eihän?
Automaatti-ilmastointia pitää osata käyttää oikein. Siinä on muutama perusasia joka tulee huomioida ja tehdä omia mieltymyksiä vastaavat säädöt.
Se pieni kirja siellä hanskalokerossa kertoo perusasiat kuvien kera jos luetun ymmärtämisessä on hankaluuksia.
Olisi ollut terveyskeskuksessa varmaan hauskaa jos vedota hankittua kipua kuppaa leikkaukseen.
Sille riittää hyvin 6:n vuoden huoltovälit. Mutta vokkeloista ei saa kunnolla viileätä vaikka huoltais joka vuosi. Eikä talvella sitä lämpöä vaikka kuski kuinka kaipaisi.
Käytän mieluummin juuri niitä tuulilasin huurteenpoistoon tarkoitettuja suuttimia. Eivät puhalla kasvoille tai niskaan. Kojelauta säätimiä ei tahdo saada sopivaan asentoon.
Kesähelteillä ilmastoinnin kanssa voi tehdä sellaisen mystisen jutun, eli kun lähestyy kuumaa parkissa seisonutta autoa, niin painaa kaukosäätimestä avaa ovet näppäintä ja pitääsitä pohjassa muutaman sekunnin ja ihme tapahtuu ikkuna avautuvat itsekseen ja auton kuuma ilma vaihtuu hetkessä raikkaaseen ulkoilmaan ja ikkunoita voi pitää auki vielä liikkeelle lähdönkin jälkeen pienen hetken ja silloin saa reippaamman ilmanvaihdon ja sitten vasta ikkunat kiinni, niin ilmastointikaan ei puske kylmää herkän sedän polviin tai niskaan isolla voimalla.
Parempi panna käytiin ja ilmastointi kylmimmilleen ja seistä lähellä!
Toi vetoherkkyys tuli varmaan aikoinaan Moottoripyöröajosta!
Opelissa takana veivit, onhan se hyvä jos vaikka joutuu veden alle niin pääsee sieltä pois. Takaikkunoista poistuisi lmpö ajaessakin tehokkaimmin.
Opelit menee helposti ojiin nurinpäin, niin ei saa enää ovia auki, joten on veivattava ne takaikkunat alas, jotta pääsisi edes jotain kautta ulos. Älä aja laiturillekaan.
Jos uskaltaa jäälle niin isomman auton alla pettää jää helpommin. Viimeksi katoltaan joen pohjasta löydetty oli citikka, mutta ei tarvitse mennä katolleenkaan kun sähkölasit lakkaa toimimasta ja vedenpaine estää oven avaamisen.
Ojaan menohan ei pitäisi estää sähköikkunoita toimimasta, akun pitäisi ainakin jonkin aikaa toimia alassuinkin, mutta jos sähkölaitteet muutenkin epävarmoja niin voihan sekin vaikuttaa. Laitapas tilastoa tuosta ojiin katolleen menosta.
Minulla on MB w204 komresoor en löydä ilmastoinnin kuivainta,voisiko joku neuvoa