Miksi ev.lut emokirkko ei tee lähetystyötä?

miksi.näin

Jeesus käski omiaan julistamaan evankeliumia.
"19. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20. ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

Miksi evlut.kirkon lähetystyöstä 80% tekee sen pienet herätysliikkeet? Eikö kirkkoa kiinnosta sieulujen pelastuminen ja Jeesuksen käskyn noudattaminen?

8

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luopio.kirkko

      Luterilainen kirkko ei enää muutenkaan toteuta evankeliumin julistamista vaan osallistuu pelkästään yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen.

    • "Miksi ev. lut. kirkko ei tee lähetystyötä?"

      Kirkolla on seitsemän lähetysjärjestöä, joiden kautta se tekee lähetystyötä. Nämä järjestöt ovat kirkon virallisia lähetysjärjestöjä. Kirkko siis tekee lähetystyötä.

      Evankelisluterilainen Lähetysyhdistys Kylväjä
      Medialähetys Sanansaattajat
      Suomen Ev. lut. Kansanlähetys
      Suomen Luterilainen Evankeliumiyhdistys
      Suomen Lähetysseura
      Suomen Pipliaseura
      Svenska Lutherska Evangeliföreningen i Finland


      Aina välillä kirkossa on keskusteltu siitä, pitäisikö tällaisen hajautetun mallin sijaan olla esimerkiksi yksi isompi lähetysjärjestö tai joku muu keskitetympi malli lähetystyölle. Molemmissa malleissa on puolensa. Tähän asti kuitenkin on kuitenkin menty tällaisella systeemillä.


      Vilppu H.
      pappi

      • asian.vierestä.vastasit

        Nuo ovat erillisä järjestöjä joita emokirkko jopa hyökii. Miksi emokirkko ei tee itse lähetystyötä?


      • Kyllä, ne ovat erillisiä järjestöjä, mutta samalla noiden järjestöjen kanssa kirkko on solminut sopimuksen, jonka mukaan ne ovat kirkon virallisia lähetysjärjestöjä ja kirkko rahoittaa järjestöjen tekemää työtä. Sopimus tarkoittaa sitä, että järjestöjen tekemä lähetystyö on kirkon työtä ja sopimuksen myötä kirkko myös valvoo ja arvioi järjestöjen työtä.

        Miksi tällainen ratkaisu? Luultavasti taustalla on eniten historiallinen kehitys. Nuo järjestöt ovat alkaneet aikoinaan(siis, 1800-luvulla) tehdä lähetystyötä kirkon yhteydessä, eivät irrallaan kirkosta, aivan samoin kuin ne ovat muutenkin eläneet kirkon ja seurakuntien yhteydessä. Koska järjestely on toiminut, missään vaiheessa ei ole tullut aiheelliseksi purkaa sitä.


        Vilppu H.
        pappi


      • osaavat.itsekin

        "Esimerkkinä noitien polttaminen"

        Usko noituuteen on kylläkin aivan kotoperäinen ilmiö monilla Afrikankin alueilla.
        Tuo "noitien" hävittäminen on siis juuri sitä paikallista kulttuuria.


      • osaavat.itsekin kirjoitti:

        "Esimerkkinä noitien polttaminen"

        Usko noituuteen on kylläkin aivan kotoperäinen ilmiö monilla Afrikankin alueilla.
        Tuo "noitien" hävittäminen on siis juuri sitä paikallista kulttuuria.

        Ei, noitien tappamiskäsky on inhottavasta saturaamatusta.

        Noidat saivat elää ja olivat arvostettuja yhteisön jäseniä ennen uuden taikurijeesuksen tuloa.


      • ei.uutta.auringon.alla
        he-ma kirjoitti:

        Ei, noitien tappamiskäsky on inhottavasta saturaamatusta.

        Noidat saivat elää ja olivat arvostettuja yhteisön jäseniä ennen uuden taikurijeesuksen tuloa.

        Kyllä Raamatussa puhutaan noidistakin, mutta menettely on ihan samanlaista kaikkialla maailmassa, ei vain kristikunnassa ja noituudessa.

        Noitia ei useimmiten ryhtynyt tutkimaan kirkko oma-aloitteisesti, vaan tavallisten ihmisten ILMIANNON perusteella. Samoin oli Stalinin ajan vainojen. Kommunistinen puolue kuuluusteli, kidutti ja teetti näytösoikeudenkäyntejä väärien ILMIANTOJEN perusteella, kun Stalin oli avannut menettelylle oven.

        Takana on yksinkertaisesti kateus toisia ihmisiä kohtaan. Kilpailijasta pääsee eroon antamalla hänet ilmi. Silloin on toivossa, että oma asema hiukan paranee. Ilmiantoinnostus noituusasiassa oli niin suuri, että vain pieni osa ilmiannoista johti tuomioon. Että edes osa tuomittiin, johtui siitä, että noituuteen yleisesti uskottiin ja eräiden kohdalla oli näyttöäkin. He olivat noitakonstein pyrkineet tuottamaan vahinkoa toisille.

        Opiskelutoverini kertoi vielä 60-luvulla, kuinka Pohjanmaan trullit olivat pääsiäislauantaina yöllä menneet tekemään taikojaan naapurin navettaan ja panneet tikkuja lehmien sorkkien väliin. Tuttavani, joka oli kirkkoherrana eräässä venäläisessä seurakunnassa, kertoi, että venälaisten yleisimpiä syntejä ovat noituus, juoppous ja varastelu.

        Niin Stalinin vainoilla kuin noituudellakin oli taustanaan yleisinhimillinen pyrkimys tuottaa vahinkoa toiselle, jotta oma asema parantuisi. Ihmisillä on ollut ja on tiedostamattomassa aivotoiminnassa ajatus, joka ennen lausuttiin julkikin, että onni eli lykky oli rajallinen luonnonvara, jonka jako-osuus kasvoi, jos kilpailija saatiin pois. Näinhän usein muutkin lajit kuin ihminen toimivat.

        Eivätkö poliitikot ja julkkiksetkin pyri narauttelemaan toisiansa juuri siksi, että oma asema parantuisi?


    • Kannattaa muistaa että orjia afrikasta roudannut laiva ja sen kapteeni, olivat vahvasti uskovaisia ihmisiä.

      Tästä linkistä näkee uskovaisen kristityn hyvän tarkoituksen konkretian.
      Heikkohermoiset älköön katsoko:

      http://www.badnewsaboutchristianity.com/gaa_slavery.htm

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      98
      4622
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3162
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2909
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1470
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1264
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      911
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      900
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      884
    Aihe