Miksi ev.lut emokirkko ei tee lähetystyötä?

miksi.näin

Jeesus käski omiaan julistamaan evankeliumia.
"19. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20. ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

Miksi evlut.kirkon lähetystyöstä 80% tekee sen pienet herätysliikkeet? Eikö kirkkoa kiinnosta sieulujen pelastuminen ja Jeesuksen käskyn noudattaminen?

8

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luopio.kirkko

      Luterilainen kirkko ei enää muutenkaan toteuta evankeliumin julistamista vaan osallistuu pelkästään yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen.

    • "Miksi ev. lut. kirkko ei tee lähetystyötä?"

      Kirkolla on seitsemän lähetysjärjestöä, joiden kautta se tekee lähetystyötä. Nämä järjestöt ovat kirkon virallisia lähetysjärjestöjä. Kirkko siis tekee lähetystyötä.

      Evankelisluterilainen Lähetysyhdistys Kylväjä
      Medialähetys Sanansaattajat
      Suomen Ev. lut. Kansanlähetys
      Suomen Luterilainen Evankeliumiyhdistys
      Suomen Lähetysseura
      Suomen Pipliaseura
      Svenska Lutherska Evangeliföreningen i Finland


      Aina välillä kirkossa on keskusteltu siitä, pitäisikö tällaisen hajautetun mallin sijaan olla esimerkiksi yksi isompi lähetysjärjestö tai joku muu keskitetympi malli lähetystyölle. Molemmissa malleissa on puolensa. Tähän asti kuitenkin on kuitenkin menty tällaisella systeemillä.


      Vilppu H.
      pappi

      • asian.vierestä.vastasit

        Nuo ovat erillisä järjestöjä joita emokirkko jopa hyökii. Miksi emokirkko ei tee itse lähetystyötä?


      • Kyllä, ne ovat erillisiä järjestöjä, mutta samalla noiden järjestöjen kanssa kirkko on solminut sopimuksen, jonka mukaan ne ovat kirkon virallisia lähetysjärjestöjä ja kirkko rahoittaa järjestöjen tekemää työtä. Sopimus tarkoittaa sitä, että järjestöjen tekemä lähetystyö on kirkon työtä ja sopimuksen myötä kirkko myös valvoo ja arvioi järjestöjen työtä.

        Miksi tällainen ratkaisu? Luultavasti taustalla on eniten historiallinen kehitys. Nuo järjestöt ovat alkaneet aikoinaan(siis, 1800-luvulla) tehdä lähetystyötä kirkon yhteydessä, eivät irrallaan kirkosta, aivan samoin kuin ne ovat muutenkin eläneet kirkon ja seurakuntien yhteydessä. Koska järjestely on toiminut, missään vaiheessa ei ole tullut aiheelliseksi purkaa sitä.


        Vilppu H.
        pappi


      • osaavat.itsekin

        "Esimerkkinä noitien polttaminen"

        Usko noituuteen on kylläkin aivan kotoperäinen ilmiö monilla Afrikankin alueilla.
        Tuo "noitien" hävittäminen on siis juuri sitä paikallista kulttuuria.


      • osaavat.itsekin kirjoitti:

        "Esimerkkinä noitien polttaminen"

        Usko noituuteen on kylläkin aivan kotoperäinen ilmiö monilla Afrikankin alueilla.
        Tuo "noitien" hävittäminen on siis juuri sitä paikallista kulttuuria.

        Ei, noitien tappamiskäsky on inhottavasta saturaamatusta.

        Noidat saivat elää ja olivat arvostettuja yhteisön jäseniä ennen uuden taikurijeesuksen tuloa.


      • ei.uutta.auringon.alla
        he-ma kirjoitti:

        Ei, noitien tappamiskäsky on inhottavasta saturaamatusta.

        Noidat saivat elää ja olivat arvostettuja yhteisön jäseniä ennen uuden taikurijeesuksen tuloa.

        Kyllä Raamatussa puhutaan noidistakin, mutta menettely on ihan samanlaista kaikkialla maailmassa, ei vain kristikunnassa ja noituudessa.

        Noitia ei useimmiten ryhtynyt tutkimaan kirkko oma-aloitteisesti, vaan tavallisten ihmisten ILMIANNON perusteella. Samoin oli Stalinin ajan vainojen. Kommunistinen puolue kuuluusteli, kidutti ja teetti näytösoikeudenkäyntejä väärien ILMIANTOJEN perusteella, kun Stalin oli avannut menettelylle oven.

        Takana on yksinkertaisesti kateus toisia ihmisiä kohtaan. Kilpailijasta pääsee eroon antamalla hänet ilmi. Silloin on toivossa, että oma asema hiukan paranee. Ilmiantoinnostus noituusasiassa oli niin suuri, että vain pieni osa ilmiannoista johti tuomioon. Että edes osa tuomittiin, johtui siitä, että noituuteen yleisesti uskottiin ja eräiden kohdalla oli näyttöäkin. He olivat noitakonstein pyrkineet tuottamaan vahinkoa toisille.

        Opiskelutoverini kertoi vielä 60-luvulla, kuinka Pohjanmaan trullit olivat pääsiäislauantaina yöllä menneet tekemään taikojaan naapurin navettaan ja panneet tikkuja lehmien sorkkien väliin. Tuttavani, joka oli kirkkoherrana eräässä venäläisessä seurakunnassa, kertoi, että venälaisten yleisimpiä syntejä ovat noituus, juoppous ja varastelu.

        Niin Stalinin vainoilla kuin noituudellakin oli taustanaan yleisinhimillinen pyrkimys tuottaa vahinkoa toiselle, jotta oma asema parantuisi. Ihmisillä on ollut ja on tiedostamattomassa aivotoiminnassa ajatus, joka ennen lausuttiin julkikin, että onni eli lykky oli rajallinen luonnonvara, jonka jako-osuus kasvoi, jos kilpailija saatiin pois. Näinhän usein muutkin lajit kuin ihminen toimivat.

        Eivätkö poliitikot ja julkkiksetkin pyri narauttelemaan toisiansa juuri siksi, että oma asema parantuisi?


    • Kannattaa muistaa että orjia afrikasta roudannut laiva ja sen kapteeni, olivat vahvasti uskovaisia ihmisiä.

      Tästä linkistä näkee uskovaisen kristityn hyvän tarkoituksen konkretian.
      Heikkohermoiset älköön katsoko:

      http://www.badnewsaboutchristianity.com/gaa_slavery.htm

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      638
      2433
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1197
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1148
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1036
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      945
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      885
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      94
      810
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      693
    Aihe