Voiton Päivä juhlapäiväksi

70 vuotta sitten 9.5.1945 liittoutuneet kukistivat natsisaksan. Fasismin tarina Euroopassa päättyi. Vähän myöhemmin alkoi sotasyyllisyysoikeudenkäynti Nyrnbergissä. Johtavia natseja tuomittiin sota ja ihmisoikeusrikoksista.
Voiton päivänä tulisi muistella yhdessä fasismin valtaa, sen raakuuksia ja miettiä toimia ettei natsiliikkeet pääsisi uudelleen valtaan.
1182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ikävä kyllä me suomalaiset olimme tuota liittoutumaa vastaan. Olimme natsien puolella Venäjää sekä muuta liittoumaa vastaan, vaikka meille yritetty syöttää että kävimme eri sotaa. Sattui vain vahingossa konflikti ryssien kanssa samaan aikaan.

Sattumalta myös Saksa teki jo paljon ennen sotaa valmisteluja meidän maaperällä, varusti meitä tulevaan sotaan ja edellytti meiltä sotatoimia jotta saadaan suuri ja mahtava Neuvostoliitto kukistettua ja sinne natsikomento.

Meille se on häpeän päivä.

Äänestä
  • Sattumalta myös Saksan vuoristojääkärit kävivät Suomessa sotaa itään päin. Sattumalta myös Suomenlahti miinoitettiin yhdessä. Sattumalta myös Englanti, Kanada, Australia ja joidenkin tietoja mukaan jopa Nigaragua julistivat sodan Suomelle jatkosodan aikana. Ihan vaan sattumalta...

    Äänestä

  • Meillä on häviön päivän juhla silloin. Ei järjestetä sotilasparaatia, vaan työnnetään rollaattoreissa nälkiintyneitä ja vähälle hoidolle jääneitä sotaveteraaneja. Se kuvastaa meidän häpeäämme.

    Äänestä

  • Antipersux kirjoitti:

    Sattumalta myös Saksan vuoristojääkärit kävivät Suomessa sotaa itään päin. Sattumalta myös Suomenlahti miinoitettiin yhdessä. Sattumalta myös Englanti, Kanada, Australia ja joidenkin tietoja mukaan jopa Nigaragua julistivat sodan Suomelle jatkosodan aikana. Ihan vaan sattumalta...

    Samoin Saksan ilmavoimien Luftwaffen vahva lento-osasto Kuhlmey osallistui jatkosodassa Suomen rinnalla Neuvostoliiton suurhyökkäyksen torjuntaan. Vaikka Suomi hävisi sodan, niin itsenäisyys säilyi eikä Stalin onnistunut valtaamaan Suomea.

    Äänestä

  • Stalin ei siis onnistunut valtaamaan Suomea! Vaikka sen armeija vyöryi läpi Euroopan tuhoten Saksan armeijan tappaen ja raiskaten.

    Jos Stalin olisi kääntänyt oikeasti hyökkäyssuunnan tänne kun itärintama oli selvä, täällä ei olisi ollut yhtään elävää sotilasta eikä raiskaamatonta naista. Se siitä meidän puolutuskyvystä.

    Äänestä

  • siilasvuokari kirjoitti:

    Stalin ei siis onnistunut valtaamaan Suomea! Vaikka sen armeija vyöryi läpi Euroopan tuhoten Saksan armeijan tappaen ja raiskaten.

    Jos Stalin olisi kääntänyt oikeasti hyökkäyssuunnan tänne kun itärintama oli selvä, täällä ei olisi ollut yhtään elävää sotilasta eikä raiskaamatonta naista. Se siitä meidän puolutuskyvystä.

    Mutta kun ei enää kääntänyt ...

    Suomi sai torjuttua NL:n hyökkäyksen ja onneksi niin kävi. Viron esimerkki kertoo miltä kohtalolta vältyimme.

    Puolustuskykymme riitti silloin (Saksan tukemana) hyökkäyksen torjuntaan. Nyt meidän olisi hyvä hommata apua puolustukseen jo etukäteen.

    Äänestä

Meille tosiaan tuli vahingossa saksalaista sotaväkeä 200 000 raskaasti aseistettuna ja organisoituna itärajalle. Sitten vahingossa ajauduimme sotaan.
On toinenkin tarina. Elokuussa 1944 Rytin sotahallitus pantiin viralta 4.9.1944 aselevon jälkeen Suomi liittyi liittoutuneiden rintamaan ja ajoi fasistien armeijan maasta pois Lapin Sodassa. Fasistiarmeija oli lyöty Kilpisjärvellä huhtikuun lopulla 1 945.
Eliitti joutuisi luonnollisesti muuttamaan juhlapuheiden sisältöä vastaamaan lähemmäksi todellisuutta. Ruskea rutto sai valtaansa Suomen valtaapitävät 1930 luvun lopulla ja se aiheutti kansalle suuren tragedian. Englannin, USA:n ja Neuvostoliiton liittosuhde pelasti Suomen fasismilta.
Olisi syytä juhlia ja muistella historiaa sellaisena kuin se oli.

Äänestä

.

Ei kyl fasismi jatko olemassaoloaan lähes muuttumatomana DDR:ssä ja Neuvostoliitossa niitähän ei tuomittu Nyyrnbergissä vaikka olisi pitänyt

Äänestä

DDR ON TODELLAKIN NATSI-SAKSAN DIKTATUURIN PERILLINEN ULBRICHT-HONECKER-SOVELLUTUKSENA kuri alistus ja sorto

Fasistit ja Mussolini kehittivät Italian oloja ja tekivät
maalle ensimmäiset työsuojelu/sopimuslait

USA:ssa ei taida obamacarekaan edetä vieläkään

Fasistit auttoivat koko ajan Suomea taistelussa myös talvisodassa Hitleriä ja Stalinia vastaan, Mussolinin hallituksessa on kaksikin ministeriä, joilla oli suora suhde Suomeen

Fasisteilla ei myöskään ollut keskitysleirejä, joita toisen maailmansodan aikana oli tuhoamisleireinä natseilla ja venäläisillä, USA:lla oli keskitysleirejä japanilaisille ja englantilaiset keksivät keskitysleirit etelä-Afrikassa, sanakin on alunperin englannin kielestä

Fasisitien toiminta Suomen puolesta sai myös Paavin tuen eli Pius 12 vaikutti laajasti siihen, että etelä-Amerikka tuki Suomea taistellussa ryssäläistä aggressiota vastaan JA TÄMÄ TAKIA EI RYSSÄLÄISYYS EI MINKÄÄN LAJIN KOMMUNISMI OLE KOSKAAN ISTUNUT LATINOAMERIKKAAN (ei tietenkään Kuubaan muuta kuin diktatuurina) JA

MEKSIKO esimerkiksi tuki avoimesti Stalinin vastaista taistelua niin että Stalinin oli tapettava jääpiikillä Trotski Meksikossa

SOINILAINEN SUVAKKIPOLITIIKKA LISÄÄ SOMALIAN OPETUSTA MIKÄ ON SUOMEN TÄRKEIN KIELI

http://mvlehti.net/2016/04/29/helsingin-yliopisto-heivaa-japanin-kielen-ja-kulttuurin-professorin-veks-tilalle-somaliaa-ja-arabiaa-yliopistoon/

Äänestä

Ei fasismin tarina ole päättynyt. Fasismi on voimissaan Venäjällä ja Venäjän rahoittamana ja tukemana se nousee myös Euroopassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


natsiaate.syöpä kirjoitti:

70 vuotta sitten 9.5.1945 liittoutuneet kukistivat natsisaksan. Fasismin tarina Euroopassa päättyi. Vähän myöhemmin alkoi sotasyyllisyysoikeudenkäynti Nyrnbergissä. Johtavia natseja tuomittiin sota ja ihmisoikeusrikoksista.
Voiton päivänä tulisi muistella yhdessä fasismin valtaa, sen raakuuksia ja miettiä toimia ettei natsiliikkeet pääsisi uudelleen valtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu