Suuronnettomuus! Kokenut merenkävijä hukkui. Selvisi Välimeren aalloista, ehkä Tonavan aalloistakin ja nyt sitten vaipui... onnen maassaan Suomessa.
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2016/05/07/Uimataidottomuus-huolettaa-turvapaikanhakijat-halutaan-opettaa-uimaan-ja-liikkumaan-vesillä
Eikö enempää kalustoa saatu rannalle?
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2016/05/07/Uimataidottomuus-huolettaa-turvapaikanhakijat-halutaan-opettaa-uimaan-ja-liikkumaan-vesillä
Eikö enempää kalustoa saatu rannalle?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tässä kuva.
http://www.ess.fi/incoming/article2268005.ece/ALTERNATES/w980/1440089.jpg
Noniin ja nyt sit kaikki karvaranteet uimahalleihin lastenaltaaseen polskimaan muitten vesselien sekaan niin kyllä se siitä!
Kyl setä maksaa lystin! :)
Ja kappas joo ei ollenka ylimitotettua?! :)
1 hukkunu, 3 ambulanssia (vai onks toi yks joku palolaitoksen johtoauto?), 2 (tai 3) palolaitoksen autoa, ja 1 maija!? :)
Ja jos suomalainen hukkuu, ni maija käy heittääs paikalle laitesukeltajan raahaamaan raato rannalle, ja 1 lanssi tulee sit, jos kutsutaan.
Heh, heh, sieluttomat suklaanappisilmäiset laittomat karvaperskultamunamaahantunkeutujat vesillä...
Vähän niin kuin Mikki Hiiri merihädässä, mutta ei sinne päinkään...
Sanotaan ennemmin niin, että:
Jokainen matu on liikaa...
Nyt kun mä ilman sua jäin
Jokainen päivä on liikaa
Elää en voi näin
Mä liikaa kurkoitin kylpylähotelleihin
Ja liikaa sehän jo nähtiin
Hyvä näin
Hitaasti hukuttaahan nuo matut pitäisi kaikki.
Vai meinaako sukkivakit järjestää ns. "hengenpelastajat" näille kaikille karvaperskultamunille vahtaamaan...
Samallahan ne voisivat toimia tsemppaajana tulevissa taharrushausgamekseissa...
Ja olishan sillä se työllistävä vaikutuskin...
Suomalaiset vastuuseen ja miljoonakorvauksiin. Pelastusliivit pakollisiksi 24/7/365
Karate kurssi ei riittää, kun vesille mennään? Se on sitten uimakoulu. Toivottavasti suvakit järjestää uimakoulun järven rannalla, eikä uimahallissa. Kantasuomalaisetkin oppivat uimaan järvessä, suurimmaksi osaksi!
Entäs tämä merimies?
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2016/05/06/Ulkomaalaistaustainen-uimari-löytyi-hukkuneena-Lahdessa
Ui liian perusteellisesti?
Niin tai moniosaava koneinsinööri muisti vasta keskellä selkää et osaamislistaan ei kuulunutkaan uimataito? :)
Jätkät unohtivat jotain Lesbokselle?
https://www.google.com/search?q=life jacket&client=ms-android-samsung&hl=fi-FI&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj1hdio2MfMAhUKDywKHRZHDzUQ_AUIBygB&biw=640&bih=335&dpr=2#hl=fi-FI&tbm=isch&q=life jacket lesbos&imgrc=cdCevsaV-rjSQM:
Sadoin tuhansin hylättyjä pelastusliivejä...
Eikö kierrätetä takaisin Afrikkaan? Olisi hyvä bisnes ja varma kysyntä... ilmaista hylättyä tavaraa.
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQrToYaaPLNtM4d5v_VORJnNtMPan9Zs3lYbijcVls-CZoRC9DB
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSVAGn6rR9bdlO4siQd5Eic110o0O33Z22hUzl0kvAXiljYWwgdqg
Nyt kun uimarantakausi tuli avatksi, ja suomalaistytöt tulevat "tyrkylle" pikku bigineissään hiekkarannoille; voikin vain arvailla minkälainen tilasto on sitten syksyllä.
Onko raiskauksista tuomittuja enemmän kuin uimataitojaan esitteleviä hukkuneita?
Huva on ja halppa hintta. Pesial prais onli voof juu...
http://img.huffingtonpost.com/asset/scalefit_630_noupscale/56748a0b160000d400eb9478.jpeg