Seuraavaksi varmaan ehdotetaan, että koulunkäynti nykymuodossa on turhaa ja täysin vapaaehtoista. Ylioppilastutkinto on jo turhaa, korkeakoulujen pääsykokeet ovat jo turhia jne. Tottahan tuo onkin, jos lapset oppivat elämässä tarvittavat asiat ja tiedot netistä kotona ja paljon nopeammin ja halvemmalla. Poliitikot ja etenkin ministerit ovat omalla esimerkillään jo vuosia osoittaneet, että tiedot, taidot ja tutkinnot ovat täysin turhia.
http://yle.fi/uutiset/opetushallituksen_paajohtaja_pitkala_ylioppilastutkinnon_voisi_poistaa/8866978
http://yle.fi/uutiset/opetushallituksen_paajohtaja_pitkala_ylioppilastutkinnon_voisi_poistaa/8866978
Vastaukset 13
Vanhimmat
Matupaskoille siloitetaan tietä.Barbaarisen kulttuurin trimphi alkanut Suomessa.
Witut.
Seuraavassa hallituksessa on jo ainakin pari aitoa matua, maahanpääsyministeri ja matuasutusministeri.
Berner "kesk" , jolla on Sveitsissä suvuillaan ja perheillään valtavat omaisuudet natsikultaa, haluaa sitä lisää.
https://www.youtube.com/watch?v=a3JBJ56NJnE
Totta kai se on turhaa. Muualla maailmassa kun korostetaan koulutuksen merkitystä ja tehdään keräyksiä jotta tytötkin pääsisivät kouluun ja oppisivat edes lukemaan, täällä ajetaan koululaitosta alas.
Sukupolvi-pari kun menee, Kiinassa teollisuus on kuolonkouristuksessa kun mm. Suomessa tehdään lapsityövoimalla halpoja tuotteita. Ja YK:lls on useita eri ohjelmia joilla pyritään saamaan suomalaisia ihmisiä koulutettua niin että ainakin osaisivat lukea.
Mutta herrat ja ministerit ajelevat entistä suuremmilla, panssaroiduilla autoilla ja kiistelevät keskenään, miten suuri summa kenellekin valtion verovaroista annetaan "tukena" ja vertailevat eri veroparatiisien etuja ja haittoja.
Kyllähän totuus on, että ainakin älykkäille lapsille nykyinen peruskoulu on jpitkäveteistä junnaamista, kun mennään niiden hitaiden ehdoilla. Koko peruskoulu/lukio pitäisi uudistaa ja rankalla kädellä. Luovuus ja innovatiivisuus turhan tiedon ulkoaoppimisen tilalle. Kielitaitoa nykylapsilta löytyy mutta useimmiten se on hankittu koulun ulkopuolella samoin tietotekniikan taidot. Miksi kaikille syötetään uskontoa, maantietoa ja historiaa yms, kun niistä ei ole mitään hyötyä ja halukkaat löytävät/löytäneet tarvittavat tiedot jo netistä.
Jatkossa koulutus pitää antaa vain varakkaiden lapsille ja tietysti mamuille. Ja tottakai se maksetaan verovaroista.
Oppiminen ja oppimishalu ei näytä korreloivan vanhempien varakkuuden kanssa. Korkeakouluissa pärjäävät parhaiten keskituloisten lapset, jotka tietävät, ettei raha kasva puissa eikä papalta saa kaikkea valmiina ja yrittämällä voi pärjätä elämässä.
Niin mutta (hyvät) työpaikat jaetaan suhteiden mukaan, ei osaamisen.
Matupaskat ovat osoittaneet, että kirjoitus- ja lukutaidotonkin voi olla koneinsinööri tai sydänkirurgi. Mitä niillä luku- ja kirjoitustaidoilla niissä duuneissa tekee!?
Suomen koulutus alasajetaan turhana kulueränä, matuille nekin rahat ökyelämiseen tekemättä yhtikäs mitään.
PISA-tulosten huononemisella SSS-porvarihallitus perustelee Suomen tasapäistävän koulujärjestelmän huonoksi, joka pitää muuttaa tiputtamalla entisestään resursseja taviskuonalta ja lisäämällä "huippujen" resursseja. Kepu- ja kokoomusporvarit vain unohtavat kertoa sen että juuri 12 viime vuotta jatkuneen porvarihallitusjohdon takia PISA-tulokset ovat laskeneet. Muualta käydään vieläkin katsomassa Suomen toimivaa, halpaa, kaikille tasapuolista opetusta, joka antaa huomattavasti vähemmällä tuntimäärällä ja vapaammalla otteella erinomaiset tulokset, kuin ohjelmointiin, auktoriteetteihin ja pitkiin päiviin perustuvissa koulujärjestelmämalleissa.
Ilman porvaripolitiikkaa tulokset olisivat vielä paremmat, nyt niitä ollaan huonontamassa perskekoleikkauspolitiikalla.
Ylioppilastutkinto on vanhentunut jäännös. Derivaatan uudelleen pänttääminen on turhaa ja turhauttavaa! Eräs sai 10 matikasta lukiossa. Hän kirjoitti kovan migreenin vuoksi C:n. Jos migreeni olisi ollut poissa L olisi ollut todennäköisempi.
Alasvaan turha laitos. Paljon hyödyllisempi laittaa rahat monikulttuurisuuden ja suvaitsevaisuuden edistämiseen.
Sitähän PetosjytkyKokoomusKepujen äärioikeistolainen, EK-sss-Veroparatiisihallitus tekee jo, leikkaa kansalta ja siirtää rahat veropakolaiseliitin ahnaisiin taskuihin.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3552548-kritiikkia-kuntaliitosta-sote-valinnanvapaus-voi-vahingoittaa-heikoimpia
Kohta 2 miljoonaa suomalaista, täysin köyhyysrajan alapuolella, suurtyöttömyys, ei terveydenhoitoa, ei mitään demokratian ja sivistysvaltion merkkejä jäljellä.
Rasismikorttia nöyristelevien ja sen edessä ryömivien alamaisten äänillä, veropakolaiseliitti naureskelee partoihinsa, kansanmurha Suomessa käynnissä.