En ole moneen viikkoon saanut olutta, nyt kyllä maistuisi. Mistä saan rahaa, 15 eurolla saa jo monta tarjousolutta kaupasta!
Tekee mieli olutta, mistä rahaa?
Olutta.vailla
11165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kerää 100 tölkkiä! Nyt se on helppoa, kun kaljaveikot on siirtyneet sisätiloista puistoihin. Niillä ei näytä pahemmin rahasta olevan pulaa, kun jättävät tyhjät tölkit jälkeensä. Tai voi olla, että ovat jo dementoituneet alkoholista siinä määrin, etteivät osaa laskea, että muutamalla tyhjällä tölkillä saisikin täyden tilalle. Itse olen usein käynyt siivoilemassa tällaisen porukan jäljiltä useamman kymmenenkin tölkkiä. Toinen hyvä kohde ovat koulujen lähistöt. Sieltä löytyy nuorison viskomia energiajuomatölkkejä. Näyttää siis nuorillakin rahaa olevan yllin kyllin käytössä, kun on varaa moisia litkuja kitata ja heittää vielä tölkkikin menemään.
Minulla on kaksi koppaa olutta kaapissa mutta säästelen niitä viikonlopulle kun katson jääkiekkoa.
Kysymyksesi on yhteiskuntapoliittisesti tärkeä ja ajankohtainen. Pienituloisen voi olla vaikeaa saada haalittua kasaan päiväannosta varten tarvittavat rahat, jolloin voi tulla houkutus ottaa pikalaina. Velkaantuminen on kuitenkin huono idea, joten komppaan pullojen keräämistä. Kannattaa selvittää tienoon tuntevilta puliukoilta parhaat tölkki- ja pulloapajat, he ovat alan asiantuntijoita. Joukossa tosin voi olla niitä, jotka haluavat johtaa harhaan haaliakseen itse parhaimmat pullosaaliit. Pidemmällä tähtäimellä pienituloisen ei kannata käyttää pullopanteistaan saamiaan 15 euroa kerralla, vaan säästää esim. kerran puolessa vuodessa pidettävää ryyppyreissua varten. Jos vaikka keräät 3 euroa päivässä 6 kuukauden ajan, sinullaon hieman alle 500 euroa ryyppyrahaa. Sillä viettää mukavan illan Pohjanhovissa ja seuraavan aamunkin, jolloin arvoisa hovimestari ohjaakin jo ovelle päin. Tosin muutama euro kannattaa säästää loiventavia varten seuraavia päiviä ajatellen.
Nykyään korostetaan entistä enemmän asiakkaan valinnanvapautta. Asiakkaalla tulisi siis olla mahdollisimman suuri valta valita, minkä oluen ostaa, mutta samalla oluen tulisi olla asiakkaalle edullista. Käytännössä tämä on johtanut siihen, että tölkkioluen saa parhaimmillaan noin 0,85 euron hintaan, johon sisältyy 0,15 euron pantti. Koska oluen hinta on kuitenkin varsin korkea pienituloiselle, asiakkaan kannattaa valita sellainen tuote, jossa laatu on kohdillaan. Pienituloisen ei siis kannata ostaa 0,85 euron huonolaatuista lageria, jos paremmanmakuista olisi saatavilla 0,86 euron hintaan. Yhden sentin ero tekee kuitenkin päiväannoksen 12 kpl kohdalla ainoastaan 0,12 euron eron. Olutta valittaessa kannattaa myös olla tarkka alkoholipitoisuuden kohdalla. On kokonaistuloksen kanssa relevanttia valita mieluummin 4,6-4,7% lageria, kuin 4,5% bulkkiolutta. Pienituloiselle voi toisaalta tulla houkutus ostaa selvästi edullisempaa kakkosolutta, jota saa halvimmillaan 0,70 euron hintaan. Siinä kuitenkin alkoholipitoisuus on vain 3,5%, joten alkoholin kokonaismäärä on selvästi alhaisempi kuin tuimemmissa kolmosoluissa.
Onnea oluen metsästykseen!
Mene töihin niin saat rahaa. Tee elämällesi jotain järkevää kerrankin ja lopeta se kaljan juominen.
Kaverilta mielummin lainaks 20 eur ja kaljaostoksille,pikalainaa ei kande ottaa kaljotteluun.
Kävin ostamassa kaljaa.
Ostin Guinnessia neljä tölkkiä. Ei halpaa mutta hyvää! Viimeistä viedään mutta bulkkiolutta vedän tämän jälkeen, kännissä on sama mitä sitä juo.
Aloittaja voisi pyytää joltain ilmaislippuja Tallinnan risteilylle. Noita lippujahan on monella enemmän kuin ehtivät käyttää. Sitten voisi vipata jostain muutaman kympin, joilla ostaisi olutta Tallinnasta. Yhden laatikollisen voisi juoda itse ja myydä toiset muille janoisille. Näin pystyisi maksamaan velan pois ja jäisi rahaa seuraavaan reissuun. Sieltä taas useampi laatikollinen tuliaisia, joista osa myyntiin. Tätä sitten jatkaisi ainakin kesän.
Eikös hallituskin kannusta ihmisiä yrittämään. Tässä jollekin hyvä idea!
Ihan hyvä idea ja veikkaan että moni tekeekin noin ni pysyy kaljoissa ja saa matkustaa
Täh?! Pitääkö muka oluen saamiseksi olla jotain ihmeen rahaa? Jos on nopeat jalat niin olutta ei tarvitse maksaa. Lättyyn kaikille rahoille!
Minäpäs olenkin kännissä. Kännissä on mukavaa olla. Kaveri nainen toi laivalta olutta 4 koppaa sandelsia jotka maksoi 60 euroa. Niitä kaljoja juon nyt ja hienoa on.