Vapaa-ajattelijat ja hyvät teot ristiriidassa

Vapaa-ajattelijoiden näkemys uskonnoista on hyvin vääristynyt. Heille uskonnot ovat paha asia. Kuitenkin jokainen hyvä asia ja hyvä teko, mitä maailmassa on, edustaa aina jotain uskontoa - erityisesti kristinuskoa. Yksikään hyvä teko ei ole peräisin ateismista, jota Vapaa-ajattelijat -järjestö edustaa, sillä ateismiin ei kuulu mitään moraalisääntöjä.
Tästä syystä, kun Vapaa-ajattelijat -järjestö vastustaa uskonnon opetusta ja hartauksia kouluissa ja muissa laitoksissa, he samalla joko tietoisesti tai tietämättään, vastustavat myös hyvien tekojen tekemistä.

Aina kun vapaa-ajattelija itse tekee jotain hyvää, hän teollaan samalla itse edustaa kristinuskoa ja sitä kautta tunnustaa myös Jumalan olemassaolon. Näin vapaa-ajattelija tekojensa kautta on ristiriidassa oman vakaumuksensa kanssa.
Uskonnon harjoittamisen kieltäminen on siten sama asia kuin hyvien tekojen kieltäminen.
"Mutta ylhäältä tuleva viisaus on ensiksikin puhdas, sitten rauhaisa, lempeä, taipuisa. täynnä laupeutta ja hyviä hedelmiä, se ei epäile, ei teeskentele." (Jaak.3:17)

2

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkennusta

      Olet erehtynyt: vapaa-ajattelijat eivät edusta ateismia vaan jotain epämääräistä yhdenvertaisuutta - mikä faktisesti tarkoittaa uskonnon poistamista ja mahdollisimman pitkälle myös kieltämistä. Tosin tätä "yhdenvertaisuutta" ei tietenkään sanoiteta näin, mutta tätä se tarkoittaa vaparien uuskielessä.

      Vaparien etääntyminen ateismista kuvastaa se, että vapareista eronnut pikkuryhmä kyseenalaistaa vaparien toiminnan. Tällä palstalla on paljon vaparien ja heistäeronneen pikkuryhmän nokittelua.

      • Lasse__

        Niin tai näin - vaparien uuskieli on pahasti epäonnistunut. Se on johtanut jäsenmäärän totaaliseen romahdukseen viidessä vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6527
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      50
      4584
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      98
      4413
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe