Vakuutusten kilpailutus liian raskasta...

InnokasKilpailuttaja

Hei, tuntuu että vakuutusten hinnasta nousee ja nousee vuosivuodelta indeksien kautta. Millä tavoin olette kilpailuttaneet vakuutukset? Pitäisi olla joku HUOMATTAVASTI helpompi tapa kilpailuttaa. Tuntuu että vakuutusyhtiöt tarkoituksen mukaisesti tekevät kilpailutuksesta vaikeaa. Esimerkiksi turvien nimet tuntuu olevan kaikilla erit jne. Jos on jotain hyviä neuvoja/kokemuksia niin laittakaahan tähän. Aletaan porukalla kilpailuttamaan sitten vakuutukset :D

Tuntuu että ei ole mitään järkeä pitää samassa yhtiössä monta vuotta peräkkäin..

Itsellä olisi ajoneuvoja, koti, henkilövakuutukset jne jne...

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskusviisaampi

      Onhan noita tapoja, kun tietäisi vain että mistä lähtee liikkeelle. Itse ehkä lähtisin vain rohkeasti soittelemaan vakuutusyhtiöihin, tosin saattaa vierähtää tovi kuin saat lueteltua kaikki tarvittavat tiedot.

      Itse kilpailutin ja säästin sen verran että kannatti kilpailuttaa. Tosin kotitaloudessa on aika paljon vakuutettavaa.

    • Saksipotku

      Taitaa olla kahdeksan sellaista oikeaa vakuutusyhtiötä, että voi tosiaan hetki mennä että saa kaikille ladeltua tietonsa!!

      • 3.21

        Eikä tuokaan riitä. On luettava jokaisen yhtiön vakuutusehdot läpi ja vielä ymmärrettävä ne. Jokaisella firmalla on tarjolla "Kotivakuutus" ja "Laaja Kotivakuutus". Kaikilla on toisistaan poikkeavat ehdot, ikävähennykset, vahinkorajoitukset, sun muut.

        Olen saanut muutaman kerran "hyvän tarjouksen", jopa 30% halvemman, kuin nykyiset vakuutukseni. Kun tutkin tarkemmin vakuutusten (kotivakuutus, tapaturmavakuutus, jatkuva matkavakuutus, yms.) ehtoja, niin "hyvä tarjous" lensi aina roskikseen.

        Tämä kilpailutus perustuu ikävä kyllä osittain siihen, että asiakkaat eivät ymmärrä ostamansa tuotteen sisältöä. Ovat tyytyväisiä, kun saavat "Kotivakuutuksen" halvemmalla. Kun vahinko tapahtuu, tullaan tälle palstalle itkemään, että se-ja-se yhtiö on "aivan p_ska, eikä korvaa mitään". No, kyllähän se korvaa, mutta ehtojen mukaan - ehtojen, joita asiakas ei ole koskaan edes lukenut, saatikka ymmärtänyt. Mutta olihan se vakuutus halvempikin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8626
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      2971
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      15
      1343
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1028
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      67
      990
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      946
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      923
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      913
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      862
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      854
    Aihe