Venäjällä köyhiä lähes 20%, Suomessa 14%
Suomessa köyhyysraja 1.190e , Venäjällä 125e
KöyhätPystyyn
13106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kertoo jotain yhteiskuntien varallisuudesta ja eroista.
Usassa käyhiä on 40 %.
Ja he ajavat autolla hakemaan avusstuksensa. Kaikki on suhteellista. Tuo 40 % on taas hatusta tempaistu?
Usassa köyhiä on joka kuudes eli reilu 16% väestöstä. Usassa köyhyysraja on lähes 17.000 dollaria vuodessa.
Pysykää ryssätiltut asiassa.
joopajoo jos asuu maalla ei ole miitään mihin käyttää rahaa eikä vuokran maksua.autoon tietysti sitä saa menemään.
Peruskoulun juuri ja juuri läpäissyt everstiluutnantti ei ymmärrä köyhyysrajaakaan.
Kummassakohan on parempi elintaso 1.190 euron Suomessa vai 125 euron Venäjällä kun Suomessa esim. tomaatit maksavat 5 e kilo, Venäjällä 0,20 e kilo, asuminen Suomessa keskim. 400 e/kk ja Venäjällä 60 e/kk.
En ole mikään evl ja esim. Pietarissa ovat asuntojen vuokrat Helsingin tasoa. Moskovassa kai vielä kalliimmat.
Pietarissa todellisuudessa ruoka oli valintamyymälöissä liki Suomen tasoa! Ei siellä saa mistään tomaatteja 0,20 e/kilo!
Peruskoululla ei kukaan pääse everstiluutnantiksi, joten Tiltu paljastaa taas ikuisen tyhmyytensä.
Matkustaisit joskus Venäjälle niin tietäisit siitä edes vähän oikeatakin tietoa!
Kuule ryssäpeikko. Suomessa saa tohon hintaan asumistuet, terveydenhuollom jne. Luulenpas että sinäkin asuisit mieluummin noilla rahoilla Suomessa.
Everstiluutnantti luulee että Pietari on Venäjä. Onko Helsinki sitten Suomi.
Pietarin Leningradin alueelta saat varmasti tomaatteja 0.20 euroa kilo ja asuminenkaan ei maksa kuin muutaman kymmen euroa kuukaudessa.
Paskassa asuminen Venäjällä on halpaa
Usassa ei ole halpaa vaikka asuu kadulla.
Kummassako maassa itse viettäisit mieluummin köyhyyttä?
Venäjällä vai Usassa?
Natoon