Brintellix vs Cipralex

Kdldl

Kumpi on auttanut paremmin ahdistukseen? Katsoin kumpasenkin tuoteselosteen netistä niin Brintellix olisi vain masennukseen tarkoitettu mutta Cipralexilla laajempi käyttöalue.

6

2769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hidamo

      Ei niillä "käyttöalueilla" ole mitään tartuntapintaa todellisuuteen. Molemmat aineet, vortioksetiini ja essitalopraami, ovat huumausaineita. Kummasta huumeesta sattuu pitämään enemmän vaikuttaa siihen millaisen arvosanan kukin käyttäjä, tai käyttäjien enemmistö, antaa vaikutuksille.

    • OtaJätä

      Cipralex: Varaudu hikoiluun, libidon menetykseen jne.
      Brintellix: Ei juuri sivuvaikutuksia. Ei tosin kummoista tehoakaan.

    • Puppe888

      Brintellix ei auttanut, escitalopram auttoi. Sivuvaikutuksia molemmissa, mutta valitsen escitalopramin koska se tehoaa.

    • Puppe888

      Puppe888 vielä kommentoi, että eikö escitalopram ja cipralex ole samaa ainetta eri nimellä??

    • ciprellix

      En ole Cipralexia kokeillut, mutta lähes samaa eli Citalopraamia kyllä. Se ei sopinut, ahdistus räjähti käsiin, 2 viikkoa kestin kunnes lopetin. Brintellix lisäsi ahdistusta alussa, mutta olo tasaantui sitten sellaiseksi, että en tuntenut juuri ahdistusta mutta en sitten paljon muutakaan... Paitsi että olin 24/7 todella ärtynyt ja suunnittelin ihmisten tappamista. Hirveä olo, en kestänyt. Piti lopettaa. Harmittaa koska muuten ihan hyvä lääke. Paras tähän asti kokeilemistani.

    • ldclylyv

      Kokemuksia kertynyt molemmista. Essitalopraami auttoi, mutta sillä oli sivuvaikutuksia. Nyt käytössä Brintellix ja annoksena 20mg. Kun annos oli 10mg sain kaikki sivuvaikutukset eikä apua ollut. olin vihainen ja ajatukset todella pelottavan väkivaltaisia. Ja vaikka tota markkinoidaan ettei sen pitäis vaikuttaa seksuaalisuuteen niin kyllä vaikutti. Orgasmikyky katosi, mutta eipä kyllä panettanutkaan.
      Annoksen korottaminen on ihme kyllä vienyt sivuvaikutukset taka-alalle ja lääke on alkanut tehoamaan. Nyt alkaa tulla jo pieniä onnellisuuden tunteita. Erityisesti siitä että lääke tuntuu auttavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      43
      2279
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1841
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      143
      1822
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1416
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1120
    6. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      1116
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      999
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      841
    Aihe