Maailmalla nauretaan, NATOssa ollaan hiljaa ja Georgiassa vaikeina kun USA uhoaa Georgian maaperällä M1 Abrams -panssarivaunuillaan Venäjälle, jolla on maailman parhaat panssarivoimat.
Venäjällä on asettaa heti tuhansia T-90-tankkeja ja satoja T-14 Armata- tankkeja, jotka lyövät mennen tullen minkälaisessa panssaritaistelussa tahansa USA:n ja NATO:n Abramsit.
Venäjällä on asettaa heti tuhansia T-90-tankkeja ja satoja T-14 Armata- tankkeja, jotka lyövät mennen tullen minkälaisessa panssaritaistelussa tahansa USA:n ja NATO:n Abramsit.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sauli Niinistö uhoaa samaan aikaan Venäjälle vieläkin surkeammalla USAn ja Niinistön NATO-panssareilla.
Eihän Suomen Niinistö ja Viron Ilvestäkään pidetä viisaina. Kaksi pienen hyttsenpaskamaan presidenttiä vittuilee maailman suurimmalle ja mahtavimmalle maalle ja sotavoimalle.
Pohjoismaat yhdessä muodostavat suurvallan, kuten presidentti Niinistö totesi:
"Presidentin mukaan Pohjoismaat muodostavat yhdessä suurvallan – ei tosin sotilaallisessa mielessä vaan innovaatioiden, koulutuksen, kilpailukyvyn, kestävän kehityksen ja cleantechin saralla.
– Yhdessä tarkasteltuna olemme maailman kahdenneksitoista suurin talousalue. Olemme suurvalta myös kulttuurin ja urheilun alueilla – ja kuten huomaatte, olemme mestareita myös vaatimattomuudessa, presidentti sanoi."
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/Sauli Niinisto puhe valkoinen talo-50430
Venäjä on taloudelliselta kooltaan keskikokoisen Eurooppalaisen valtion kokoinen, Espanja, Italia. Sotavoimaa on paljon, se on teknisesti melkoisen vaatimatonta, mutta summittainen tuhovoima on suuri ja tarkkuus huono.
Sehän nähtiin Syyriassa. Puolustaessaan Al Assadin terrorismia pommeillaan, niin ne tuhosivat lähinnä sairaaloita ja siviilikohteita. Siviiliuhreja tuli huomattavasti enemmän kuin mitä esim ISIS:kään on saanut aikaiseksi. No onneksi venäläiset joutuivat poistumaan Syyriasta ennenkuin koko maa tuhoutuisi kokonaan. Nytkin Venäjä sai paljon pahaa aikaiseksi, terrorismi vahvistui ja niin myös ISIS.
Venäjälle naurettaisiin taas kerran noista uhoseikkailuistaan ellei niissä tapettaisi niin valtavasti ihmisiä ja jäisi tuhoa jälkeensä, jotka länsi taas kerran joutuu jossain vaiheessa avustuksilla yrittää korjata.
Siinä taas surkimus jolla ei ole pienintäkään hajua asioista, vielä kehtaa näyttää oman tyhmyytensä...kyllä palstalla hyvin tiedetään erittäin tyhmästi käyttäytyvät provot?
Oletko tarkistanut eri maiden kansantuotteet? Valitettavasti henkilöllä oli pointti joskin viime aikoina Venäjä on pudonnut jopa Italiasta jälkeen...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)#Lists
Taisipa kestotrollia totuus todella kirpaista, kun noin pahasti kalahti ja hermo meni. Alkaako epätoivo jo sinuakin kalvaa, kun propagandasi ei sitten millään uppoa kehenkään, ei sitten millään?
Tuollainen sinun jatkuvasti julistamasi putinpropaganda voisi ehkä toimia suljetussa yhteiskunnassa, jossa ei ole mediavapautta, tiukka sensuuri ja massiivinen ihmisten kontrolli mielipiteiden osalta. Siis sellainen, johon Putinin Venäjä on kovaa vauhtia matkalla.... Suomi on valinnut päinvastaisen suunnan eikä suomalaiset kaipaa yhtään tuollaista.
Olet totaalisesti hävinnyt jokaisen vähänkin asiallisen ja tosiasioihin perustuvan keskustelun, joihin olet edes vähän osallistunut. Tosin niitä on olematon määrä. Valheilla, kun ei pitkälle pötki edes täällä.
Olen kuitenkin 100% samaa mieltä tuosta toteamuksestasi ' ...kyllä palstalla hyvin tiedetään erittäin tyhmästi käyttäytyvät provot'.
Kyllä tuo on niin perusteellisen päivänselvää kaikille.
Vai nauraa... Eipä moista ole nähty missään...No saihan venäläiset sentään ihmevärkkinsä käyntiin ( veivillä?) ja taisi pysyäkin käynnissä. Eikä kahvakaan tainnut jäädä käteen tälläkertaa luukkua avatessa, vai jäikö sittenkin?
Niinistö on hullu, Suur-Suomi-kaheli.
Suomi nyt vaan on esimerkiksi lehdistönvapauden suurvalta, ei sille mitään voi.
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/toimittajat-ilman-rajoja-suomi-jalleen-lehdistonvapauden-ykkosmaa/5851326
Tiltu itse on hullu, Suur-Venäjä kaheli!
Uljasta katseltavaa kun meidän kolme käppänää Sauli Niinistö, Haglund, Kanerva seisovat kiiltonahkasaappaissaan, pussihousuissaan, asetakissaan, koppalakissaan Leopard-tankin nokalla, iskevät piiskalla nahkasaappaisiinsa ja huutavat kurkku punaisena Haminan torilla Suomen 100 Nato-Leopard-tankkia rynnäkköön Venäjälle.
Olet varmaan nähnyt huonoa unta. Näitä kuvia nyt katsellaan:
http://im.mtv.fi/image/5892720/landscape16_9/1024/576/9efbb3d2327310a4d42652db301bbdb7/Pg/niinisto-obama-1.jpg
Mä oon lukenu tutkimuksen, joss kerrotaan, ett jos f-35:n saa ilmaan nii se on goodbye. Sil on nii iso kääntösäde, ettei löpö riitä paluuseen. HYVÄ OSTOS.
ONNEKSI SUOMI EI OLE NIITÄ OSTANUT!
TOTUUS ON SE, ETTÄ SUOMI EI OLE OSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Valkeakosken Tiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!
Lisäksi mitään "F-35:n 4C-ulottuvuutta" ei ole olemassa vaan se on Tiltun oma sepitelmä!
TODELLISUUDESSA jos maaailmassa jollekin nauretaan niin erityisesti sotahullun Valkeakosken Tiltun jorinoille kun hän kuola valuen ylistää Venäjän ps-kalustoa!
Maailmalla nauretaan kun Sauli Niinistö ja komentaja Lindberg uhoavat Suomessa USAn seläntakana Suomen vanhoilla NATO-ruppana-Leopard-tankeilla Venäjälle, jolla on maailman vahvin panssariarmeija.
TOSIN Suomen Leopard2:t ovat erittäin arvostettuja ja niilklä ei uhota vaan ne on tarkoitetu Suomen puolustamiseen!
Vain Valkeakosken Tiltu miellii hyökätä muualle, mutta hän on mieliteossaan yksin!
Mitä neukkuvehkeisiin tulee niin tässä niistä:
Venäläisen kenraalieversti Oleg Saljukovin vuonna 2014 antamien tietojen mukaan Venäjän maavoimien on tarkoitus saada käyttöönsä vuoden 2015 aikana yhteensä 32 Armata-vaunua.
Armata-vaunujen paraatiharjoitteluista vuosi julkisuuteen valokuvia huhtikuussa 2015, jonka jälkeen Venäjän puolustusministeriö julkaisi virallisia kuvia verkkosivuillaan. Alkuperäisissä kuvissa vaunujen tykkitornit oli huputettu. Myöhemmistä Moskovan keskustassa pidetyistä paraatiharjoituksista julkaistiin kuvia myös huputta. Voitonpäivän paraatin harjoituksissa 7. toukokuuta 2015 yksi tankki sammui keskelle Punaista toria. Kymmenen minuutin kuluttua se hinattiin pois. Harjoitusten selostaja kuulutti että kyseessä oli evakuointiharjoitus, jolloin yleisö repesi nauruun.
Onko Georgiassa jenkkipanssareita?
Johan bätmän krapulisia kirjuutuksia täällä.
Hapankaali ja suolakurkku vieressä.
Sauli-pekele uhoaa paskoilla Nato-Leopardeilla Venäjälle maailman vahvimmalle panssariarmeijalle.
TODELLISUUDESSA KUKAAN EI UHOA Venäjälle ja Leopard2 on yksi maailman johtavista vaunuista. Ne on hankittu Suomen puolustamiseen!
Sauli Niinistöltä pähkähullun uhoa:
uhota 60 vuotta vanhoilla USA:n F-15-hävittäjillä ja 60 vuotta vanhoilla NATO:n Leopard-panssarivaunuilla Venäjälle, jolla on maailman parhaat ilmavoimat, maailman paras ilmatorjunta, maailman parhaat panssarivoimat ja maailman paras panssarintorjunta.
Valkeakosken Tiltun omaa pähkähullun uhoa!
Suomen sotakalusto on Puolustusvoimien käytössä ja tarkoitettu YKSINOMAAN SUOMEN PUOLUSTAMISEEN!
Hornet on 22 vuotta vanha ja Leopard2 muutaman vuoden takaista valmiustetta! Leopardia EI OLE EDES VALMISTETTU 60 vuotta, mutta eihän Valkeakosken Tiltu koskaan totuudesta piittaa!
KUKAAN SUOMESSA ei halua/himoitse sotaa!
Toisin sanoen ei kukaan muu kuin Valkeakosken Tiltu!
Ja kun ei suomalaisia asia kiinnosta niin joutunee Tiltu-parka höökimään Venäjälle yksinään!
Usa ei pysty edes käyttämään "ylipainoisia" Abrams-tankkejaan Suomessa ja vielä vähemmän hyökkäämään niillä Suomesta Venäjälle.
Jenkitkin nauraa kun Sauli Niinistö uhoaa Suomen käytetyillä Naton Leopard-tankeilla, jotka edustavat 60-70-luvun teknologiaa.