Olen syönyt e-pillereitä nyt yli 4 vuotta. Aloin syömään niitä alun perin eoäsäännöllisten kuukautisten ja kuukautiset kipujen vuoksi. Nyt olen kuitenkin harkinnut niiden lopettamista, sillä seksihalut ovat lähes olemattomat, ja lisäksi minulla on hyvin alhainen verenpaine, eli verenkierto on huono. Pelkään, että jos jatkan pillereitä liian pitkään, saan jossain vaiheessa veritulpan
Ongelma lopettamisessa on se, että seurustelen, eikä meidän ole koskaan tarvinnut käyttää muita ehkäisykeinoja. Olemme seurustelleet jo melkein neljä vuotta, mutta lasten hankkiminen ei ole ajankohtaista vielä muutamaan vuoteen opiskeluiden vuoksi.
Mua kuitenki jännittää kertoa miehelle lopettamisesta, ettei hän kuule että haluan nyt lapsia.
Jännitystä lisää se, että seksihalujen vähäisyyden vuoksi suhde on nyt tavallista tiukemmalla, vaikka suoranaisia riitoja ei kuitenkaan ole ollut. Vaistoan kuitenkin etäisyyden.
Olisiko kellään vinkkejä miten kertoa asiasta niin, ettei lisää ongelmia ilmenisi. Haluan edelleen pitää mieheni ja haluan, että seksielämä virkenee, ja lukemani perusteella pillereiden lopetus auttaa siihen. En halua kuitenkaan, että hän luulee että nyt ollaan perustamassa perhettä, sillä tiedän, ettei mies ole siihen vielä valmis.
E-pillerien lopetuksen kertominen poikakaverille
3
157
Vastaukset
- 2457
Miksi hän luulisi, että haluat nyt perustaa perheen? Hän ei ymmärrä, jos sanot, että et halua vielä yrittää lapsentekoa vaan ottaa jonkun muun ehkäisyn käyttöön? Vai pidätkö omia kommunikointitapojasi niin surkeina, ettet osaa sanoa tätä yhdellä lauseella hoidettavaa asiaasi?
- raelisti
Jos neljä vuotta kestänyt suhde päättyy siihen, että e-pillerit vaihdetaan kondomiin, niin se suhde päättyisi kyllä muutenkin.
- monet_kokenut
Seksihalut vähenevät joka tapaksessa suhteen kestäessä. Se on biologiaa: naisen halut vähenevät, miehen säilyvät. Suosittelisin pikemminkin seksuaaliterapiaa kuin pillereiden lopetusta. Halukkuus on tahtolaji. Aiheeseen liittyen on kirjojakin, lainaa/osta niitä. Halua voi herätellä. Et voi tavoittaa alkuaikojen kaltaista himoa muuta kuin vaihtamalla miestä. Sen sijaan voit oppia haluamaan. Seksi ei ole passiivista toimintaa, vaan aktiivista. Suhteen ylläpito vaatii toimintaa. Hellyyttä ja huomiota pitää esittää arjessakin puolin ja toisin.
Jos verenpaineesi on matala, se on vain hyvä asia. Veritulpalle altistaa nimenomaan korkea verenpaine, koska se vaurioittaa verisuonien pintaa, jolloin siihen kertyy tukkivaa massaa. En vaihtaisi toimivaa ehkäisyä ko. asian vuoksi. Olet ilmeisesti ideaalinen pillerin käyttäjä.
Jos haluat pillereistä eroon, niin vaihda esim. hormoni- tai kuparikierukkaan (käy keskustelemassa asiasta ehkäisyneuvolassa). Tosin pahoin pelkään, että se ei lisää himoasi, päin vastoin. Kierukka voi aiheuttaa vuotohäiriöitä ja kipuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 917432
- 403582
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021836- 241040
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32913Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27901Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53797Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31722Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26652