Sterilisaatio (Vasetomia) miehen näkökulmasta

operoitu

Miten aloittaisin ...
Kai tästä , keskustelu kumppanin kanssa pysyvästä ehkäisystä ja itsesi kanssa tehdä niin sanottuna omatyö (oletko aivan varma asiasta johon olet ryhtymässä)
Kun viimein on saatu tehtyä lääkärin kanssa lähete tehtyä sterilisaatioon, ollaan siinä odotuksen kirotussa hetkessä, voi mennä 3 kuukautta tai huomattavasti enemmän ,jonka katson hyväksikin asiaksi (saat aika kypsentää itseäsi asiaan huolella)
Kun viimein kutsu tulee ,tulee asian läpikäyminen taas jonka jälkeen olet valmis sterilisaatioon tai et (osa peruu aikansa just tässä vaiheessa.
Operaatio päivä on varmaan kaikille jännityksen täyteinen :)
Orologian hoitaja keskustelee hetken ja pyytää allekirjoituksen että olet tapahtuvan asin kanssa varma ja allekirjoitat suostumuksen ja sen jälkeen hän antaa asiaan kuuluvat ensilääkitykset (rauhoittavalääke), jonka jälkeen pieni odottelu ja toimeenpide huoneeseen ja alakerta paljaaksi pöydälle siinä sivussa pientä asiaan liittyviä kysymyksiä. Vointisi tilaa tutkitaan , annetaan kipulääkitystä ennakkoon. Sen jlkeen toimenpiteen tekevä kirurgi etsii kivespusseista siemen johtimet tunne kuin aavistuksen nipisteltäis :)
Puudutus aavistuksen on omalaatuisen tuntuinen tapahtuma ( kuin rokotus)
Sitt viilto kivespussin ylä osaan joka tunnu puudutuksen takia lainkn kiveksaan
Siemenjohtimen katkaisu tilanne tuntuu aavistuksen alavatsassa oudolta.
Sitten tikit kivespussiin ja toiseen samat toimeenpiteet.
Aikaa toimeenpiteeseen kesti noin 30min alkulääkitys ja 30min operaatioon.
Kipulääkeet apteekista ja kotiin
Särkylääkkeet kannattaa ottaa ajoissa koska jomotus tulee ajankuluessa, ei kova mutta yöuni voi jäädä jomotuuksen takia muuten heikoksi,.
Seuraavana aamuna toimeenpiteen tunne on mutta kipulääkettä kannattaa ottaa

6

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyytvaimo

      Puoliso kävi yksityisellä, ei tarvinnut odotella

    • Edkirj

      Ot, se on urologia

    • hphcyc

      Voin olla ylpeä sinusta - naiselle toimenpiteet ovat aika paljon vaarallisempia ja lopullisia.
      :)

    • askalfd

      Toivottavasti mahdollisimman moni mies lukee tämän. Varmasti monella muullakin kuin mulla on tilanne, että nainen on saanut sietää vuositolkulla kaikenlaista kiusaa huonosti sopivan ehkäisyn takia, kun mies ei halua, että omaan alakertaan kajotaan. Lupasin jo maksaakin operaation yksityisellä, mutta ei...

      Lapsiluku on siis kummallakin täynnä, ja ikää jo sen verran, että tuskin kannattaa mahdollista seuraavaa liittoa varten säästellä. Onneksi nyt sitten itsellä alkaa näyttää siltä, että hormonikierukka on lopulta se mulle sopiva vaihtoehto.

    • Zelbux

      Luin ennen toimenpiteeseen menoa kaikellaisia kauhutarinoita vasektomiasta, niin päätinpä pistää tänne omasta kokemuksesta.
      Operaatio sinänsä kesti kait n.puoli tuntia, siihen päälle paperien täytöt yms. lätinä.
      Puudutuksen takia ei tuntunut muuta kuin, että toisen simenjohtimen muljuttelu oli hieman epämukavaa ja siinä kohden kun siemenjohimista napattiin kiinni, niin sattui sen verran että ei viittiny olla turpa kiinni. Ne sit puudutettiin ja tunto meni.
      Leikkausiltana otin käsketys särkylääkkeet ja seuraavana aamuna puolet määrätyistä, vaikkei tuntunut kipuja. Sen jälkeen en. Mustelma oli lähinnä nimellinen ja kipuja ei sen leikkauspäivän jälkeen ollut. Pientä arastusta ehkä viikon verran. Sperman määrä on vähän vähentynyt, mutta muuten elämä ja seksihommat on ihan entisellään.

    • vattumihinryhdyin

      Minulle jäi raumat ja kipu tähän mennessä . asiasta mennyt 6kk.
      Kivuton toimenpide mutta ei sen jälkeen kun kiveksiin tulee koblikaatio. Sitten ei lainkaan naurata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8321
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3982
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1926
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1420
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1341
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      33
      1153
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1100
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      867
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      842
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe