Sterilisaatio (Vasetomia) miehen näkökulmasta

operoitu

Miten aloittaisin ...
Kai tästä , keskustelu kumppanin kanssa pysyvästä ehkäisystä ja itsesi kanssa tehdä niin sanottuna omatyö (oletko aivan varma asiasta johon olet ryhtymässä)
Kun viimein on saatu tehtyä lääkärin kanssa lähete tehtyä sterilisaatioon, ollaan siinä odotuksen kirotussa hetkessä, voi mennä 3 kuukautta tai huomattavasti enemmän ,jonka katson hyväksikin asiaksi (saat aika kypsentää itseäsi asiaan huolella)
Kun viimein kutsu tulee ,tulee asian läpikäyminen taas jonka jälkeen olet valmis sterilisaatioon tai et (osa peruu aikansa just tässä vaiheessa.
Operaatio päivä on varmaan kaikille jännityksen täyteinen :)
Orologian hoitaja keskustelee hetken ja pyytää allekirjoituksen että olet tapahtuvan asin kanssa varma ja allekirjoitat suostumuksen ja sen jälkeen hän antaa asiaan kuuluvat ensilääkitykset (rauhoittavalääke), jonka jälkeen pieni odottelu ja toimeenpide huoneeseen ja alakerta paljaaksi pöydälle siinä sivussa pientä asiaan liittyviä kysymyksiä. Vointisi tilaa tutkitaan , annetaan kipulääkitystä ennakkoon. Sen jlkeen toimenpiteen tekevä kirurgi etsii kivespusseista siemen johtimet tunne kuin aavistuksen nipisteltäis :)
Puudutus aavistuksen on omalaatuisen tuntuinen tapahtuma ( kuin rokotus)
Sitt viilto kivespussin ylä osaan joka tunnu puudutuksen takia lainkn kiveksaan
Siemenjohtimen katkaisu tilanne tuntuu aavistuksen alavatsassa oudolta.
Sitten tikit kivespussiin ja toiseen samat toimeenpiteet.
Aikaa toimeenpiteeseen kesti noin 30min alkulääkitys ja 30min operaatioon.
Kipulääkeet apteekista ja kotiin
Särkylääkkeet kannattaa ottaa ajoissa koska jomotus tulee ajankuluessa, ei kova mutta yöuni voi jäädä jomotuuksen takia muuten heikoksi,.
Seuraavana aamuna toimeenpiteen tunne on mutta kipulääkettä kannattaa ottaa

6

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyytvaimo

      Puoliso kävi yksityisellä, ei tarvinnut odotella

    • Edkirj

      Ot, se on urologia

    • hphcyc

      Voin olla ylpeä sinusta - naiselle toimenpiteet ovat aika paljon vaarallisempia ja lopullisia.
      :)

    • askalfd

      Toivottavasti mahdollisimman moni mies lukee tämän. Varmasti monella muullakin kuin mulla on tilanne, että nainen on saanut sietää vuositolkulla kaikenlaista kiusaa huonosti sopivan ehkäisyn takia, kun mies ei halua, että omaan alakertaan kajotaan. Lupasin jo maksaakin operaation yksityisellä, mutta ei...

      Lapsiluku on siis kummallakin täynnä, ja ikää jo sen verran, että tuskin kannattaa mahdollista seuraavaa liittoa varten säästellä. Onneksi nyt sitten itsellä alkaa näyttää siltä, että hormonikierukka on lopulta se mulle sopiva vaihtoehto.

    • Zelbux

      Luin ennen toimenpiteeseen menoa kaikellaisia kauhutarinoita vasektomiasta, niin päätinpä pistää tänne omasta kokemuksesta.
      Operaatio sinänsä kesti kait n.puoli tuntia, siihen päälle paperien täytöt yms. lätinä.
      Puudutuksen takia ei tuntunut muuta kuin, että toisen simenjohtimen muljuttelu oli hieman epämukavaa ja siinä kohden kun siemenjohimista napattiin kiinni, niin sattui sen verran että ei viittiny olla turpa kiinni. Ne sit puudutettiin ja tunto meni.
      Leikkausiltana otin käsketys särkylääkkeet ja seuraavana aamuna puolet määrätyistä, vaikkei tuntunut kipuja. Sen jälkeen en. Mustelma oli lähinnä nimellinen ja kipuja ei sen leikkauspäivän jälkeen ollut. Pientä arastusta ehkä viikon verran. Sperman määrä on vähän vähentynyt, mutta muuten elämä ja seksihommat on ihan entisellään.

    • vattumihinryhdyin

      Minulle jäi raumat ja kipu tähän mennessä . asiasta mennyt 6kk.
      Kivuton toimenpide mutta ei sen jälkeen kun kiveksiin tulee koblikaatio. Sitten ei lainkaan naurata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1822
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      52
      1197
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe