Indonesiassa on sitten ruvettu räimimään aseilla iloisesti ja avustustyöntekijät siellä suuressa vaarassa.
Kertokaapa minulle, että jos siellä on rahaa aseisiin, niin eikö siellä pitäisi olla sitten rahaa ruokaan ja muuhun tarpeelliseen katastrofin sattuessa? Tai vaikka tsunami varoitusjärjestelmän pystyy laittamiseen.
Eli syydetään me vaan lisää massia sinne niin voivat ostaa lisää papatteja ja kuteja aseisiin. Jätetään ensi vuodenkin ilotulitukset täällä väliin ja lahjoitetaan käyttämättä jäänyt ruuti sinne notta voivat tehdä kunnon pommeja, ettei tarvitse vaan kraanaatteja viskellä.
Eli viestin tarkoitus oli se, että kun toiset yrittää auttaa niin autettava ei sitä kunnioita. Näin se on aina elämässä. Luulin että tämä katastrofi olisi haudannut tämän pimeän puolen mutta ei niin ei. Surkeaa.
Kertokaapa minulle, että jos siellä on rahaa aseisiin, niin eikö siellä pitäisi olla sitten rahaa ruokaan ja muuhun tarpeelliseen katastrofin sattuessa? Tai vaikka tsunami varoitusjärjestelmän pystyy laittamiseen.
Eli syydetään me vaan lisää massia sinne niin voivat ostaa lisää papatteja ja kuteja aseisiin. Jätetään ensi vuodenkin ilotulitukset täällä väliin ja lahjoitetaan käyttämättä jäänyt ruuti sinne notta voivat tehdä kunnon pommeja, ettei tarvitse vaan kraanaatteja viskellä.
Eli viestin tarkoitus oli se, että kun toiset yrittää auttaa niin autettava ei sitä kunnioita. Näin se on aina elämässä. Luulin että tämä katastrofi olisi haudannut tämän pimeän puolen mutta ei niin ei. Surkeaa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Olen samaa mieltä kanssasi ja meitä varmaan löytyy enemmänkin tästä maasta,juuri eilen ihmettelin kuinka helvetissä Suomella on varaa antaa 50 miljoonaa ekeä kun ei kerran sitä rahaa ole täällä asuvillekkaan jakaa????? mulla on ratkaisu tosin (AIKA)radikaali sellainen ostetaan noille hulluille kerralla niin paljon ja PAHOJA aseita että hävittävät itse itsensä eikä enään ongelmaa ole eikä tarvitse avustaa mokomia paskoja.
Aasiaan kannetaan köyhästä Suomestakin rahaa kylki vääränä poliittisten pellejen toimesta, ja mitä ei noille tanmili tiikereille viedä, niin viedäänpä ne egut Venäjälle , sinnehän mahtuu rajattomasti mafian perstaskuihin rahaa !
Suomessa ontuu samaan aikaan SAIRAIDEN, LASTEN, VANHUSTEN, ASUNNOTTOMIEN JA SOTAVETERAANIEN hoito pahemman kerran !
Mutta poliittisia pelle päättäjiämme ei isommalti kiinnosta kotimaiset autettavat, MIKSIHÄN ?
Laittaisin ison kyselyn esim iltapäivälehtien sivuille ja kysyisin kuinka moni Suomalainen todellakin on aidosti ja vapaaehtoisesti antamassa pois yhteisiä varojamme ja KOROSTAN v ieläkin että auttaa voi ja pitääkin mutta joku tolkku olla täytyy ainakin täällä länsirannikolla löytyy hrti aika läjä ihmisiä saman ajattelutavan omaavia siis kyse on todella valtavasta summasta ehkä ihmiset ei sitä heti oikein ymmärrä jos sanotaan että se jakautuu parille vuodelle no mitä helvettiä noille parille vuodelle on jo budjetoitu paljon muuta no hlläväliä pääliköitten tuttuja meni ihan tarpeeksi ni kyllä rahat köyhiltä joutaa ottaa imekööt -----ää nuo köyhät.
Köyhästä Suomesta???
Et ole sattunut seuraamaan tilastoja - millä perustelet Suomen olevan köyhä?
Suomalainen päättäjä on TYHMÄ, kun avustavat noitakin horlowskeja ! esimerkiksi Venäjä on luonnonvaroiltaan niitä maailman rikkaimpia maita, siellä on alueita joista saisi neljäkin viljasatoa vuodessa, silti nuo ressukat eivät pysty viljelemään edes omiin tarpeisiinsa leipää !
Puttiinikin kehuu maatansa mahti valtioksi, silti tämä reppana porukka kehtaa kerjätä , ja jopa kiristää avustuksia länsimaista !
Tilastojen mukaanhan Suomessa on elintaso suunnilleen samaa luokkaa kuin Portugalissa , sairaanhoito täällä on alle kaiken arvostelun, vanhukset hukkuvat paskaan hoitolaitoksissa koska ei ole enään kuulemma varaa kuin yhteen vaippaan vuorokaudessa per potilas !
Päivä kodeissa lapsukaiset ovat iltapäivät nälissään koska ei ole kuulemma varaa välipaloihin !
Poliittisilla pelleillähän kyllä menee Suomessa hyvin ja lujaa, he kun nostavat omia liksojaan rajusti ja tiheästi, hehän sitten toitottavatkin Suomen olevan hyvinvointi ja rikas valtio , perkeleen pellet kun ovat täysin ulalla tavallisen kansalaisen elämästä !
Tiesitkö jotta Suomessa maksetaan vielä nyt vuonna 2005, kansalaisillemme niinkin matalia eläkkeitä jotta niillä ei ole mitään mahdollisuuksia tulla täällä toimeen edes välttävästi ?
Ulkomaalaiset siipiveikot ja lyylit kyllä Suomessa rahoitetaan ja hoivataan kuin keisarit, heitä ei elä puutteessa eikä asunnottomina kuten Suomalaisia !
Mistäs helvetistä muuten ne rahat pieraistaan tuohon apuun? kun ei kerran ole varaa eläkkeisiin ei päivähoitoon ei sotaveteraaneille ei vanhustenhuoltoon ei terveydenhuoltoon EI MIHINKÄÄN ei ole varaa mutta annas olla kun pomon tuttuja kuolee kyllä alkaa kirstut aukeen Mistä helvetistä ne rahat sitten tulee jenkeiltäkö? nehän on jo niin velkaantuneet itsekkin etten oikein tajuu kuinka ne vois toisille lainailla! ja sitte nää saatanan jupit vaan myyvät hyvät ja toimivat yritykset ulkomaille saadakseen ITSE hyvät rahat yritykset jotka on toiset perustanut ja hoitanut myydään vaan koko Suomi ja annetaan saadut varat puoliksi EU:lle ja toinen puoli Aasiaan ja odotellaan sitten jos ne Ruottalaiset vaikka auttais ton ruuan kanssa.
Onko kaikilla vanhuksilla maailmassa minkäänlaista vanhainkotia - ei, vaan lapset jos niitä sattuu olemaan hoitaa heidät - hoitaisitko sinä.
Onko kaikilla ruokaa jokapäiväiseen ateriaan - ei, Suomessa on jokainen oikeutettu joko jonkinmoiseen eläkkeeseen tai sosiaaliturvaan (toimeentulotukeen).
Joten hillitkää nyt tuota mässäilyä näillä asioilla - moneen moneen maahan verrattuna MEILLÄ ON ASIAT HYVIN.
Olen kanssasi tasantarkkaan samaa mielipuolta !
Meillä todellakin on täällä asiat suhteellisen kivasti. Ja tämä asiahan on hyvin pitkälti suomalaisten omaa ansiota. Sodat sodittiin ja sotakorvaukset maksettiin ja lopetettiin pelleily. Tätä odottaisin näiltä muiltakin nykyisiltä mailta missä räimitään aseilla ihan huvikseen. Rahaa kannetaan kyllä lännestä näihin maihin hirvittäviä summia, mutta mitään kehitystä ei alueilla tunnu tapahtuvan. Ostetaan vain lisää aseita ja pahennetaan kriisia, jotta voidaan taas itkeä kun ei ole rahaa ostaa puhdasta vettä tai ruokaa.
Avustukset Thaimaaseen ovat hyvin ymmärrettäviä. Siellä paikalliset auttoivat turisteja oman henkensä uhalla vaikka kaiken olivat juuri itse menettäneet. Siellä ei ruveta tulittamaan avustustyötekijöitä tms. Toisaalta maalla olisi varmasti itselläkin rahaa hoitaa asiat. Rahat pitäisi siis kohdentaa Sri Lankaan ja Indonesiaan, mutta jos vastaanotto on se että kranaattia nenille niin mitä, jos pidettäisiin rahat ihan itsellä?
Tänne Suomeen pitäisi tulla oikein hirveä myrsky! voisi ihan aidosti olla avun tarpeessa. Indonesiassa ja muualla Kaakkois-Aasiassa asuvat siviilit ovat avuntarpeessa! Me voimme itse auttaa päivittäin puutteessa eläviä lähimmäisiämme.Kiinnostaisi tietää kuinka paljon marisijat ovat auttaneet köyhiä suomalaisia.
Odotetaan, että Suomessa olisi asiat yhtä hyvin kuin Sumatralla ja autetaan sitten.P.S. Kansa saa sellaiset päättäjät kuin on ansainnutkin .Itsepä olemme poliitikkomme valtaan äänestäneet.
Sosialismi on ihmiskunnan historian suurin inhimillinen tragedia. Vuoden 1917 jälkeen sosialistihallitukset ovat murhanneet ainakin 100 miljoonaa siviiliä. Tämä on tilastollinen tosiasia jonka toteaa mm historiantutkija Stephane Courtois paljon tunnustusta saaneessa kirjassaan "Black Book of Communism". Erityisen paljon siviiliuhreja sosialistinen ideologia sai aikaan Neuvostoliitossa, Kiinan Kansantasavallassa ja Kambodjassa.
http://www.sabre.org/ukrlib/books/ninth.circle/nc.photos.html
http://www.brandeis.edu/departments/sakharov/Reddaway/Reddaway.html
http://www.okay.com/dunc/gulag.htm
http://www.infoukes.com/history/famine/gregorovich/
http://stores.yahoo.com/ihf/377.html
http://humphrys.humanists.net/soviet.html
http://www.hawaii.edu/powerkills/COM.ART.HTM
http://www.hawaii.edu/powerkills/RM1.UKRAIN.FAM.BODIES.HTM
http://www.hawaii.edu/powerkills/RM1.UKRAIANIAN.VICTIM.HTM
http://www.hawaii.edu/powerkills/RM3.S.FACE.OF.FAM.HTM
Kuvat sosialismin historiasta ovat kammottavia, mutta olisi väärin pitää sosialismin uhreina ainoastaan sosialistien murhaamia siviilejä ja sotavankeja. Mittaamattomat ovat myös niiden satojen miljoonien ihmisten kärsimykset jotka joutuivat elämään kommunistityrannian alaisuudessa pelon ja pakottamisen yhteiskunnassa. Kommunistimaissa eläneet ihmiset menettivät ihmisoikeudet ja kansalaisvapaudet, ja näiden menettämisen myötä he menettivät oikeuden arvokkaaseen ja onnelliseen elämään. Heiltä riistettiin sananvapaus ja liikkumisvapaus. Ihmisiä urkittiin ja vakoiltiin valtion toimesta. Vähäisimmästäkin toisinajattelusta saattoi joutua keskitysleirille. Kommunistimaista ei saanut poistua, eikä neuvostoliitossa saanut liikkua vapaasti edes maan sisäisesti. Sosialismi on ollut myös taloudellinen fiasko kaikkialla missä sosialismi on saanut jalansijaa. Vain puolue-eliitti nautti taloudellisesta yltäkylläisyydestä, kansalle sosialismi tarjosi vain kurjuutta ja kärsimystä.
En puolustele sossuja , mutta eipä näytä kapitalisti olevan sen parempi ! USA pommitti väärää kohdetta Irakissa
Julkaistu 09.01.2005, klo 05.47 (päivitetty 15.13)
Kuva:
Yhdysvaltain armeija myöntää tehneensä lauantaina ilmaiskun väärään kohteeseen Mosulin lähellä Pohjois-Irakissa. Hävittäjän pudottama pommi osui taloon, jonka omistajan mukaan 14 ihmistä kuoli iskussa. Armeijan mukaan kuolonuhreja on viisi.
Armeija myöntää osuneensa väärään taloon ja pahoittelee "mahdollisesti viattomien ihmisten" kuolemaa. Armeija lupasi myös, että tapaus tutkitaan.
Sunday Telegraph -lehden mukaan Britannia ilmoittanee piakkoin, että se lähettää Irakiin 650 sotilasta lisää turvaamaan kuun lopun vaaleja. Irakissa on noin 8 500 brittisotilasta.
AP, Reuters
kunnon sosialismi oli kansallis-sosialismi ;P
Exposer kannattas vähän tutkia kuka, Indonesiassa on murhannut ja ketä (muuta miljoonaa).
Eipäs kukaan ottanut silloin kantaa asiaan,,,,,,
Sama kuin kysyisi pitäisikö Suomessa lopettaa kaikki KELAn ym tuet, koska jotkut käyttävät niitä väärin ja huijaavat.
Asia ei ole kylläkään yhtään sama, mutta...
Kyllä niiltä tuet pois ketkä eivät niitä osaa käyttää. Ja niille ketkä sitä oikein käyttävät niin lisää tukea eli käytännössä näiden väärinkäyttäjien osuus.
Mutta kun puhutaan lähihistorian suurimasta katastrofista ja 200000 kuolleesta niin luulisi näiden ainaista sotaa rakastavien heräävän, mutta ei! Edelleen sama meno jatkuu. Miksi tälläisiä kansoja tulisi auttaa kun eivät he sitä apua voi edes sen vertaa kunnioittaa, että laskisivat aseensa hetkeksi.