Olen lähdössä hakemaan saksasta uutta mersun sprintteriä ja haluaisin tietää miten toimin kun tuon ajoneuvon suomeen. Tarkoitus rekisteröidä sprintteri siis kevyt kuorma-autoksi. Kuorma-autot ovat verovapaita mutta epäselvää on se että, maksanko alvin suomeen vai saksaan. Kun ajoneuvo on tuotu suomeen tarvitseeko siitä tehdä tullille ilmoitus vai riittääkö pelkkä rekisteröintikatsastus kuorma-auton kohdalla? Joku kokeneempi voisi kertoa tarkemmin miten tuo alv hoidetaan ja mitä pitää tehdä kun auto on suomessa. En ole ostamassa autoa yritykselle. Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Saksasta uusi kevyt kuorma-auto miten toimia?
1
664
Vastaukset
- iuytrfeds
Jos tuot yksityishenkilönä (ilman firmaa) uuden niin alv maksetaan ensin ostaessa Saksaan ja sitten rekisteröitäessä myös Suomeen. Käytetyssä (yli 6kk / 10000km, (tarkista nuo, kirjoitin muistista)) alv maksetaan Saksaan.
Uuden tuonnissa Saksan alvin saat kyllä takaisin myyjäliikkestä heti kun kun auto on Suomen rekisterissä eli meidän alv maksettuna. Rekisteriotteen pdf:n lähetys Saksaan riittää todistamaan tämän heille. Tuo alvin takaisinsaanti pitää sopia myyjäliikkeen kanssa jo ostoneuvotteluissa, ja laskukin voidaan hyvin tehdä kahdessa osassa. Nettohinta ja alv eri laskuille. Näin sinulla on lasku pelkästä autosta ilman alvia Saksasta, jolla Suomen alvien kanssa touhuilu on helpompaa.
Maahantullessa ilmoitus tulliin, sitten rekisteröintikatsastus, alvin maksu Suomeen ja ja alvin pyynti Saksasta takas. Minulla tuohon kaikkeen meni reilu viikko. Huomaa siis, että hetken aikaa sinulla pitää olla maksettuna sekä Saksan että Suomen alvit, sitten saat ne Saksan alvit takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215544- 531615
- 171080
- 68972
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,53967Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom145894- 48888
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle56872Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58838Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.107822