Ilmainen pysäköinti vähentää aina päästöjä

P.e.n.t.t.i

Suomi voisi vähentää CO2 ja pölypäästöjä tekemällä pysäköinti ilmaiseksi tai hyvittämällä siitä autoilijaa.
Jokainen pysäköintipalvelufirma voitaisiin esimerkiksi velvoittaa hyvittämään autoilijaa 5 euroa tunnilta jos suostuu seisottamaan autoa niin, että moottori ei ole käynnissä tuona aikana.
Lisäksi auto kuuluisi viedä pysäköintilaitokseen suoraan kadulta niin, että asiakkaan ei tarvitse kiemurrella autollaan ramppeja ylös alas pitkin betoniramppeja. Palautus vastaavasti toisinpäin asiakkaan määräämänä kellonaikana määrättyyn paikkaan.
Mielestäni tämä olisi sitä pysäköintipalvelua.

8

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruiseri

      Kanadalaisen tutkimuksen mukaan kadunvarsiparkkipaikkojen hinnan nostaminen niin korkeaksi, että aina vähintään neljännes on tyhjillään, on erinomainen keino vähentää päästöjä. Tämä siksi, että korttelin kiertäminen parkkipaikkaa etsien tulee tarpeettomaksi.

      • P.e.n.t.t.i

        Niin hyvin helposti luulisi. Jotkut tutkimukset ovat kuitenkin hyvin yksinkertaisia, ja käytäntö on toinen.

        Eli kausaalisuhteet ovatkin monimutkaisemmat kuin peruskansalainen olettaisi. Kun olen ostoksilla niin meillä perheen kersat sillä välin kruisailevat mielellään ne tunnit ja polttavat bensaa ehkä vitosen edestä niin se on halvempaa kuin parkkeerata yli 15 eurolla stockan halliin. Näin ollen kalliin parkkipaikan ja neljänneksen tyhjyyden idea romuttuvat.

        Päästöjen kannalat aparasta olisi, että ilmaisia tai negatiivisen maksun parkkipaikkoja olisi mahdollisimman paljon. Näin vain ei ole, koska päättäjiä päästötvähennykset eivät kiinnosta oikeasti.

        Kyllä Pentti tietää tällaiset asiat ja kausaalisuudet. Harmi vain yhteiskunnan kannalta, että Penttiä ei saa päättäjäksi ihan pienellä palkalla.


    • Niin_da

      Suomalainen voi sanoa ilman tutkimustakin, että jättämällä auton hankkimatta vähennät tosi paljon päästöjä.

      Jos auto on pakko hankkia, sen aiheuttamiin muihin kuluihin pitää varata myös rahaa.

      • P.e.n.t.t.i

        Tavallinen suomalainen voi noin sanoa, koska se on opetettu niin sanomaan.
        Mutta. Ympäristön kuormitus, mitä tulee CO2-, melu- ja pölypäästöihin, on julkisella liikenteellä valtavasti suurempi kuin pienillä henkilöautoilla.

        Lisäksi julkinen liikenne pyörii verovaroilla, kun taas yksityinen liikenne Suomessa on laitettu tuottamaan luonnollisen tuottavuuden lisäksi pakkoveroeuroja valtiolle 8 kertaa enemmän kuin mitä valtio investoi tiestöön.

        Jos yksityinen autoliikenne ajettaisiin alas, niin paikallisliikenteessä yhden pääkaupunkimatkan bussimatkan hinta olisi ainakin 17 euroa, jotta kaikki välikädet (kuljettajat, kuljetusfirmat, kunnallinen tilaaja, linjasuunnittelijat, lipputarkastajat, lippumyyjät, arviointityöryhmät,.... ) ja valtio saisivat saman osuutensa kuin nykyisin. Lisäksi tehottomuus työssä käyvien matka-ajoissa olisi sietämätöntä.

        Valtio ja kansantalous voimistuisivat rutkasti, jos tästä vinoutuneesta henkilöautoliikennevastaisesta asenteesta päästäisiin eroon.

        Syntyneellä valtavalla yhteiskunnallisella säästöllä voitaisiin edistää uusien tekniikoiden kehitystä.


    • Lateksi_Leevi

      Nykyisin kaikki suurimmat kaupungit tekevät pysäköinnin mahdollisimman hankalaksi. Se juuri aiheuttaa turhaa korttelinkiertoa ja lisääntyneitä päästöjä. Mutta yritäpä selittää tämä asia jollekin punavihreälle ns. "liikennesuunnittelijalle".

      • Kui_täh

        Ei muuten pidä paikkansa.

        Kaikissa suurimmissa kaupungeissa on erittäin hyvin parkkitilaa tarjolla. Opastukset ovat myös kunnossa. Sinne vain sisään ja maksat mitä pyydetään...


      • Kuka_Mitä_Häh

        Parkkihalleja kyllä on, mutta ei mahdollisuutta hetkelliseen pysäköintiin kadun sivussa jonkin nopean asian hoitamista varten. Kyllä kaupungit vaikeuttavat pysäköintiä tieten tahtoen, myös siksi että pysäköintisakkotulot maksimoituisivat. Pysäköintipaikkatarjontaa kyllä on, mutta tarve olisi hieman eri kuin mitä on tarjolla.


      • P.e.n.t.t.i
        Kui_täh kirjoitti:

        Ei muuten pidä paikkansa.

        Kaikissa suurimmissa kaupungeissa on erittäin hyvin parkkitilaa tarjolla. Opastukset ovat myös kunnossa. Sinne vain sisään ja maksat mitä pyydetään...

        Kyllä parkkitilaa tietysti on nyt tarjolla kun se on tehty maksulliseksi. Jos pysäköinti olisi ilmaista tai siitä maksettaisiin autoilijalle, niin silloin autot olisivat enemmän parkissa eivätkä kiertämässä korttelia.

        Toisaalta, jos kaupunki on hoitanut pölynpoiston hyvin, niin yleisön ja ympäristön kannalta on ihan sama ajelevatko autot kadulla vai töröttääkö ne parkissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3392
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      2781
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1250
    Aihe