"Asiaa voi katsoa myös näin: jos katsomme mitä feministiset järjestöt tekevät miesten ja naisten ongelmien eteen, löydämme nopeasti konkreettisia tekoja naisten eteen. Protestoidaan, perustetaan rahasto, tukipuhelin tai turvakoti, vaikutetaan mielipiteisiin lehtikirjoituksilla ja ottamalla yhteyttä poliitikkoihin ja vaikuttajiin.
Vastaavasti miesten ongelmista löydät korkeintaan mission statement-tasoisia lauseita, jossa feministijärjestö on "edistänyt" miesuhrien asemaa. Jos kaivat pintaa, ei tämän epämääräisen "edistämisen" alta löydy mitään konkreettista toimenpidettä. "
Hyvä kysymys: http://3.bp.blogspot.com/-BQIDrVE7hwI/VUsnd0qkqwI/AAAAAAAAswg/GGKsnEbjI08/s1600/konkreettinenfeminismi.png
Lähde/lisää: http://tamapaiva.blogspot.fi/2016/05/kasittelevatko-feministit-myos-miesten.html
Vastaavasti miesten ongelmista löydät korkeintaan mission statement-tasoisia lauseita, jossa feministijärjestö on "edistänyt" miesuhrien asemaa. Jos kaivat pintaa, ei tämän epämääräisen "edistämisen" alta löydy mitään konkreettista toimenpidettä. "
Hyvä kysymys: http://3.bp.blogspot.com/-BQIDrVE7hwI/VUsnd0qkqwI/AAAAAAAAswg/GGKsnEbjI08/s1600/konkreettinenfeminismi.png
Lähde/lisää: http://tamapaiva.blogspot.fi/2016/05/kasittelevatko-feministit-myos-miesten.html
Vastaukset 19
Vanhimmat
PMS oireet tekevät naisen elämästä helvetin.
80 prosenttia naisista kärsii PMS-oireista. Maria, 40, kertoo, miten oireet tekivät hänen elämästään helvetin.
Olin jo alle 20-vuotiaana ärtynyt parin päivän ajan ennen kuukautisia. Vuosi vuodelta oireet pahenivat. Kun täytin kolmekymmentä, ärtymyksen rinnalle tuli masennus. PMS-jaksot pitenivät siten, että lopulta oireet kestivät kymmenen helvetillistä päivää.
Ensin oli ärtymystä, joka kääntyi masennukseksi noin viisi päivää ennen kuukautisten alkamista. Raivohulluus muuttui itkeskelyksi, huonommuuden tunteeksi ja vihamielisyydeksi jopa vanhoja ystäviä kohtaan. Ymmärsin, että kaikki johtui hormoneista, mutta en voinut tunteilleni mitään.
Työpäivien aikana pystyin yleensä hillitsemään itseni, mutta raivo ja masennus purkautuivat läheisiini.
35-40-vuotiaana hain apua kaikkialta. Roikuin netin keskustelupalstoilla ja yritin löytää viisasten kiveä, joka olisi ratkaissut ongelmani. Kokeilin kaikkea, mitä netissä suositeltiin. Söin keltarauhashormonia ja myöhemmin e-pillereitä. Molemmat tuntuivat auttavan noin kolmen kuukauden ajan, mutta sitten PMS räjähti entistä pahemmaksi.
Luin netistä, että masennuslääkkeet kuuriluontoisesti ennen kuukautisia auttaisivat. Ei minun tapauksessani! Kokeilin kaikki mahdolliset luontaistuotelääkkeet ja söin B6-vitamiinia jättiannoksia. Lopulta turvauduin homeopatiaan, mutta siitä ei ollut mitään hyötyä.
Puoli vuotta sitten jätin asuntoni avaimet sisälle. Tilanne sai ihan järjettömät mittasuhteet PMS:n takia. Itkin vuolaasti ja olin sitä mieltä, ettei elämästäni koskaan enää tulisi mitään.
Olin kuullut akupunktiosta, mutta en ollut vaivautunut kokeilemaan sitä. Olin pettynyt homeopatiahoidoissa ja ajattelin akupunktion olevan samaa sarjaa. Avainepisodin jälkeen ajattelin, että "p-kele, kokeillaan sitten vielä tämäkin".
Olin 40-vuotias, kun menin epäilevin mielin ystäväni suosittelemalle akupunktiohoitajalle. PMS lieventyi heti ensimmäisen kerran jälkeen! Hoitoa annettiin ensin kerran viikossa, nykyään kerran kuussa. Kärsin vieläkin PMS:stä, mutta se on aiempaan verrattuna todella lievää ja kestää noin 4-5 päivää.
Lääketieteen ja kirurgian tohtori, naistentautien erikoislääkäri Tarja Olkinuora, mitä PMS käytännössä tarkoittaa?
- PMS-oireilla eli kuukautiskierto-oireilla tarkoitetaan kierron jälkipuoliskolla toistuvaa, kuukautisia edeltävää oireyhtymää. Oireita havaitsee luonnollisessa kuukautiskierrossa noin 80 % naisista. Suurimmalla osalla oireet ovat hyvin lieviä. Hankalia PMS-oireita esiintyy noin 25 %:lla ja erittäin vaikeita noin 3-8 %:lla.
Mitä oireita PMS:ssä on?
- Oireet jaetaan kahteen ryhmään. Psyykkisiin oireisiin, joita ovat masennus, vihanpurkaukset, ärtyisyys, ahdistuneisuus, sekavuus ja vetäytyminen sosiaalisista kontakteista. Fyysisiä oireita ovat rintojen arkuus, vatsan turvotus, päänsärky ja raajojen turvotus.
Miten PMS-oireita voi helpottaa?
- Jos epäilee PMS-oireita, on hyvä koota tietoa oirepäiväkirjaan (esim. www.pmsnetti.fi). Yhdistelmäehkäisyvalmisteista ehkäisypillerit Yasmin (R), Yasminelle (R) ja YAZ (R) helpottavat PMS-oireita, koska ne sisältävät turvotusta vähentävää keltarauhashormonia. Vaikeampia muotoja voidaan hoitaa tehokkailla serotoniinin takaisinoton estäjä lääkkeillä (SSRI-lääkkeet). Näitä käytetään myös masennuksen ja ahdistuksen hoidossa. Hoitoja on tehty myös keltarauhashormonikuureilla, B6-vitamiinilla ja muun muassa helokkiöljykapseleilla vaihtelevin tuloksin.
IS
------------------
Tota...onkohan henkilö täysin tietoinen, mitä feministisyys ja maskuliinisuus tarkoittaa nykykulttuurissa - jos jossain?
Woi, voi mitä märisijöitä miehen ovat: ei tarvi elää varpaillaan, ei tulla kidnapatuksi raiskausbisnekseen, ei raiskatuksi tai vain halvennetuksi pelkästään rintojen ja lantion takia (jotka LAPSIA varten luotu - ei MIESTÄ. Vaikka mieshän on niin sairas, että raiskaa nuo lapsetkin olematta edes pedofiili!)! - Oikeudessakin raiskaus luetellaan seksinä ja tuomiot sen mukaiset..
-Nainen tekee 90% töistä ja ansaitsee 10% siitä, mitä MIES! - Pomotkin mielellään samassa työssä iskevät naisten pöytiin tehtävänsä, koska MIEHET "tekevät työtä" jo puhuessaan politiikkaa keskenään.
Complete bull shit
"Nainen tekee 90% töistä ja ansaitsee 10% siitä, mitä MIES!"
Mites itse, oletko koskaan ollut töissä? Vaiko tukevasti yhteiskunnan elättinä jo nuoresta lähtien?
"Nainen tekee 90% töistä ja ansaitsee 10% siitä, mitä MIES!"
Onko tämä parodia? Todellisuudessa Euroopassa maksetaan samasta työstä sama palkka. Naiset tekevät valintoja; jäävät kotiin hoitamaan lapsia tai ovat mieluummin unelma-ammatissaan ja falloskateina roskakuskien likaisen työn lisästä.
Olethan tietoinen, että naisiin kohdistuu vain pieni osa kaikista väkivallan teoista? Kun sanot ettei miesten tarvitse elää varpaillaan, olet sikäli väärässä, että jos tilastoja katsottaisiin, juuri miesten pitäisi elää varpaillaan. Yöllä ulkona nainen on paremmassa turvassa kun mies. Kun kaikki väkivalta ynnätään yhteen, niin kokonaiskuva on tämä: miehet ottavat vastaan valtaosan siitä, naiset vain pienen osan. Ja tämä säilyy jos lisäämme myös seksuaalisen väkivallan tähän kokonaisuuteen.
Naiset siis kyllä pelkäävät miehiä enemmän, mutta todellisuudessa heidän peloilleen on vähän aihetta.
En ole minkään naisjärjestön jäsen ja silti olen feministi.
Feminismi ajaa miesten ja naisten tasa-arvoisuutta, ei kummankaan sukupuolen valtaa toisen yli.
Esim. turvakoteihin pääsevät kyllä miehetkin samoilla perusteilla kuin naisetkin. Pieni osa asiakkaista onkin miehiä. Pieni osa sen takia, että on miesten väkivalta naisia kohtaan on paljon yleisempää kuin päinvastainen tilanne.
"Pieni osa sen takia, että on miesten väkivalta naisia kohtaan on paljon yleisempää kuin päinvastainen tilanne."
Itse asiassa ei ole, ihan tutkimustenkin mukaan. Varsin huomattava osa miehistä (16%) on kohdannut väkivaltaa parisuhteessan. Tämä ei poikkea kauhean paljon siitä luvusta joka on saatu naisten kokemasta parisuhdeväkivallasta. Mutta miesten parisuhteissa kohtaama väkivalta on vielä tabu josta ei haluta puhua.
http://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/tietoa_parisuhteesta/parisuhdevakivalta/vakivallan-uhrit/mies-vakivallan-kokijana/
Käytännössä kuitenkin esim. turvakodeissa miesten osuus jää hyvin pieneksi. Viime vuonna turvan sai 55 miestä ja noin 1200 naista. Miesten osuus on siis noin 4%. Tämä kertoo selvästi että asenteet ja muut asiat vaikuttavat siihen että miehet eivät hakeudu turvaan läheskään niin usein kuin naiset.
Myös poliisin tietoon saatetuista parisuhteen väkivallanteoista 90% on miesten tekemiä. On siis selvää että juuri miesten kokema väkivalta jää pahasti piiloon jollain monilla on sama käsitys kuin sinulla, eli että miesten kokema väkivalta olisi jotenkin hyvin harvinaista.
"Feminismi ajaa miesten ja naisten tasa-arvoisuutta, ei kummankaan sukupuolen valtaa toisen yli."
Feninismi ajaa tasa-arvoa naisnäkökulmasta. En ymmärrä miksi tätä ei haluta tunnustaa kun se on selvä tosiasia eikä se feminismiä sinällään huononna. Eihän koirajärjetökään aja kissojen omistajien asiaa ja tämä on oihan ok.
On oikeasti valheellistä väittää että femisnistiset järjestöt ajaisivat samalla innolla niin miehiä kuin naisiakin koskevien tasa-arvo-ongelmien ratkaisua. Esim. miesten valtaisa yliedustus syrjäytyneissä, alkoholisteissa, asunnottomissa, koulun kesken jättäneissä yms. ryhmissä ei tunnu saavan kauheaa muutospainetta vaikka se koskee paljon suurempaa joukkoa kuin moni inolla ajettu tasa-arvo-ongelma.
Ja jotkut feministit jopa kehtaavat leimata nuo miesten kokemat ongelmat miesten omaksi syyksi vaikka näkevät samaan aikaan kaikkien naisten kokemien ongelmien alkusyynä "patriarkartin ylivallan" ja yhteiskunnan rakenteet.
Uskomus että feminismi ajaa miesten asiaa on myytti! Feminismin olemus on oikeuksia naisille. Jos et hyväksy tätä olet misogyni. Jos muut ei sopeudu siihen heitä on "autettava" sopeutumaan. Miehiä femininisoidaan.
Ei minusta ole sinällään mitenkään väärin että feminismi ajaa naisten oikeuksia. Kyllähän jokainen ryhmä saa ajaa juuri niitä asioita kuin haluaa. Ja naisten oikeuksia voi myös mies kannattaa.
Ero nykytilanteeseen on vain se että myös miehet tarvitsevat omat järjestöt jotka ajavat oikesti myös miesten asemaa että ei kuvitella että vain feminismi riittä tasa-arvon saavuttamiseen.
Feministit ovat tästä eri mieltä. Heidän mukaansa kaikki tasa-arvotyö on tehtävä feminismin kautta tai se on naisvastaista. Katso vaikka millaisen paskahalvauksen miesoikeusliikkeen nousu on feministeissä aiheuttanut.
Ei mielestäni ole ok, jos ja kun tasa-arvopolitiikka ja toiminta on annettu täysin erään ideologian käsikassaraksi. Ideologian sumentamat lasit päässä tehty tasa-arvotyö ei edusta todellista tasa-arvoa.
Siispä: feminismi vttuun kaikesta virallisesta tasa-arvotoiminnasta. Tilalle oikea, neutraali, molemmat sukupuolet tasavertaisesti huomioiva tasa-arvotyö.
No minä menisin itse vielä pidemmälle. Tasa-arvo työssä on luovuttava pelkästään sukupuolittuneesta näkökulmasta. Meillä on huomattava määrä ihmisten välisiä tasa-arvo-ongelmia jotka eivät riipu lainkaan sukupuolesta vaan ihan muista seikoista, esim. sosiaalisesta asemasta, asuinpaikasta, tulotasosta jne. Tämä unohtuu usein ja ajatellaan että suurimmat ongelmat liittyvät juuri sukupuoleen. Esim. hyvin koulutettu ja hyvästä perheestä kotoisin oleva nainen on elämässä käytännössä paljon paremmassa asemassa kuin kouluttamaton ja huonosta perheestä lähtöisin oleva mies, eikä tuo ero liity sukupuoleen.
Miesten ongelma (ikään kuin miehillä olisi jokin erityinen miehinen ongelma) ei ole että eivät saa tehdä naisten asioita. Minäkin olen vaihtanut lapseni vaippoja ja siitä ei syntynyt minkäänlaista ongelmaa.
Ongelma on että miehet ukaavat sitä myyttiä että naisilla on puute kaikesta siitä mitä miehillä on. Falloskateus! Todellisuudesssa miehen elämä on vanhan kansan herrasmies ongelma. Miehen kuuluu 21. vuosisadalla hävetä seksualisuuttaan siinä missä keskiajan mieskin piti. Mies on naisten suojelia, auttaja, isä ja pääasiallinen synntipukki. Nainen vapautui käyttämällä miesten sukupuoliroolin vaatimuksia hyväkseen.
Sekä nainen että mies on syväpsykol.ogisesti eläin. Tämä on miehen kohdalla tullut yleiseen tietoon postmodernissa post-psykolanalyyttisella aikakaudella. Sigmund Freud riisui miehen alasti, muttei naisen. Aluksi monet miehet vapautuivat ja ilahtuivat tästä. Vuosituhasien uskonnollinen sorto ehkä hellitääisi. Kristitty seksualimoraali ja miehiin kohdistuvat roolivaatimusket sattaisivat heltyä.
Karikatyyri miehestä seksuaalisena luolamiehehenä on varmasti monille tuttu. Miehen animus on yleistietoa. Vastaava tieto naisen animasta on yleisesti tuntematon. Miehet vastusti alussa tietoa alitajunassa sijaitsevista vieteistä, naiset kieltävät ja vastustavat tänään ihan samalla tavalla tietoa omasta alitajunnastaaan.
Miesten ikivanhat sukupuoliroolit eivät toimi yhteiskunnassa jossa naisten sekualisuus (alitajuisesti) tekee valintoja. Naiset valitsevat vaaralisia ja dominoivia miehiä partnerikseen ja samalla käyttävät sopeutumista sosiaalisena strategiana.
Asia, toki liian provosoivasti esitettynä, tässä: https://www.youtube.com/watch?v=UxpVwBzFAkw
NainenNllä tiivisti aikasta hyvin asiat.. Mutta juu pakko kommentoida tuohon väkivaltaan miehiä kohtaan, sitä tapahtuu aika paljonkin miehet eivät vain hae apu/puhu siitä se on tabu edelleen..Aloittajan kysymys on kokonaisuudessaan absurdi, miksi tätä edes pohditaan?
Ei miehet jää puuhumatta koska se on "tabu" vaan koska puhuminen ei kannata. Ei mies saa apua niin kuin nainen saa.
Se on just näin. Väkivallasta puhuva mies ei saa sympatiaa, vaan vittuilua. Muistetaanko vielä vaikkapa tämä tapaus jossa hätäkeskuskin vittuilin apua pyytävälle miehelle:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000015743.html
Ei uskota