Jos vaihdan suomenkielisen nimeni ruotsalaiseksi, ja vaihdan äidinkieleni ruotsiksi, niin kelpaanko asukiksi Kvarteret Victoriaan? Mistä saan vaadittavat suru-suosittelijat?
Kelpaanko asukiksi Viktoria kortteliin?
PectoriaVille
27307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Var står det att det är förbjudet för en finskspråkig att flytta dit ?
Nå kuule, suomalaisilla ei mitään asiaa Kvarteret Victoriaan, jolla ei ole suomenkielistä nimeäkään (kuten ei myöskään Svenska Teatern:lla). Ruotsinkieliset säätiöt kuten Tre Smeder ovat ko. korttelin takana, joten ei sinne suomalaisia todellakaan päästetä (kuten ei Ruskeasuon siirtolapuutarhaankaan).
Siis, mitkä ovat kelpoisuusehdot sinne?
Jag känner en hel massa finskspråkiga personer som besöker Svenska Teatern,nu var det ju frågan om det finns något "officiellt förbud " för finskspråkiga att flytta till Kvarteret Victoria och inte bara språkaktivas propaganda.
Miksi haluaisit muuttaa ruotsinkieliseen yhteisöön?
Kortteliin tulee opiskelija-asuntoja, senioriasuntoja, asuntoja ruotsinkielisille luokanopettajille, HITAS-asuntoja (ne arvottiin jo) ja asuntoja taiteilijoille.
Mihin em ryhmään kuulut? Miksi haluaisit asua valtapuolisesti ruotsinkielisessä ympäristössä? Onko sinulla siihen jokin erityinen syy?
Orsaken är att få onödigt gnälla över hur finskspråkiga blir illa behandlade.
"Kortteliin tulee opiskelija-asuntoja, senioriasuntoja, asuntoja ruotsinkielisille luokanopettajille, HITAS-asuntoja (ne arvottiin jo) ja asuntoja taiteilijoille.
Mihin em ryhmään kuulut?"
Mistä olet löytänyt nämä ehdot? Laita linkki!
Et sit itse osaa kirjoittaa Googleen "Kvarteret Victoria"?
Pähkinänkuoressa
Victoria-korttelissa asuu perheitä, opiskelijoita,
senioreita, päiväkotilapsia, taitelijoita ja näyttelijöitä.
Oikeastaan kuka vaan. Yhteensä korttelissa on yli
kolmesataa asuntoa, joista moni joko vuokrataan
tai myydään korttelin osapuolten toimesta.
http://www.kvarteretvictoria.fi/etusivu/
Suomen kielellä jopa!!
P.S.
Ei ne mitään "ehtoja" ole, vaan eri tahot rakentavat sinne taloja erilaisille ryhmille ja ihmisille.
Miksi somali haluaa asua suomen kielisessä ympäristössä eikä omiensa joukossa? Onko tämä epänormaalia?
Veikkaan että somalikin asuisi mieluummin somalinkielisessä ympäristössä, jos se olisi mahdollista. Ja eiköhän tässä vuosien saatossa tule kehittymäänkin erinäisiä etnisiä asumiskeskittymiä.
Normaalia on että ihmiset hakeutuvat kaltaistensa seuraan, tosin poikkeuksiakin on kuten jotkut neffet jotka välttämättä haluaisivat muuttaa Victoria-kortteliin. Perusteluja halulleen he eivät kuitenkaan ole kyenneet antamaan.
Juuri niitä ehtoja kaipaan eli mihin ryhmään pitää kuulua tai minkälainen ihminen pitää olla, jotta kelpaa Kvarteret Victoriaan? Senhän rakennuttaa vain yksi taho: suomen ruotsinkielinen raha.
Kelpaanko jos esim. puolisoni on "aito" ruotsinkielinen? Tokikaan ei syntyjään Ruotsista vaan Suomesta.
Jos olet ruotsinkielinen näyttelijä ja töissä Svenska teaternissa (tai vaimosi) voit hakea Kulturfondenin Svenska Teaternille lahjoittamia (lue rahoittamia) vuokra-asuntoja.
"Svenska kulturfonden
14. toukokuuta kello 9:59 ·
Igår var det tagslagafest i Victoriakvarteret på Busholmen. Stiftelsen för kultur- och utbildningsinvesteringar finansierar organisationscentret i kvarteret, medel ur Lise och Thelma Standertskjölds fond inom Svenska kulturfonden används till pensionärsbostader och så har Svenska teatern fått ett bidrag av Svenska kulturfonden för artistbostäder i kvarteret. Vi ser framemot att se det färdiga kvarteret! De första delarna av kvarteret står färdiga i höst."
Jos olet jonkun ruotsinkielisen osakunnan jäsen (tai vaimosi) voit hakea Victoria-kortteliin tulevia opiskelija-asuntoja. Opiskelija-asunnot rakennuttaa Svenska Studenters Bostadsstiftelse. Niitä tuskin voi hakea vielä.
HITAS-asunnot menivät jo, ne arvottiin HITAS-sääntöjen mukaan. En tiedä kuka HITAS-talot rakennuttaa ja oliko arpajaisiin osallistuvien suhteen jotain rajoituksia, muuta kuin että asuntojen pitää täyttää HITAS-ehdot. HITAS-asunnothan ovat vapaarahoitteisia kovan rahan asuntoja asuntoja, joille kaupunki myöntää määrättyjä etuja kunhan hinta- ja rakentamisen laaturajoituksia noudatetaan.
Jos olet 55 (tai vaimosi) voit hakea senioriasuntoa. En ole kuullut kuka tai ketkä ne senioriasunnot rahoittaa ja rakennuttaa ehkä Folkhälsan (?) mutta ainakin Kulturfonden (ks yllä) . Seniori-ja palvelutaloihin on pks kuulemma pitkät jonot joten kannattaa asettua jonoon ajoissa. Ainakin Folkhälsanilla on useita vanhusten asuin- ja palvelutaloja pks.
Jos olet ruotsinkielinen luokanopettaja (tai vaimosi) voit hakea Stiftelsen till Brita Maria Rehnlunds minne rahoittamia vuokra-asuntoja, jotka on tarkoitettu ruotsinkielisille luokanopettajille, tavoitteena edullisilla vuokra-asunnoilla houkutella opettajia tänne Helsinkiin helpottamaan pks vaikeata pätevien luokanopettajien pulaa.
Tärppääkö?
"Normaalia on että ihmiset hakeutuvat kaltaistensa seuraan, tosin poikkeuksiakin on kuten jotkut neffet jotka välttämättä haluaisivat muuttaa Victoria-kortteliin. Perusteluja halulleen he eivät kuitenkaan ole kyenneet antamaan.Normaalia on että ihmiset hakeutuvat kaltaistensa seuraan, tosin poikkeuksiakin on kuten jotkut neffet jotka välttämättä haluaisivat muuttaa Victoria-kortteliin. Perusteluja halulleen he eivät kuitenkaan ole kyenneet antamaan."
Suomessa suomalaisen pitää perustella miksi haluaa asua jossain, mutta pakkoruotsille ei tarvita mitään perusteluja. Reilu meininki?
"Suomessa suomalaisen pitää perustella miksi haluaa asua jossain, mutta pakkoruotsille ei tarvita mitään perusteluja. Reilu meininki?"
Miksi ihmeessä vallitsevaa tilannetta ja voimassa olevaa lainsäädäntöä pitäisi perustella?? Nykyisillä laeilla mennään kunnes te nykyisten lakien vastustajat olette saaneet rivinne koottua, ja perusteltua tarpeen muuttaa lakeja.
Mikä tässä on niin vaikeata ettei asia millään mene neffelle perille?
"Pakkoruotsille" on olemassa vahvat perusteet, ne on maan hallitus perustellut jo toistakymmentä vuotta sitten ja niiden perustelujen pohjalta kielilaki hyväksyttiin eduskunnassa murskaavin luvuin 179-3.
"HE 92/2002
Hallituksen esitys Eduskunnalle uudeksi kielilaiksi ja siihen liittyväksi lainsäädännöksi"
https://www.edilex.fi/he/20020092
Myös perusopetuksen sisältö on aikoinaan hyväksytty eduskunnassa.
"Perusopetuksella on sekä kasvatus- että opetustehtävä. Tavoitteena on tukea oppilaiden kasvua ihmisinä ja yhteiskunnan jäseninä sekä opettaa tarpeellisia tietoja ja taitoja. Perusopetus tuottaa kaikille saman jatko-opintokelpoisuuden ja se on maksutonta. Opetuksen lisäksi oppikirjat ja muu oppimateriaalit sekä työvälineet ja aineet ovat maksuttomia."
Perusopetuksen perustelut:
http://www.oph.fi/koulutus_ja_tutkinnot/perusopetus
Hen vill bo tillsammans med sådana människor som kallas "bättre folk " i fennokretsar.
Voiko ihmistä estää kielen perusteella asumasta jossain? Vantaalta voiko karkoittaa kaikki ruotsinkieliset?
Ei voi mutta hakijoille / asukkaille voidaan asettaa vaatimuksia. Että he ovat riittävän vanhoja, kuuluvat johonkin liittoon / järjestöön, ovat opiskelijoita, ovat riittävän nuoria, ovat jonkun puolueen jäseniä, kuuluvat määrättyyn uskonnolliseen yhteisöön / seurakuntaan, etteivät ansaitse liikaa, että ovat perheellisiä, kuuluvat johonkin ammattikuntaan, kuuluvat johonkin tiettyyn osakuntaan, ovat jonkun firman työntekijöitä (työsuhdeasunnot) jne.
Talon omistajalla on oikeus päättää keitä talossa asuu, asettaa vuokralaisille ehtoja ja valita asukkaat.
Vantaalta ei voi karkoittaa kaikkia ruotsinkielisiä, kuten ei minkään muunkaan kielisiä.
Mutta kielen asettaminen ehdoksi on rikoslaissa kiellettyä syrjintää!
Sellaista ehtoa en tiedä asetetun ainakaan Victoria-korttelissa. Missä olet nähnyt sellaisen ehdon?
Korttelin rakennuttaa ja rahoittaa usea eri yksityinen (!) taho. Talojen rakennuttajat / rahoittajat saavat luonnollisesti päättää kenelle he talon rakentavat ja kenelle vuokraavat.
Jos neffe ei saa Victoria-korttelista asuntoa se ei johdu siitä että hän on suomenkielinen vaan siitä ettei hän kuulu mihinkään niihin rajattuihin ryhmiin joille siellä taloja rakennetaan.
Hurrit haluaa ghettoutua Suomessa, koulut, päiväkodit ja asuinalueet. Miksi ette muuta Ruotsiin koko porukka? Siellähän te olisitte omienne luona missä vain Ruotsissa asuisitte.
.
"Onko tarkoitus elää MaTuista puhtaassa Suljetussa Kuplassa"
.
Har inte finskspråkiga skolor,daghem och boningsorter med enbart finskspråkiga på tusentals ställen i Finland ?
Underligt hur fennor isolerar sig.
Minkäs kielisissä kouluissa ja päiväkodeissa ne teidän lapsenne käyvät? Mitä kieltä teidän talossa ja asuinympäristössä puhutaan? Mitä kieltä lapset puhuvat hiekkalaatikolla ja kavereittensa kanssa?
Etteivät vaan ghettoudu ja eristäydy kuplaansa!
Bra Ankdam !
Ei ole hyvä integraation kannalta että hurrien annetaan eristäytyä omiin koloihinsa. Siinähän voi käydä niin jatkossa että hurriminoriteetti ei viitsi opetella suomea ja alkaa vaatimaan palveluita ruotsiksi kaikilta suomenkielisiltä.
Onko matulapset eristetty omakielisiin päiväkoteihin, kouluihin ja yliopistoihin, vai ovatko he suomenkielisten kanssa samoissa tiloissa?