Mt 16 "Kenen ihmiset sanovat Ihmisen Pojan olevan?"
Niin he sanoivat:
"Muutamat Johannes Kastajan, toiset Eliaan, toiset taas Jeremiaan tahi jonkun muun profeetoista."
Hän sanoi heille: "Kenenkä te sanotte minun olevan?"
Simon Pietari vastasi ja sanoi: "Sinä olet Kristus, elävän Jumalan Poika."
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Autuas olet sinä, Simon, Joonaan poika, sillä ei liha eikä veri ole sitä sinulle ilmoittanut, vaan minun Isäni, joka on taivaissa.
Ja minä sanon sinulle: sinä olet Pietari, ja tälle kalliolle minä rakennan seurakuntani, ja tuonelan portit eivät sitä voita.
Minä olen antava sinulle taivasten valtakunnan avaimet, ja minkä sinä sidot maan päällä, se on oleva sidottu taivaissa, ja minkä sinä päästät maan päällä, se on oleva päästetty taivaissa."
Niin he sanoivat:
"Muutamat Johannes Kastajan, toiset Eliaan, toiset taas Jeremiaan tahi jonkun muun profeetoista."
Hän sanoi heille: "Kenenkä te sanotte minun olevan?"
Simon Pietari vastasi ja sanoi: "Sinä olet Kristus, elävän Jumalan Poika."
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Autuas olet sinä, Simon, Joonaan poika, sillä ei liha eikä veri ole sitä sinulle ilmoittanut, vaan minun Isäni, joka on taivaissa.
Ja minä sanon sinulle: sinä olet Pietari, ja tälle kalliolle minä rakennan seurakuntani, ja tuonelan portit eivät sitä voita.
Minä olen antava sinulle taivasten valtakunnan avaimet, ja minkä sinä sidot maan päällä, se on oleva sidottu taivaissa, ja minkä sinä päästät maan päällä, se on oleva päästetty taivaissa."
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kommunistt käyttivät Jeesuksen sanoja uskovien alitamisessa ja pilkan kohteena.
He myös väittävät, että Jeesus oli maailman ensimmäinen kommunisti.
Koraanin jeesus sama on raamatun ilmoittama antikristus. Peto, joka alistaa kaikki uskonnot islamin vallan alaisuuteen. Heidän jeesus tuhoaa tai alistaa juutalaiset islamiin. Tällä hetkellä, Isis toimii juuri niin kuin antikristus peto tulee toimimaan.
Luk 8 Ja eräs hallitusmies kysyi häneltä sanoen: "Hyvä opettaja, mitä minun pitää tekemän, että minä iankaikkisen elämän perisin?"
Jeesus sanoi hänelle:
"Miksi sanot minua hyväksi?
Ei kukaan ole hyvä,
paitsi Jumala yksin.
Käskyt sinä tiedät:
'Älä tee huorin',
'Älä tapa',
'Älä varasta',
'Älä sano väärää todistusta',
'Kunnioita isääsi ja äitiäsi.'"
Mutta hän sanoi:
"Tätä kaikkea minä olen noudattanut nuoruudestani asti."
Samoin Jeesus sanoo niillekin jotka sanovat Jeesusta profeetaksi eivätkä kuitenkaan tottele hänen sanojaan.
Kuitenkin Hebrealaisten Jumala vaatii ihmisen tilintekoon jokaisesta Jeesuksen sanasta tuomiopäivänä.
Hallitus miehen vastauksen;
Mutta hän sanoi:
"Tätä kaikkea minä olen noudattanut nuoruudestani asti."
Kun Jeesus sen kuuli, sanoi hän hänelle: "Yksi sinulta vielä puuttuu: myy kaikki, mitä sinulla on, ja jakele köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa; ja tule ja seuraa minua."
Mutta tämän kuullessaan hän tuli kovin murheelliseksi, sillä hän oli sangen rikas.
Kun Jeesus näki hänen olevan murheissaan, sanoi hän: "Kuinka vaikea onkaan niiden, joilla on tavaraa, päästä Jumalan valtakuntaan!
Helpompi on kamelin käydä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."
Niin ne, jotka sen kuulivat, sanoivat: "Kuka sitten voi pelastua?"
Mutta hän sanoi: "Mikä ihmisille on mahdotonta, se on Jumalalle mahdollista."
Silloin Pietari sanoi: "Katso, me olemme luopuneet siitä, mitä meillä oli, ja seuranneet sinua."
Niin hän sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: ei ole ketään, joka Jumalan valtakunnan tähden on luopunut talosta tai vaimosta tai veljistä tai vanhemmista tai lapsista,
ja joka ei saisi monin verroin takaisin tässä ajassa, ja tulevassa maailmassa iankaikkista elämää."
muslimit pitävät Jeesusta vain profeettana, Mutta eivät Jumalan Poikana. Mutta kirjoitettu: (Mutta Apt 3 on kirjoitettu Apostoli Pietarin sanat meille kaikille.)
"Sillä Mooses on sanonut: 'Profeetan, minun kaltaiseni, Herra Jumala on teille herättävä veljienne joukosta; häntä kuulkaa kaikessa, mitä hän teille puhuu. Ja on tapahtuva, että jokainen, joka ei sitä profeettaa kuule, hävitetään kansasta.' "
Mutta näin on Jumala täyttänyt sen, minkä hän oli edeltä ilmoittanut kaikkien profeettain suun kautta, että nimittäin hänen Voideltunsa piti kärsimän. Tehkää siis parannus ja kääntykää, että teidän syntinne pyyhittäisiin pois, että virvoituksen ajat tulisivat Herran kasvoista ja hän lähettäisi hänet, joka on teille edeltämäärätty, Kristuksen Jeesuksen. Taivaan piti omistaman hänet niihin aikoihin asti, jolloin kaikki jälleen kohdallensa asetetaan, mistä Jumala on ikiajoista saakka puhunut pyhäin profeettainsa suun kautta.
Sillä Mooses on sanonut: 'Profeetan, minun kaltaiseni, Herra Jumala on teille herättävä veljienne joukosta; häntä kuulkaa kaikessa, mitä hän teille puhuu. Ja on tapahtuva, että jokainen, joka ei sitä profeettaa kuule, hävitetään kansasta.'
Ja kaikki profeetat Samuelista alkaen ja kaikki järjestään, jotka puhuneet ovat, ovat myös ennustaneet näitä päiviä.
Te olette profeettain ja sen liiton lapsia, jonka Jumala teki meidän isiemme kanssa sanoen Aabrahamille: 'Ja sinun siemenessäsi tulevat siunatuiksi kaikki maan sukukunnat.'
Teille ensiksi Jumala on herättänyt Poikansa ja lähettänyt hänet siunaamaan teitä, kun käännytte itsekukin pois pahuudestanne.
Jumala itse sanoi Jeesuksesta kirkastus vuorella näin:
"heidät varjosi valoisa pilvi; ja katso, pilvestä kuului ääni, joka sanoi:
"Tämä on minun rakas Poikani,
johon minä olen mielistynyt;
kuulkaa häntä."
"Kuka ikinä menee edemmäksi eikä pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Jumalaa;
joka siinä opissa pysyy, hänellä on sekä Isä että Poika.
Jos joku tulee teidän luoksenne eikä tuo mukanaan tätä oppia, niin älkää ottako häntä huoneeseenne älkääkä sanoko häntä tervetulleeksi;
sillä joka sanoo hänet tervetulleeksi, joutuu osalliseksi hänen pahoihin tekoihinsa."
2 Jh 1 Tämän mukaan jokainen joka tukee vaikka palestiinalaisia on syyllinen PLO:n, Hamasin, Bokoharan, ISIS liikkeen hirmutekoihin ja muista allah ei ole jumala. Eikä niin ollen pysty sinua tuomitsemaan.
Uskalsin.
Rohkeasti vain eteenpäin.
Lk 9:26 Sillä joka häpeää minua ja minun sanojani, sitä Ihmisen Poika on häpeävä, kun hän tulee omassa ja Isänsä ja pyhäin enkelien kirkkaudessa.
Jeesuksen vaikuttama usko toimi alkuseurakunnassa, mutta kun se oli jonkin aikaa Kreikassa se muuttui filosofiaksi.
Euroopassa siitä tuli kritillinen kulttuuri.
USA:sa sillä tehdään bisnestä.
Kun se tuli ruotsiin kristinusko oli muuttunut väkivaltaisikksi ristiretki kristillisyydeksi, jossa lähetettiin ruotsin armeija auttamaan kuningas Eerikin pojan ristiretkeä yudessä piispa Henrikin kanssa
Ylösnousemuksen jälkeen tapahtui todella merkillisiä asioita:
Jh 20:19 Samana päivänä, viikon ensimmäisenä, myöhään illalla, kun opetuslapset olivat koolla lukittujen ovien takana, juutalaisten pelosta, tuli Jeesus ja seisoi heidän keskellään ja sanoi heille: "Rauha teille!"
Huom! Jeesus ei ollut ainoastaan henki sillä hän söi ja Tuomas laittoi vieläpä sormensa naulojen reikiin. Jeesus sanoi opetuslapsilleen "Minä se olen katso ei hengellä ole kehoa ja sen jälkeen Hän vielä söi opetuslasten antamaa ruokaa.
Jeesusta ei rajoita maalliset luonnon lait.
Jeesus ei ole myöskään mitään kaasua, niin kuin Jehovan todistajat väittävät, vaan
Jeesuksella on edelleenkin Ihmiskeho Luuta ja lihaa kuten meilläkin ja kuitenkin pilvi vei Hänet Isä Jumalan luokse taivaaseen.
Pt 3 "Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu."
Alussa Jumala loi ensin maan ja sitten vasta ihmisen hallitsemaan ja varjelemaan sitä.
Mutta nyt Hän aloitti uuden taivaan ja uuden maan perustamisen luomalla kokonaan uuden ihmisrodun Herättämällä Jeesuksen kuolleista.
Uskoon tulleet ja itse kastaneet itsensä pääsevät uuden valtakunnan kansalaisiksi, valtamuntaan jossa vanhurskaus asuu
Anteeksi kirjoitus virheeni lukihäiriöisenä olen kirjoittanut näin hölmösti nyt on pakko oikaista ja sanoa että tämä lainausmerkkien sisällä oleva lause ei ole totta."Uskoon tulleet ja itse kastaneet itsensä pääsevät uuden valtakunnan kansalaisiksi, valtamuntaan jossa vanhurskaus asuu"
Emme tietenkään kasta itse itseämme, vaan otamme vastaan kasteen henkilökohtaisen uskoontulon jälkeen niin kuin sana meitä opettaa:
Mr 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
Apt 2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Stefanus viestissä sanottiin kerran näin: Uskoontulon jälkeen kasteelle meno ei ole syntiä.
Näin helppoa on uskoon tulo ja paraneminen.
Nämä luterilaiset sen huomasivat ja alkoivat toimia Apostolien tekojen neuvojen mukaan.
http://www.tv7.fi/vod/player/50709/ eikä mene kuin 60 min.
Vi skall bee....Sanoi mehiläinen.
Tässä lut. kirkon uskova kummasteli,kun hänen kauttaan, eikä kirkonkaan kautta tapahdu mitään raamatullisia ihmeitä,yksikään sairas ei ole kauttani parantunut,
Mutta sitten he alkoivat toimia Apostolien tekojen antamien ohjeiden mukaan. Antoivat kastaa itsensä, menivät ihmisten pariin kaduille evankelioimaan ja rukoilemaan sairaiden puolesta ja kaikki uskoontulleet kastettiin näin; kastettava meni altaaseen ja kastaja kysyi haluaako hän kasteen ja kun kastaja sai myöntävän vastuksen painoi kastaja, kastettavan veden alle sanoen kuole Jeesuksen kanssa ja sen jälkeen hän nosti kastetun ylös upoksista ja sanoi Elä Jeesta seuraten.
tuon videon osoite:
http://www.tv7.fi/vod/player/50709/