On autoilu kallista, kun laskee kaikki vuotuiset kulut. millähän sitä kohta pääsee töihin kun autolla (Kulkuneuvolla) ei ole enää varaa kohta ajaa. Rupee oleen auton kustannukset 10% köyhän tuloista, niin kannattaako töissä käydä.
Palkat ei ole nousseet vuosiin, mutta kaikki maksut kyllä nousee, millä näitä enää maksaa, kun pitäisi perhekin yrittää elättää.
Ei ole kohta muuta mahdollisuutta kun lyödä hanskat tiskiin, kipuraja on lähellä.
Kyllä jos meikäläisen pienestä palkasta pitää ruveta tätä tulevaisuutta pelastamaan, niin pelastakaa, mutta ette mun pienellä palkalla. En suostu tähän lailliseen rosvoukseen mitä hallitus harrastaa, mulla ei ole siihen varaa.
Millähän kulkisi
1
114
Vastaukset
- VerotusmaaSuomi
Autoilun kustannukset kohoavat jatkuvasti. Autoilun hintaa korottavat sellaiset henkilöt, joilla on itsellä hyvä palkka yli 10 000€/kk. Eihän se heille tunnu 100€ korotus yhtään missään, mutta pienipalkkaiselle tuntuu.
Se on valetta, että maksut kannustavat vähentämään autoilua. Tosiasia on se, että maksut kannustavat luopumaan kokonaan autoilusta.
Ajoneuvoverolla ei ole mitään tekemistä siinä, että se kannustaisi vähentämään autoilua, koska sama maksu menee ajoit 1000 tai 100 000 km vuodessa.
Ajoneuvoverohan perustuu muka auton päästöihin, mutta eipä perustu, koska vähän ajavalla on ihan sama maksu, kuin paljon ajavalla, joka niitä päästöjä moninkertaisesti aiheuttaa.
Lisäksi ajoneuvoverosta näyttää tulleen korotus automaatti, jo kolmelle perättäiselle vuodelle on korotuksia luvassa.
Ainoastaan autovakuutuksen saa nykyään vähän ajava edullisemmin, että se on ainoa maksu, joka palkitsee vähän ajavia, muut rankaisevat.
Autoilijoille valehdeltiin tässäkin asiassa, että he ostaisivat kalliin vähäpäästöisen auton, kun vähäpäästöisillä autoilla on pienempi ajoneuvovero.
Nyt ajoneuvoveroa kuitenkin taas nostetaan ja varmana on luvassa vuosittaisia korotuksia, jolloin vähäpäästöisen autonkin ajoneuvovero on kohta yhtä suuri, kuin sen suuripäästöisen auton, joka vaihdettiin vähäpäästöiseen sillä syyllä, että on pienempi ajoneuvovero.
Tällä menolla ajneuvovero on kymmenen vuoden kuluttua lähemmäs 1000 euroa eli 5945 markkaa.
Hirveä suuren summan joutuu tänä vuonna ajoneuvoveroa maksamaan 1500 markkaa ja mitään ei ajoneuvoverosta saa autoilija vastiketta maksamalleen verolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352206
- 841293
- 561288
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...351215- 631171
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39884Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122769- 31721
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21572Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565