Kun yhtiöiden omistajuus siirtyy ulkomaille, tekevät suomalaiset työtä ulkomaisille rikkaille omistajille, jotka määrittelevät sen, mitä suomalaiset tekevät Suomessa.
Suomalaiset eivät voi valituksillaan saada aikaan mitään, kun omistajat ovat tuntemattomia ja olemattomasti välittävät toisessa maassa elävien ihmisten toivomuksista.
Päätösvalta on EU:ssa eli päättäjät ovat tuntemattomia ja saavuttamattomissa. Valitukset hukkuvat kaikkien euroopan unionin ihmisten valitustulvan alle.
Päättäjä ulkomailla voi päättää, kenen valituksia hän haluaa kuunnella, vai onko kuulematta jossain alueella asuvien ihmisten valituksia kokonaan.
Isot yritykset kasvavat suuremmiksi ja niille siirtyy sellaisia toimintoja, jotka aikaisemmin kuuluivat hallituksille.
Nyt on jo nähtävissä, miten isot yritykset määräävät poliitikkojen päätöksiä isolla rahalla. Myöhemmin poliitikot ja päättäjät voidaan sivuuttaa kokonaan, ja yritykset saavat enemmän valtaa omien yritystensä alueella asuvien ihmisten elämään.
Hallitusten vallan pieneneminen johtaa valtioiden rajojen häviämiseen, ja rikkaimmista ihmisistä tulee päättäjiä, jotka määrittelevät ne rajat, joiden rajoissa köyhemmät ihmiset toimivat.
Aikaisemmin oli olemassa yhtenäisempiä sääntöjä, eli yhdessä päätettyjä sääntöjä ja lakeja, joita ihmiset noudattivat, mutta tulevaisuudessa ihmisiä johtamaan siirtyy ihmisiä, joita ihmiset eivät välttämättä halua, tai eivät missään nimessä koskaan haluaisi siirtyvän johtamaan isoa ihmisryhmiä.
Demokratiaa ollaan aktiivisesti ajamassa alas, ja tämän seurauksena hyviä ja toimivia lakeja muutetaan rikkaampien ja voimakkaampien ihmisten sanelemiksi laeiksi.
Näyttää siltä, että kaikkialla maailmassa ollaan siirtymässä historiassa takaisin aikaan, jolloin joillain ihmisillä oli valtaa ja toiset olivat alamaisen asemassa.
Juuri tätä rikkaat ihmiset haluavat maailmassa saada aikaan - enemmän rahaa, valtaa ja turvallisuutta pienelle osalle ihmisiä, ja jotain aivan muuta suurimmalle osalle maailman ihmisiä.
Feodaalialueet alkavat lopulta syömään toisiaan, koska niiden ahneus on loppumatonta, ja tämä viimeistään johtaa sotaan.
Jos joku luulee, että tekninen kehitys lopettaa sodankäynnin maailmassa, niin tulevaisuudessa meillä kaikilla on johtajina ihmisiä, joita emme halua siellä olemassa, ja jotka eivät kuuntele yhtään ketään, vaan ajattelevat vain itseään.
Miten armeijoiden käyttöä voidaan estää, jos ne ovat sellaisten ihmisten hallinnassa, joihin ei voi enää millään tavoin vaikuttaa.
Myös kansalaisten valvontaan, kontrollointiin ja vaatimuksiin voidaan vaikuttaa aivan eri tavalla kuin demokraattisessa järjestelmässä, kun monetarinen järjestelmä on paljon voimakkaampi kuin koko planeetan ihmisten vaatimukset ja toiminta yhteensä.
Oikeudenmukaisuuden toteutuminen kärsii tulevaisuudessa yhä enemmän.
Valtioista feodaalialueita ja valtio-omistus
valtio-orja
0
77
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251905- 128865
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi268490- 10478
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9449Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32441Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406