Onko normaalia, että kortisoonilääkitys nostaa verensokeria? Sain kortisoonikuurin pitkittyneen flunssan ja yskän takia ja huomasin sokeriarvojeni nousseen aivan huimiksi. Mikä on normaalia ja koska täytyisi lähteä lääkäriin?
Kortisoni ja verensokeri
huolestunut
2780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Heti yhteys lääkäriin, jos ovat kovin korkeita. Tarvitset insuliinia todennäköisesti.
Niin sitä vaan, kun kerran tiedät sokeriarvojesi nousseen selvästi.
Ainakin meillä 1-tyypin diabeetikoilla on melko yleisesti tiedossa kortisonin verensokeria nostava vaikutus ja sitä joudumme sitten kompensoimaan nostamalla myös insuliiniannoksiamme, jotta sokerit saataisiin pysymään toivotulla tasolla. Ja kuurin jälkeen on edessä sitten taas paluu normaaleihin insuliiniannoksiin.
"terveilläkin" kortisoni nostaa sokereita kuurin ajaksi, mutta tämä yleensä palautuu ennalleen kuurin jälkeen eikä moni nousua edes huomaa/tiedä, koskapa harvemmin terve mittailee sokeriarvojaan.
Jos sokereiden nousu on todella suuri, ota yhteys lääkäriisi/terveydenhoitajaasi. Sieltä saat varmaan asiantuntevamman vastauksen. Siellähän tunnetaan parhaiten sun kokonaistilanteesi.