Aikaisemmin kytkemällä sähkömoottori suoraan generaattoriin, homma ei toiminut,eikä generaattorista saatu yhtään ylimääräistä sähköä,mutta voisiko tämä sitten toimia,että sähkömoottorin energiaa varastoidaan ensin juoksupyörään joka sitten vapauttaa sen suurempana suurempi tehoiseen generaattoriin ja tuolloin systeemistä saadaan enemmän energiaa ulos kuin se ottaa?
https://www.youtube.com/watch?v=98aiISB2DNw
Onkohan joku jo Suomessakin kokeillut toimiiko tämä, olis aika yksinkertainen systeemi tehdä ilmaista energiaa?Kaikki aurinko-ja tuulienergiat vois heti unohtaa.
Onko tässä uusi free energy vallankumous?
5
528
Vastaukset
- Eipersemikäjuttu
Noniin, olipahan taas lapsellisinta paskaa vähään aikaan. Aloittaja on hyvä ja selvittää itselleen mitä eroa on teholla ja energialla.
- Sähkötietäjä
Mikään ei ole ilmaista, se pitää muistaa. Tuo moottori / generaattori yhdistelmä on ollut todellisuudessa käytössä ja rakenteessa oli mukana painava metallikiekko. Laite oli kytketty sähköverkkoon ja sillä taattiin katkeamaton sähkö tärkeille kohteille. Pyörivä massa pyöritti generaattoria, kunnes varavoima eli dieselmoottori käynnistyi. Järjestelmä palautui normaalitilaan jännitteen palautuessa verkkoon. Laitetta kutsuttiin huimapyöräksi ammattipiireissä, mutta virallista nimeä en koskaan kuullut. Huimapyörän valmistaja oli Asea ja diesel oli Scania tai Volvo-penta. Telemuseossa tai vastaavassa saattaa yksi laite olla tallella. Laite poistui käytöstä tasasuuntaajien toimivuuden tullessa luotettavaksi.
- Anonyymi
Nuo laitteet poistettiin käytöstä ja vietiin johonkin museoon esimerkkeinä 1950 tekniikasta katkeamattomaan verkkoon. Löytyykö niitä malliksi nähtäviksi kun yksi porukka kyseli? Huimapyörä oli raskas rakennelma katkottomaan käyttöön. Nykyään ne tuotetaan akustoilla ja vaihtosuuntaajilla.
Miksi kirjoittaja täällä himoaa korvata 100% hyvin toimivat tuulija aurinkovoimalat.
Kun koko maailma haluaa irti vain ydinsekovoimastanne!?- kuin
näytti olevan samalla video sivulla vastaava voimala ilman verkko virtaa eli freen energy motor flywheel.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421564Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892