päämajaa vastaan. Voisihan oma käsistä valloilleen päässyt luomus eli ISIS joutua tuhon partaalle johon Venäjän ilma-iskutkin on sen jo ajanut. Myös Nato-kumppani Turkin kukoistava bisnes eli öljykauppa ISIS:n kanssa jossa Erdoganin poikakin on mukana voisi joutua uhan alle. :) Hyvä Venäjä, matto alkaa lipsua Syyrian sodan aloittajien ja suhmuroijien eli Yhdysvaltain ja Turkin alla...
http://yle.fi/uutiset/usa_kieltaytyy_yhteisiskuista_venajan_kanssa_syyriassa__venaja_kohteena_olisi_isisin_paamaja/8898496
http://yle.fi/uutiset/usa_kieltaytyy_yhteisiskuista_venajan_kanssa_syyriassa__venaja_kohteena_olisi_isisin_paamaja/8898496
Vastaukset 24
Vanhimmat
Öööö?!
Jenkkitiedottajan mukaan:
"Venäjän operaatiot tukevat [presidentti Bashar] al-Assadin hallintoa, kun taas meidän tavoitteemme on yksinomaan Isisin heikentäminen ja tuhoaminen."
Ja kun venakot ehdottaa ISISin päämajan tuhoamista, niin USA ei suostu?! Koska toi iksu ISISin päämajaan sit tukisi al-Assadin hallintoa vai?!?
Ööö-ööö-ööö!?
Ihan ku toi olis ihan hieman ristiriitanen meriselitys?!
Jenkit ovatkin ihan ihmeissään tämänkin sotansa kanssa, pataan on tullut kun veikkasivat väärää hevosta.
syydu
iui
dstdestes
jjol
Syyrian tilanne on pahasti solmussa.
USA ja Venäjä tukee kurdeja, joita taas USA:n ystävä Turkki pommittaa.
Venäjä taas pommittaa ISIStä ja" maltillista oppositiota", sekä tukee hallituksen joukkoja,
USA taas ISIStä ja Hizbollahia, sekä tukee "maltillista oppositiota"
Miksi tuota muuten kutsutaan maltilliseksi oppositioksi, kun se kuitenkin on aika aggressiivinen ja yksi sodan suurimmista osapuolista?
No se on ISLAMILAISITTAIN maltillinen jos se _vaan_ sotii! :)
hghff
Venäjä käyttää Syyriaa aselaboratoriona.
Onhan Venäjä esittänyt uusien risteilyohjusten toimintaa pommittamalla ISIS:tä Kaspianmereltä.
Tehnyt strategisilla pommikoneilla iskuja Muurmanskista Syyriaan. Nämä ovat tietysti vain näytöstä NATOlle Venäjän kyvystä iskeä kaukaa.
Samoin Venäjän tankkien Štora-1- tai Arena-puolustusjärjestelmien tuominen taistelukentälle näytille, on enemmän viesti Länsimaille, kuin apua Syyrian hallituksen joukoille
Alla olevassa videossa tankkia ammutaan amerikkalaisella TOW-ohjuksella ja tankin Štora-1 järjestelmä suojaa tankkia.
Suomessa TOW tunnetaan nimellä PstOhj 83 M.
https://www.youtube.com/watch?v=mHFqxe8E2gw
Tyypillistä jenkkitohelointia
Naurettavat jenkit. Onneksi Venäjä pelasti Euroopan pommituksillaan.
Putin pelasi Obaman nurkkaan Syyriassa.
Eipä Venäjääkään suuremmin kiinnostanut isiksen pommittaminen. Venäjän tavoite taisi olla pakolaisvyöryn aiheuttaminen Eurooppaan.
Menihän tuossa vähän yli kuukausi, ennen kun Jenkit JOUTU kääntämään takkinsa...
http://yle.fi/uutiset/yhdysvallat_ja_venaja_sopivat_yhteistyon_tiivistamisesta_syyriassa/9008166
Ihan siksi, että ISIS on USA'n ja Israelin operatiivinen luomus alQaidan jälkeiseen maailmaan - sillä voidaan operoida laajarlti maailmassa.
Lakatkaa jauhamasta paskaa. ISIS=ISLAM, jonka Muhammed loi 600 luvulla.
Ei ole mitään Isistä on vain muslimi vuohennussijat ja Daesh lampaannussijat.
Usan ryöstelysodat levittävät terroristeja ympäri Eurooppaa.
Kiitos Usa terroristeista!
ISrael on ISIS ja Usrael on äitis.
Juutalaisvetoinen Usa laatii suunnitelman
Juutalaisvetoinen Usa/CIA
"Yhdysvallat: 50 000 Isis-taistelijaa tapettu kahdessa vuodessa."
Se on USA:n mittakaavassakin paljon siviiliuhreja, naisia ja lapsia. Mutta vaatiihan uhreja taistelukin.
Vittuilen oikein täydeltä laidalta , palstaa kyttäävälle virkavallalle joka on poistanut noin kymmenen kirjoitusta siitä ,miten jenkit perustivat isis järjestön, ilmeisisti nyt kun totuus tulee tv:n kautta julkiseksi , nämä jutut saavat täällä myös olla.