Mielenkiintoinen ilmiö tämä. Valtava ilkikurisuus ihmisillä kun seurakunnan työntekijä irtisanotaan tai osa-aikaistetaan. Mitä nämä ihmiset ovat tehneet niin pahaa, että nyt on syy ilkkua. Nämä työläiset ovat opiskelleet ja maksavat nyt opintolainaa kuten kaikki muutkin. Näillä ihmisillä on koti ja vuokra jota pitää maksaa, aivan kuten muidenkin. Miksi olla vahingoniloinen ihmiselle, joka on tehnyt paljon työtä j käyttänyt jo opiskeluun paljon lainaa jota nyt maksaa.
Toinen asia on seurakunnan työntekijät. Työkaverit. Hekin ovat toisilleen julmia. Kukaan ei puolusta työkaveria, vaan jokainen petaa omaa paikkaansa. Selkään taputellaan kun esimies ei ole näkemässä, muuten ei olla huomaavinaankaan. Täytyy pitää omasta työstä kynsin hampain kiinni. Myötätuntoa ei osoiteta.
YT neuvottelut
puuterikynsikäs
1
198
Vastaukset
- tois-on
"Kirkkoon kuulumattomien ei pidä juhlia kirkollisina juhlapäivinä. Jotka jostain syystä arki pyhiä ja näin ollen palkallisia kansantalouttamme rassaavia vapaapäiviä.
Valinnan vapaus kun on vihdoin kaikille annettu." Netistä löytynyt nillitys.
Jos on niin tyhmä että maksaa kirkollisveroa niin kannattaa olla aivan hiljaa,erosin kirkosta jo aikoja sitten mutta kirkollisvapaat kuuluvat myös minulle. Omalla päällä ajattelu on sallittu. Kas kun ette maksa joulupukista pukki veroa tai jotain enkeliveroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843232
- 751291
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1771220Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817