Maapallon väestön painopisteen ja talouden siirtyminen pois pohjoisista maista, muuttoliikkeet ja yleinen trendi jossa suuret brändit voimistuvat ja pienet kutistuvat saattaa johtaa siihen että jääkiekko on liian pieni laji säilyäkseen hengissä. Sillä ei ole koripallon ja jalkapallon globaalia näkyvyyttä ja se on liian välineurheilua.
Jääkiekko elää vielä 20-30 vuotta mutta pitemmällä tähtäimellä laji hiipuu juuri suurten globaalien mullistusten puristuksessa.
http://grantland.com/the-triangle/the-day-the-nhl-died-how-far-have-we-come-since-the-canceled-2005-season/
http://www.kktv.com/blogs/talksports/7930662.html
http://www.torontosun.com/news/columnists/michele_mandel/2008/10/27/7216281-sun.html
Jääkiekko elää vielä 20-30 vuotta mutta pitemmällä tähtäimellä laji hiipuu juuri suurten globaalien mullistusten puristuksessa.
http://grantland.com/the-triangle/the-day-the-nhl-died-how-far-have-we-come-since-the-canceled-2005-season/
http://www.kktv.com/blogs/talksports/7930662.html
http://www.torontosun.com/news/columnists/michele_mandel/2008/10/27/7216281-sun.html
Vastaukset 17
Vanhimmat
En usko että maapallon väestön enemmistön muodostavat afrikkalaiset ja muslimit tulevat koskaan innostumaan jääkiekosta. Jos innostuisivat kävisi pohjoismaalaisille joukkueille yhtä huonosti kuin pitkänmatkan juoksussa (tai viimeksi keihäänheitossa).
Muslimimaissa jalkapallo on ihan ylivoimainen ykkönen. Pakistanissa kriketti ja maahockey saa myös suosiota. Lisäksi koripallo on suosittua. Jääkiekon leviämiselle ei ole edellytyksiä. Ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi hallien sähkönkulutuksesta olisi lisäksi päästävä eroon.
Kaikissa urheilulajeissa piilee fasismin siemen. Niitä käytetään sairaan kansalliskiihkon lietsomiseen.
Se voi olla. Mutta ken elää, se näkee...
Mitenkäs tämä meidän pesäpallo? Se taitaa olla hyvin fasistinen ja kansalliskiihkoa nostattava peli. Jospa globalisoidaan pesäpallo ja opetetaan se afrikkalaisillekin.
Lopulta jääkiekkoa ei pelata kuin jossain Kanadan Onttariossa ja Tampereelle. Muualla ollaan siirrytty uuteen aikakauteen.
Tanskalaisen Carlsberg-panimon sponsoritoiminnan johtaja Peter Ciacomelli on sanonut, että Carlsberg ei ole mukana jääkiekossa, koska ”se on maailmanlaajuisesti ajatellen ihan liian pieni laji” (Fair Play 2/2013). Carlsberg oli 2012 jalkapallon EM-kisojen pääsponsori, hinta oli 50 miljoonaa euroa.
http://naskinen.blogspot.fi/2013/09/jaakiekko-on-liian-pieni-laji-ei.html
Periaatteessa jokainen luo oman maailmansa vain oman napansa ympärille. Naapurillani kaikki kaikessa on kalastus. Urheilu ei kiinnosta häntä pätkääkään.
Itselleni puutarha on 4 kk vuodessa ylivoimainen ykkönen. Kisoja en senkään tähden ole seurannut. Tänään meni iltapäivä puusavotassa.
Meikä kiinnostunut purjelennosta.
Venäjätrollit voi mennä valmistautumaan huomiseen pronssiotteluun. Liian iso ja haastava laji se näyttää Venäjälle olevan.
Tiltut yrittää vähätellä jääkiekkoa lajina, ettei suomalaiset sais tästä menestyksestä kansallista itsetuntoabuustia :)
Koville näyttää ottavan, eli sen verran tärkeä laji kuitenkin. Hehe.
Enkä minä välitä paskaakaan ihmisistä joiden ÄO on jossain alle 80:n. Siihen porukkaan taitaakin kuulua puolimaailmaa.
Jääkiekko on pieni laji ja häviää musertavin lukemin harrastajamäärissä esim lentopallolle. Sen asema on verrattavissa lähinnä rugbyyn jossa on suurinpiirtein saman verran tosissaan lajia harrastavia maita.
Jääkiekko häviää Venäjältä, koska Venäjä ei oikein pärjää siinä enää.
Rugbyllä on vain pitemmät perinteet kansanpelinä.
Suomalaisvihamielisiä punavihreitä harmittaa nyt Suomen menestys jääkiekossa.
Jääkiekkoa pelataan niissä kulttuureissa joissa alkoholismi on suuri ongelma. Siis arktisen hysterian maissa.
Sen suurin ongelma on lätkän pieni koko. Ei sitä näe oikeastaan muut kuin pelaajat. Pelinä se ei ole kaksinen.