Kepulainen Fennovoima - kuinka käy? Entä energinan tuoton kannattavuus? http://www.taloussanomat.fi/energia/2016/05/23/olkiluoto-3n-rasittama-tvo-tipahti-roskalainaluokkaan/20165539/12
TVO roskalainaluokkaan!
Stagnaativoimaa
589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tämän uutisessa mainitun perusteella Fennovoiman ydinvoimalan kannattavuus on helppo ennustaa:
"S&P perustelee luokituslaskua TVO:n heikentyneellä kustannuskilpailukyvyllä, minkä taustalla ovat sähkön laskenut hinta sekä heikentyneet hintaodotukset."
Kepulisteilla on aivan oma luottoluokitus. Se on tukiaispellen niljakas käsi veronmaksajan taskussa.
Lapsikin tietää, että ydinvoimalla tuotettu energia on hinnaltaa moninkertaista muihin tuotantomuotoihin. Ei lupaa hyvää Rehnin atomivoimalle.
Lapsi ja demari tietävät noin. Ne jotka ymmärtävät asian päälle tietävät, että me pärjää ilman ydinenergiaa.
Voi olla, ettemme pärjää ilman, joten iloitkaamme samalla siitäkin, ettei meidän tarvitse kantaa huoltaa ydinvoimaloiden joutumisesta roskapankkiluokkaan kannattamattomuutensa takia.