Paljonkohan pankit vetivät avustusrahoja kun niitä siirrettiin?
Paljonkohan pankit avustusrahastajina
olivat taas
9496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
paljonkohan puhelinoperaattorit vetävät välistä näissä avustusnumeroissa?
En usko että palkatta tekivät eikä SPR kään.
Jumalauta jos kolmannes rahoistamme päätyy Thaimaaseen ja alueelle niin ihme se on!
joo ne on MUN rahoja, ei MEIDÄN
SPR:lle annetut rahat menevät Aasian katastrofin uhreille. Niitä ei ole korvamerkitty nimenomaan Thaimaaseen.
Katastrofirahaston rahoista menee yllättävän pieni osa rahana autettavalle alueelle. Yleensä se menee ammattitaitona, lääkkeinä, ruokana ja muina välineinä.
Jos joku on kiinnostunut, niin tässä osoite Punaisen Ristin sivuille, jossa kerrotaan katastrofirahaston toiminnasta. Miten niitä rahoja käytetään.
http://www.redcross.fi/spr_maailmalla/katastrofirahasto/
Juutas Käkriäinen näkee tänä yönä painajaisia, kun täällä taas kirjoitetaan:Thaimaaseen. Mikä se Thaimaase muuten on?
http://www.saunalahti.fi/sakarit/kerro-lisaa/Kupla.gif
Ja kuinkahan moni vähentää avustuksensa verotuksesta? Kuinka moni sai ilmaista mainosta, kun televisiossa näytettiin nimi ja lahjoitettu summa.
En mitenkään halua olla ilkeä. Rahat menevät todella hyvään tarkoitukseen (olen itsekkin lahjoittanut summan, joka on näillä tuloilla aika iso). Mutta mietityttää vain eräiden tahojen pyyteettömyys. Toisille tuo avustuksen antaminen tuntui olevan vain mainostemppu, kun piti antaa suorassa lähetyksessä nimi saadaan näkyviin.
Moni on antanut isoja avustuksia nimettömänä. Se on mielestäni pyyteetöntä avun antamista.
Sentähden, kun annat almuja, älä soitata torvea edelläsi, niinkuin ulkokullatut tekevät synagoogissa ja kaduilla saadakseen ylistystä ihmisiltä.
Totisesti minä sanon teille: he ovat saaneet palkkansa.
Vaan kun sinä almua annat, älköön vasen kätesi tietäkö, mitä oikea kätesi tekee, että almusi olisi salassa; ja sinun Isäsi, joka salassa näkee, maksaa sinulle.
Et tunne ihmistä - kilpaileva ihminen - homo sporticus.
Aina kisaamassa, kuka panee paremmaksi, sinä kymppi,
minä kaksi... näin se käy.
Kilpailu hyvällä asialla - toimii.
Lopputulos: kaikki hyvin!
Elämä - politiikka - markkinointi - firmat - sinä.
Sama asia - eri tasot.