12 l tyyppi ilmoitti että
menee aalto yliopistoon
miksi ei johonkin huippu yliopistoon
siellä on mon stipendin turvin
vai tarviiko sinee jotain kansain välisiä erikois testejä?????
esim Harvardin bisne choolista valmistuvat saa pääasiassa
monta milliä aliku palkkaa vuodessa
toki harvar on kallis mutta osa pääsee ilmaiseksi
12 l ei riitä mikä riittää????????????
menee aalto yliopistoon
miksi ei johonkin huippu yliopistoon
siellä on mon stipendin turvin
vai tarviiko sinee jotain kansain välisiä erikois testejä?????
esim Harvardin bisne choolista valmistuvat saa pääasiassa
monta milliä aliku palkkaa vuodessa
toki harvar on kallis mutta osa pääsee ilmaiseksi
12 l ei riitä mikä riittää????????????
Vastaukset 9
Vanhimmat
No pitäsköhän sun ittes kuitenki käydä ensin peruskoulu loppuun, niin jos oppisit edes kirjottamaan? :/
Kirjoitustaito ei ole sinulla homollakaan kovin kehuttava.
Ehkä hän ensin opiskelee inssiksi Aalto yliopistosta mikä sekin on erinomainen oppilaitos. Sitten tekee väikkärin ja jos päänuppi leikaa noin hyvin elämä kuljettaa kansaivälisiin opinahjoihin. Kielitaito kun ei ole este.
Btw Suomessa pitäisi satsata lastentarhoista alkaen kielikylpyihin ja tärkeiden vieraiden kielten kiina, arabia, espanja ym oppimiseen. Jossain ihmeen jälkijunassa mennään kun puhutaan Ruotsin kielen tärkeydestä nykymaailmassa. Se on sama kun opiskelisi mitä tahansa pientä murretta.
Mitä tuolta valmistuu, kun opiskelee Matematiikkaa ja Fysiikkaa ? Noiden aineiden opettaja ?
Edellinen ennästys nainen haki lääkkikseen ja pääsi ja toimii nyt lääkärina ja siellä ainakin voi edetä ja tehdä mielenkiintoista tutkimustyötä.
No ehkä hän haluaa elää köyhänä tiedemiehenä.
Eikö kaikki maailman tärkeimmät keksinnöt perustu matematiikkaan?
Olen ihmistunkio! Ei saa kiusata minua vajaamielistä. Blöäää bläää!
HARVARDISSA ON LUKUKAUSIMAKSU JOKA LIENEE KYMMENIÄ TUHANSIA VUODESSA
Esim. Trumpin lapset opiskelevat hyvin koska hän omistaa osakkeita, ehkä Nokian osakkeita joilla hän maksattaa
- lastensa koulutuksen Harvardissa ja muualla
- itsensä sairaanhoidon ja perheensä
- maksaa itselleen eläkkeet sitten joskus
NOKIA JAKAA 16.6. OSINKOINA 1500 MILJOONAA EUROA OSINKOJA JOISTA 80 PROSENTTIA ELI 1,2 MILJARDIA MENEE ULKKAREILLE lähinnä Englantiin ja USA:han
Suomessa istuu eduskunnassa kommunisteja Antti Jurhinmäen ja Konna Antulan johdolla kusemassa työläisiä taskuun ja nostamassa sijoitusveroja JOTTA YHÄ ENEMMÄN RAHAA MENISI ULKOMAILLE
MISTÄ JOHTUU SOININHOVIN HALUTTOMUUS PANNA YLEÄ KURIIN
Kimmo Kivelä Perussuomalaisista on Ylen hallintoneuvoston puheenjohtaja on ollut hiljaa, vaikka Yle tukee monikulttuurisuutta, ja on selvää
että tällaisten perusteiden voimassa ollen voidaan laillisesti syrjiä suomalaista kulttuuria ja suomalaismielisiä toimittajia
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/03/08/hallintoneuvoston-puheenjohtaja-kimmo-kivela-yle-huolehtii-suomalaisen
http://www.ksml.fi/kotimaa/Immonen-kritisoi-rajusti-Yleä-Facebookissa-Kallellaan-yhteen-suuntaan/372337?pwbi=5e5476f457cf6e7ed0129fd581970d42
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen kirjoittaa Facebook-seinällään, että on syytä selvittää syrjiikö nykyinen Yle-laki muita kuin "punavihreitä" ja "arvoliberaaleja" toimittajia.
– Kyselin joitakin viikkoja sitten Yleisradion hallintoneuvoston jäsenen roolissa täällä Facebookissa sitä, osaako kukaan mainita nimeltä edes yhtä kansallismielisesti tai konservatiivisesti ajattelevaa Ylen toimittajaa? hän kirjoittaa.
Hän sanoo päivityksessään, että "monikulttuuristisen ja arvoliberaalin ajatusmaailman jakaviin toimittajiin törmää jatkuvalla syötöllä".
– Kysyin päivityksessäni myös sitä, miten kukaan ajatteleva ihminen voisi kuvitella julkisrahoitteisen Ylen olevan kykenevä tai edes halukas tuottamaan puolueellisesti riippumatonta ja tasapuolisesti koko kansaa palvelevaa tietoa, kun kaikki sen toimittajat näyttävät olevan poikkeuksetta kallellaan poliittisesti yhteen suuntaan, hän kirjoittaa Facebookissa
Hintavaahan se on. USA:ssa normaalin perusyliopiston käyneelläkin saattaa olla tutkinnon jälkeen 100 000 taalaa velkaa (kun tukia ei ole, velkarahalla mahdollisella osa-aikatyöllä maksetaan kok eläminen kämppää myöten).