"The number of people who say they have no religion is rapidly escalating and significantly outweighs the Christian population in England and Wales, according to new analysis.
The proportion of the population who identify as having no religion – referred to as “nones” – reached 48.5% in 2014, almost double the figure of 25% in the 2011 census. Those who define themselves as Christian – Anglicans, Catholics and other denominations – made up 43.8% of the population."
http://www.theguardian.com/world/2016/may/23/no-religion-outnumber-christians-england-wales-study
The proportion of the population who identify as having no religion – referred to as “nones” – reached 48.5% in 2014, almost double the figure of 25% in the 2011 census. Those who define themselves as Christian – Anglicans, Catholics and other denominations – made up 43.8% of the population."
http://www.theguardian.com/world/2016/may/23/no-religion-outnumber-christians-england-wales-study
Vastaukset 9
Vanhimmat
"48.5% in 2014, almost double the figure of 25% in the 2011 census"
No tuolla vauhdilla tänä päivänä pitäisi olla sitten varmaan jo yli 90%...
Melkoista muutosta on menossa/tulossa lähi vuosina.
Tässä on tietysti varmaan se, miten ihmiset äkkiä ymmärtävät olevansa uskonnottomia, tai sanalta on kadonnut sivumerkityksiä tms. Veikkaan että tähän saakka on moni sanonut olevansa "kristitty" pelkästään vaikka siksi, että on aikanaan tullut kastetuksi.
Kristittyjen ylläpitämä ryhmäpaine on pettänyt. Kristity status on menettänyt / menettämässä kansan silmissä ns perusvakaumustilan leiman uskontokuntaan kuulumattomille. Monissa maissa edetään hivuttamalla, mutta Britaniassa on tapahtunut ns lumipalloefekti. Toivottavasti Suomen kansa kokee jossain vaiheessa samanlainen ahaa-elämyksen ja seuraus on Britanian kaltainen reality-check lyhyessä ajassa.
>Veikkaan että tähän saakka on moni sanonut olevansa "kristitty" pelkästään vaikka siksi, että on aikanaan tullut kastetuksi.
Veikannet oikein.
Sitoutuminen organisoituun järjettömyyteen on vähentynyt ilahduttavan nopeasti.
On kuitenkin turha kuvitella, että läheskään kaikki 'vapautuneet' olisivat siirtyneet 'rationalistien' joukkoon. Vielä löytyy pitkään tehtävää sekä vapareille, humanisteille että skeptikoille.
Itse asiassa - loputtomasti;-)
Totta. Painopiste on ehkä aikanaan ollut uskontokritiikissä ja tulee siihen taas päätymään. Jossain vaiheessa kuitenkin valtion organisoima tuki uskonnoille lakkaa, ja siinä vaiheessa puolet tavoitteesta on saavutettu.
Onpa mahtavaa statistiikkaa. Tulin hyvälle tuulelle noita kuvia katsellessa. Britaniassa kirkon ote kansasta on kirvonnut totaalisesti. Toivottavasti tämä esimerkki kiihdyttää kehitystä muuallakin Euroopassa.
Harmillista kuinka media Suomessa on haluton uutisoimaan ja analysoimaan läntisen maailman suurinta megatrendiä. Kristinuskon suosio on kääntynyt laskuun ja uskonnottomuus on vahvassa nousussa. Eri ikäryhmien väestöanalyysi paljastaa, että muutos tulee jatkumaan varmuudella kymmeniä vuosia. Kuluvan vuosisadan aikana kristinusko tulee jäämään vähemmistöasemaan suurimmassa osassa läntistä maailmaa.
Jos tilastot menisi juuri päinvastaiseen suuntaan, niin voi sitä hehkutuksen määrää Suomen mediassa.