Ateisti viisaudessaan ei ole tarpeeksi viisas kertoessaan ateismin ihanuudesta ja sen antamasta vapaudesta.
Ateistikin kuten kaikki ismit pyrkivät hyvyyteen ja tekoihin joilla he vertaavat niitä muiden ismien kanssa
ja varsinkin kristinuskon he luulevat päihittävänsä viisautensa kautta kuten muinoin juutalaiset luulivat, mutta eivät onnistuneet.
Tämä todistaa ateistin omastatunnosta ja pelosta kohdata elävä Jumala jonka eteen on hirmuista langeta.
Siksi ateistit puuhaavat ajatellen että jos on jotain heilläkin on jotain arvokasta tehtynä maan päällä johon oljenkorteen voi tarttua, vaikka ateistiparka ei uskokaan suunsa tunnustuksella edes Jumalan olemassaoloon ja ateistien herra perkele ei ole koskaan kieltänyt sitä ja kuullessaan Jumalasta riivaajatkin vapisevat.
Ateistien toiminta ei ole suunniteltua tointa ainoastaan maan päälliseen vaan se on eräs ismi joka tekojen kautta luulee pääsevänsä pälkähästä, mutta turhaan epäuskoiset rakentavat hiekalle
sillä se mikä on ihmisestä ei kestä Herran edessä joka on valmistanut kaiken oman suunnitelmansa mukaan johon kaikki on törmäävä ja joutuva iankaikkiseen häpeään.
Ateistikin kuten kaikki ismit pyrkivät hyvyyteen ja tekoihin joilla he vertaavat niitä muiden ismien kanssa
ja varsinkin kristinuskon he luulevat päihittävänsä viisautensa kautta kuten muinoin juutalaiset luulivat, mutta eivät onnistuneet.
Tämä todistaa ateistin omastatunnosta ja pelosta kohdata elävä Jumala jonka eteen on hirmuista langeta.
Siksi ateistit puuhaavat ajatellen että jos on jotain heilläkin on jotain arvokasta tehtynä maan päällä johon oljenkorteen voi tarttua, vaikka ateistiparka ei uskokaan suunsa tunnustuksella edes Jumalan olemassaoloon ja ateistien herra perkele ei ole koskaan kieltänyt sitä ja kuullessaan Jumalasta riivaajatkin vapisevat.
Ateistien toiminta ei ole suunniteltua tointa ainoastaan maan päälliseen vaan se on eräs ismi joka tekojen kautta luulee pääsevänsä pälkähästä, mutta turhaan epäuskoiset rakentavat hiekalle
sillä se mikä on ihmisestä ei kestä Herran edessä joka on valmistanut kaiken oman suunnitelmansa mukaan johon kaikki on törmäävä ja joutuva iankaikkiseen häpeään.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Ateistit kylvävät ei-oota ja niittävät ei-oota. Uskikset kylvävät lujaa luottamusta (uskoa) ja niittävät lujaa luottamusta. Kumpi on parempi tapa?
En syytä ateisteja maallisen vaelluksen huonosta laadusta vaikka jotkut viikonloppuna nokalleen kaatuisivat.
Velvollisuutemme on elää ja antaa toisten elää ja
maallisen vanhurskauden täyttävä kuten pilatus oli hurskas maailman mies vaikka antoi Jeesuksen juutalaisten käsiin.
Uskikset kylvävät sanaa, mutta uskoa emme voi kenellekään antaa se tulee Jumalalta.
Voimme lohduttaa surevia, kertoa evankeliumista, auttaa puutteenalaisia, heittää pummit ja russelilaiset 5 pisteen kaaressa nurmikolle, me
teemme hyviä tekoja vapaasta tahdosta jota rakkauden voima auttaa koska sydämemme on avarrettu lähimmäisten hädälle.
Tähän toimintaan ei ole käskyja vaan omatuntomme kertoo ja raamatun tuntemuksemme auttaa, mutta meillä on Jumalan henki joka ohjaa meitä kulkemaan sitä kultaista keskitietä ja valitettavasti meilläkin on pää osaksi umpiluuta.
...oli tuo Pilatus, joka ei löytänyt Jeesuksesta mitään vikaa ja pesi kätensä koko jutusta, mutta antoi Jeesuksen juutalaisille, koska nämä sitä niin kovin vaativat. Roomalaisvallan aikana siis juutalaiset itse tekivät terroritekoja, joita edes miehittäjä ei ymmärtänyt.
Uskikset kylvävät kun ymmärtävät, ettei muuten ole mitään leikattavaa. Mutta kuten tiedämme, se sana ei tyhjänä palaa, vaan tuottaa satakertaisen sadon. Se on siunattua sanaa.
Pilatuksesta näemme ateismin olemuksen ja pääsemme yhteiskunnalliseen oikeudenmukaisuuteen.
Pilatus tuomitsi syyttömän ja luuli käsien pesulla selviävän väärästä tuomiosta.
Ateistit ovat rikollisia?
Ensinnäkään, en missään tapauksessa ollut ateisti.
Toisekseen, jos juutalaiset ylipapit ja minä olisimme toimineet toisella tavalla, ei olisi ollut Messiasta eikä Tooran ennustukset olisi toteutuneet. Olen jo kohta 2000 vuotta ollut varsin kyllästynyt siihen, että minua syytetään, kun oikeastaan vain tein kristittyjen likaisen työn.
Niin että tämä 'Totuuden mies' sekä valehtelee että höpöttää päättömyyksiä.
Olet niitä jotka juutalaisten joukossa syyllistyt syyttömän murhaan ja 2000 vuotta ei riitä kyllästymiseen ja kärsimiseen.
Helvetti on iankaikkinen rangaistus.
Vielä syyttämällä Kristityitä olet saava erikoiskuuman helvetin, ellet tee parannusta.
Kaikkea muuta, hänen seuraajansa toivoivat hänestä uutta kuningasta israeliin ja luonollisesti roomalaisten häätämistä siinä samalla.
Kuinka väärin sitä silloin jo ymmärrettiin Jeesusta.
Se uskoton kansa ei ollut hänen seuraajiansa vaan ne
harvat valitut jotka osoittivat kutsumuksensa arvon
marttyyreina ja osa pakeni pakanamaihin.
Jeesus ei ollut poliitikko eikä miekanheiluttaja.
Uskovainen kylvää kuolleita kiviä ja roskia kuolleeseen maahan ja odottaa että sieltä kasvaa jotain. Odotella saa pitkään ja joka julistetaan päivä julistetaan että aika on lähellä, kohta ne kasvaa.
Ateisti vain jättää tuon kylvämättä.
Kumpi aktiivisesti tarjoaa ei-oota?
Hihhulien mielipiteen ateismista evvk!!
että uskovaisten ahtaasta näkökulmasta jokainen ihminen erityisesti kuuluu johonkin ryhmään? minä en usko jumalaan/jumaliin, mutta en miellä itseäni erityisesti ateistiksikaan. minulle sellaisia asioita ei ole olemassakaan. ilman uskontoa ei ole ateismia. minulle ei ole uskontoja. en ole ateisti. olen vain minä ja yritän nähdä maailman monelta kantilta, jopa uskovaisten, vaikka, ainakin täällä lännessä, se saattaa aiheuttaa minulle ahdistusta. suvaitsevainen ja avarakatseinen buddhalaisuus on kyllä toista, heitä minä kunnioitan.
Jokainen kuuluu johonkin säätyyn ja jokaisella on joukkonsa jossa mölyää.
Yksilöt ovat erikseen.
Budhalaiset munkit sitä kiduttavat kristityitä ja
se siitä suvaitsevuudesta.
Miksi pakanat pauhaavat?
"Miksi pakanat pauhaavat?"
Kristitty on yhtälailla pakana (oikeammin "pakana", vääräuskoinen) muiden uskontojen edustajien mielestä.. ;)
Juutalaiset ja muut ovat pakanasyntyisiä.
Uskovainen on todellinen juutalainen se on:tunnustaja.
Pakanat voivat olla kastettuja luopioita tai
lehmän kusella naamansa peseviä mölliköitä.
Miten tämä liittyy minun aikaisempaan vastineeseeni sinulle?
"Jokainen kuuluu johonkin säätyyn ja jokaisella on joukkonsa jossa mölyää. Yksilöt ovat erikseen."
Mikähän viisaus tässä piilee?
Kirjoitan yleensä siten että vastaanottajat saisivat oikeata informaatiota.
Kyse on Raamatun jaosta.
Oikeata informaatiota, sinun mielestäsi..
Kyse oli tuosta pikku pointista jonka heitin http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000006165152
, ei siitä mitä raamatussa lukee.
Koita, yritä edes, ymmärtää että on muunlaisiakin näkökulmia maailmassa kuin mitä sinulla on!
Pakanasyntyinen kyllä mutta riivaajia palvovat pakanat saavat pitää mielipiteensä ja riivaajansa.
suurin helvetti olis se kun pitäs veisata virsiä jossain paratiisissa iänkuunpäivät uskovaisten kanssa.
Siksi helvetti on valmistettu halukkaille ateisteille.
Uskovat ylistävät Herraa Halleluja!
ei ole valmistettu eikä tarkoitettu yhdellekkään ihmiselle, vaan perkeleelle ja hänen enkeleilleen, tämä kommenttina tähän
Raamatun mukaan kaikki epäuskoiset sinne heitetään perkeleitten vaivattaviksi, iankaikkisesti.
Luehan kekkuli Raamattuasi.
mutta helvettiä ei ole alunperin valmistettu ihmistä varten, vaan perkeleelle ja hänen enkeleilleen, sitä tarkoitin, ihminen, joka ei ota vastaan iankaikkista elämää Jeesuksessa Kristuksessa joutuu kyllä sinne, mutta se ei ole Jumalan tahto, mutta Jumala kunnioittaa jokaisen ihmisen omaa tahtoa, eikä Hän väkisin pelasta ketään
sen perusteella mihin uskovaiset kykenevät Taivaan päiväohjelma tälläinen:
-Harpunsoittoa ja rukoilua
-Poltetaan joukko helvettiin joutuneita juutalisia synagoogaansa
-lauletaan virsiä ja rukoillaan
-pedofiilikurssi opettajana katolinen pappi Isä Kumillo
-puotetaan napalmia muslimilasten päälle
-uhrataan poikia
-iltarukous
-nukkumaan(lasketaan uhrilampaita
...siihen veisuuseen muutaman tuhannen vuoden kuluessa, usko pois.
...että Taivas ja Helvetti ovat sama paikka. Se missä veisataan iankaikkisesti, on uskovaisten Taivas ja epäuskoisten Helvetti.
...voisi välillä rikkoa vaikkapa vähän nuotin vierestä hoilattu AC/DC:n HellsBells !!!,se voisi saada melkoisen katseiden palon ja poskien punotuksen aikaan noiden enkeliuskovaisten penkkirivistössä,kö ?!?
Heh...vähän anarkiaa peliin !!!
;-D
Jahas, jos vaikka lähtis leikkiin mukaan ja huutelis metsään takaisin..
"Ateisti viisaudessaan ei ole tarpeeksi viisas kertoessaan ateismin ihanuudesta ja sen antamasta vapaudesta. "
Käännetäämpäs toisinpäin. Olisiko mahdollista että suljet korvasi ja silmäsi kun näin tehdään ja yrität levittää sitä sulkeutunutta ahdistavaa maailmankuvaasi näiden ateismin tuomien vapauksien ja ihanuuksien peitoksi, ettet vain joutuisi laajentamaan omaa maailmankuvaasi yhtään laajemmaksi ja monimuotoisammaksi?
"Ateistikin kuten kaikki ismit pyrkivät hyvyyteen ja tekoihin joilla he vertaavat niitä muiden ismien kanssa "
Tietenkin, ja toisaalta ei tietenkään. Tietenkin (lähes) kaikki ihmiset pyrkivät hyvyyteen kuten sen itse kokevat. Ei tietenkään ole itsestään selvyys että ihmiset vertaavat omia hyviä tekojaan toisten tekemiin hyviin tekoihin. Monet ei uskovat mm. eivät ajattele niin subjektiivisesti että eivät ymmärtäisi että hyväkäsitys ei ole sama kaikille.
"ja varsinkin kristinuskon he luulevat päihittävänsä viisautensa kautta kuten muinoin juutalaiset luulivat, mutta eivät onnistuneet. "
Juutalaisuusvertaus oli tässä tapauksessa täysin ääliömäinen vääntö. Sillä ei ole mitään tekemistä tämän asianhaaran kanssa. Juutalaisten moraalikäsityksissä on yhtälailla ääliömäisiä piirteitä kuin kristittyjenkin. (yleistän fundamentalisteihin joita näillä palstoilla tuntuu riittävän).
Alkuosaan tuota virkettä kuittaan vain sanomalla että Kristittyjä näillä palstoilla vain on uskovista eniten..
"Tämä todistaa ateistin omastatunnosta ja pelosta kohdata elävä Jumala jonka eteen on hirmuista langeta"
Käsitteellinen ristiriita. Henkilö joka tuollaista pelkää ei voi olla ateisti. Mahdotonta! Käsitteellinen ristiriitä ei myöskään voi todistaa mitään.
"Siksi ateistit puuhaavat ajatellen että jos on jotain heilläkin on jotain arvokasta tehtynä maan päällä johon oljenkorteen voi tarttua, vaikka ateistiparka ei uskokaan suunsa tunnustuksella edes Jumalan olemassaoloon ja ateistien herra perkele ei ole koskaan kieltänyt sitä ja kuullessaan Jumalasta riivaajatkin vapisevat. "
Tämän turhanpäiväisen "nolla"-päätelmän (joka nojautuu edelliseen mahdottomuuteen) varmaan tarkoitit oman uskosi pönkittämiseksi. Kaikkeen muuhun se oli turhaa bittien tuhlausta!
"Ateistien toiminta ei ole suunniteltua tointa ainoastaan maan päälliseen vaan se on eräs ismi joka tekojen kautta luulee pääsevänsä pälkähästä,"
Perustuuko tämäkin järjetön päättely vielä tuohon mahdottomuuteen jonka esitit aikaisemmin?
"mutta turhaan epäuskoiset rakentavat hiekalle
sillä se mikä on ihmisestä ei kestä Herran edessä joka on valmistanut kaiken oman suunnitelmansa mukaan johon kaikki on törmäävä ja joutuva iankaikkiseen häpeään."
Tällä taas ei ole mitään arvoa minkään kanssa..
Uskon pimeydestä huudan sokeille ihmisille jotka eivät kuule koska ateismi on tehnyt heidän korvansa kuuroiksi varoittaville äänille.
Uskosta nousee ylivertaisuus jota myös totuudeksi kutsutaan kun taas ateismia johtaa ylimielisyys ja
silmäpuolifanaatikot.
Ihmisten pyrkimyksille Jeesus sanoo: tehkää parannus ja nyt en ala sitä selittelemään tarkemmin.
Juutalaisilla ja tosi kristityillä on yhteneväisyyttä mitä lakiin tulee, mutta valon lapsilla(tosi uskoisilla) se on sellaisenaan, kuin se on tarkoitettukin.
Käsitteellisten ristiriitojen summasta kasvaa
pelkkää ohdaketta, joka tahtoo tukahduttaa oikean
uskon niissä jotka eivät tahdo juurtua totuuteen.
Ateistin rakennelmat ovat kuin risumajoja parhaimmillaankin kun taas uskon teot ja itse uskosta rakentuu kultaisia kuninkaan linnoja, ilman kidutuskammioita.
Miksi minua syytät järjettömyydestä, minähän todistin ateistien ajatusten mielettömyyksistä.
Meillä on asuntomme taivaassa ja siellä on palkintommekin ja ansiomme.
Maan päällä voimme olla puutteessa, mutta kuitenkin rikkaina ja onnellisina.
..myös hypätä leikkiin mukaan, mutta veit kyllä "Uskonnoton!" suoraansanoen jalat suustani.
Taitaa tosiaan olla turha huutaa metsään takaisin, sillä objektiivinen keskustelu metsän kanssa on aika yksipuolista.
"Miksi minua syytät järjettömyydestä, minähän todistin ateistien ajatusten mielettömyyksistä."
Todistit? Ainoa todistuksesi oli "todistus" joka perustui paradoksiin.
"Miksi minua syytät järjettömyydestä, minähän todistin ateistien ajatusten mielettömyyksistä."
Se mitä sanoit ateistista joka pelkää jumalaa on sama kuin sanoisi, että uskovainen (siis henkilö joka ei usko jumalaan) palaa helvetissä koska ei usko jumalaan.
Siis etkö ymmärrä, että jos pelkää jumalaa, niin ei ole ateisti???? En hyvässä uskossanikaan voi uskoa että olisit noin tyhmä, kuin annat ymmärtää.
Tutkimalla ateistisia paradokseja päädyin tulokseen
dilemma paradoksien joukossa.
Olen rehellinen mutta voittamaton.
Joka helvettiä pelkää se sinne joutuu on sanottu.
Ateisti pelkää jo pienta uudenvuoden paukkua yöllä
vaikka olisi synnin unessa omissa kuvitelmissa
gorillaa raiskaamassa.
Tässä unesi, ennustin.
Sinun älykkyytesi käy ympäri kiertoliikettä ja et voi päästä edes lapsen tasolle uskossa?
Ateismin parhainta ja niitä vain ei ole kuulunut ja arvaatte että ateisti paistettaisiin rasvassa ja syötettäisiin sioille mitä kykyihini tulee.
Etsikää joku professori....
Oukke, sait siis tuon "todistuksesi" aikaiseksi tutkimalla mitä ateistit näillä palstoilla kirjoittelevat? Silti et todistanut YHTÄÄN MITÄÄN. Korkeintaan pönkitit omaa harhaasi syvemmälle utuverhon taakse, mutta et yhtään mitään muuta. Sitäpaitsi et edes esittänyt mitään mikä kävisi todistuksesta kun sanoit: "tämä todistaa..."
Koitappa pinnistellä edes yksi ei-subjektiivinen ajatus päästäsi!
Voit olla rehellinen _mielestäsi_, mutta se ei taas tarkoita mitään.
Voittamatonkin voit olla, pelaathan ihan eri sarjassa ja eri peliä kuin muut. Olet yksin!
Noniin.. Rupeehan "Tässä ne ovat" paljastamaansa karvaansa..
"Joka helvettiä pelkää se sinne joutuu on sanottu. "
Vain helvettiin (tai sen olemassaoloon) uskova voi pelätä helvettiä. Sinne sinun mukaansa joutuu siis kaikki jotka koittavat vältellä sinne joutumista. (miksi kukaan koittaisi vältellä mitään mitä ei pelkää?)
"Ateisti pelkää jo pienta uudenvuoden paukkua yöllä
vaikka olisi synnin unessa omissa kuvitelmissa
gorillaa raiskaamassa.
Tässä unesi, ennustin. "
Tämä litania on taas ihan tyhjänpäiväistä bittisaastetta..
"Sinun älykkyytesi käy ympäri kiertoliikettä ja et voi päästä edes lapsen tasolle uskossa?"
Tarkoitatko taantua vai kehittyä lapsen tasolle?
..olet näköjään, ja taidat lukea paljon aiheeseen liittyvää kirjallisuutta, kun hallitset kaikki alan klisheet täydellisesti.
Ajatteletko muuten mitään lukemaasi tai omissa piireissäsi kuulemaasi koskaan kriittisesti, vai imetkö sen ainoana totuutena pureskelematta?
Keneltä olet kuullut ateistin pelkäävän paukkuja?
Ateisti ei usko mitään helvettiä edes olevan olemassa, joten sitä ei voi myöskään pelätä.
Ateisti ei siis joudu helvettiin?
..en ymmärtänyt sanomaasi.
Voisitko hieman selventää?
"Etsikää joku professori..."
Vain idiootti kuvittelee että joku Prohveessorin tason ihminen vastaisi sinun tyhjänpäiväisiin ruikutuksiisi!
PS.
"Ateismin parhainta ja niitä vain ei ole kuulunut ja arvaatte että ateisti paistettaisiin rasvassa ja syötettäisiin sioille mitä kykyihini tulee. "
Miksi sioille pitää ensin paistaa ruoka? (kyseenalaistan vain kykysi syöttää sikoja!)
Ateistiset professorit uskonnon alueilla ovat juuri niitä sikoja ja koiria joita halveksuu koko taivas.
En lue kuin valikoiden nykyään.
On niin paljon roskaa kirjakaupoissa että siellä
ei voi edes hengittää.
Ateisti pelkää uskovan varjoakin.
"En lue kuin valikoiden nykyään. "
Ja sen kyllä huomaa!
"On niin paljon roskaa kirjakaupoissa että siellä
ei voi edes hengittää. "
Tämä liittyy johonkin jotenkin?
"Ateisti pelkää uskovan varjoakin. "
Taidat todella uskoa noin?
"Ateistiset professorit uskonnon alueilla ovat juuri niitä sikoja ja koiria joita halveksuu koko taivas."
Ahas, ensinnäkin taidat sekoilla omissa ajatuksissasi. (ensin olit sioille syöttämässä paistettuja ateisteja, ja nyt ateistit ovatkin niitä sikoja)
Toisekseenkin, sinullahan on varmaa tietoa taivaasta?
Kyllä tietoa on, mutta tarkoitin sioilla ja koirillakin erikoisesti kirkon piirissä olevia.
Ja kaikkia jotka ovat röyhkeästi tunkeutuneet uskon valtakuntaan.
Ette voi ymmärtää hengellistä puhetta ja hengellisiä asioita ja syy on täällä päin koska sen tiedän mutta en ole kirjoittanut ymmärrettävällä tavalla.
Olen tosiaan yksin ja ei edes omia ole näkyvillä???
Luuletko että hekään ymmärtäisivät?
Ohos, nyt edistymme..
"Ette voi ymmärtää hengellistä puhetta ja hengellisiä asioita ja syy on täällä päin koska sen tiedän mutta en ole kirjoittanut ymmärrettävällä tavalla. "
Eli, jos huomaat tuon, miksi et sitten kirjoittaisi niin että ymmärrämme toisiamme?
"Olen tosiaan yksin ja ei edes omia ole näkyvillä???"
Yksi syy on varmaan että olemme ateisti palstalla ja toisen sinä kysyitkin jo seuraavassa:
"Luuletko että hekään ymmärtäisivät?"
Epäilen että eivät.. Valitettavasti.. Suurin osa uskovistakin on "tavallisia" ihmisiä, joille ei kannata ajatuksiaan ilmaista puutteellisesti, oletuksena että kaikki ajattelevat asioita samalla tavalla kuin sinä.. Ei, tuskin hekään tekevät niin..
Luin vielä kertaalleen aloitusviestisi, jossa selvitit OMAN KÄSITYKSESI ateistista, ja jotka sitten todistit ITSELLESI oikeiksi.
En tiedä keitä "omiasi" tarkoitat (ts. mistä lahkosta olet), mutta muutamat uskovaiset (lut.srk) ystäväni eivät kyllä ole lähellekkään samaa mieltä kanssasi.
Miten jaksat elää tyhjiössä ja tutkit sellaisia asioita jotka lisää sekoittavat pääsi.
Koputa kolmasti ja ties vaikka päämutikkasi olisi jo peräti umpiluuta?
------------ SAIVARTELU BEGIN -----------------
"Miten jaksat elää tyhjiössä ja tutkit sellaisia asioita jotka lisää sekoittavat pääsi. "
Millähän ajatuskiehkuralla saat tuon virkkeen mahdolliseksi?
Eka lause: "Miten jaksat elää tyhjiössä"
Epäilet(luulet) minun elävän tyhjiössä.
Toinen lause: "tutkit sellaisia asioita jotka lisää sekoittavat pääsi."
Mitenkä tuota tehdään tyhjiössä? Eikö parempi kysymys olisi ollut (siis jos alkujaan epäilet moista) että "ja siltikään et halua tyhjiöösi mitään"?
Noh, anyway, väärässä olit jo ensimmäisessä lauseessasi. Eikä toinenkaan mitenkään paikkansa pidä, edes yksinään ollessaan.
------------ SAIVARTELU END -----------------
"Koputa kolmasti ja ties vaikka päämutikkasi olisi jo peräti umpiluuta?"
Etkö ihan oikeasti muuta keksinyt enään?
Usein joutuu käyttämään pientä lusikkaa kun syöttää musikkaa joka ei kykene ymmärtämään tosiasioita.
Tämä keskustelu ei näemmä pienestä edistymisen tyngästä huolimatta johda mihinkään.
Olet vain kykenemätön!
Tuollaisesta ala-arvoisesta paatoksesta sinun subjektiivisen tosiasiasi suhteen ei ole yhtään minkään arvoista.
Olet täysin kykenemätön näkemään maailmaa oman pääkoppasi ulkopuolella!
Lopetetaan!
Saa puolestani poistaa koko roska tältä palstalta.
Trollitus on. Tällä palstalla näiden havaitseminen ei vain ole kovin helppoa.
Tosin aitojen uskovien tekstit perustuvat yleensä jonkin uskontokunnan oppeihin ja ovat useinmiten asiallisia. Nämä helvetin tulta saarnaavat sekopäätekstit perustuvat yleensä enemmänkin kirjallisuudesta tai elokuvista lainattuihin huumorimielessä tehtyihin kansankuvauksiin. Tällä palstalla ne ovat mauttomia.
mitä sä joriset...ookkos aineissa...heh! Näkyjä eis muuten nää! Jumala ja jeesus, teitillä on.....vitunmoista harhaa....rahastusta, eli miksi tarvitaan....moisia.....olemattomia "joulupukkeja"...herätkää pahvit....ottakaa elämä itsellenne...hitto! Jos..lapsuudessanne teitit aivopesty on.....rikkaus on nousta moisesta harhasta...elämään....tätä hetkeä....siis todellista elämää..nautintoineen ja kaikkineen muine mausteineen..mitä se tarjoakaan---