Milloin menette röihin

Pakolaiset on jo melkein töissä mutta te ette ole edes hakeneet töitä. Selittäkääs heti miksette mene röihin?
980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Just tulin iltavuorosta, kävin suihkussa, ja huomenna kuudelta herätys ja aamuvuoroon.

Pienipalkkainenkin voi olla köyhä, joskus jopa köyhempi kuin tukirahoilla elävä, eikä työssäkäyvä ehdi mihinkään ruokajakeluihin jonottamaan tai Virosta hakemaan halpoja ruokia ja juomia, vaan kaikesta pitää maksaa täysi maksu. Tällaisina ilta-aamu vuoroyhdistelmimä ei ehdi/jaksa kokkailla edes seuraavan päivän eväitä, joten huomenna joutuu syömään ravintolassa.

Kotimatkalla bussipysäkillä juttelin afrikkalaistaustaisen kanssa, hänkin oli menossa töistä kotiin.

Äänestä

Olen röissä mutta en saa palkkaa. Huomenna otan loparit enää en kestä

Äänestä
  • Juu se on tehty tuo työnteko kannattamattomaksi.Kuka sitä enää viitsii harrastella,kun on parempaakin tekemistä.Hetkeks meet röihin ja siittten taas pannan pihalle ja röiren rulokset realisoituu yhrellä rykäsyllä ja taas alat alusta jollei jo joku pöljä ole puhde töitä tyrkyllä.Tehköön työt ne jokka on ne keksineetkin tollanen ilmane harrastelu ei iske.

    Äänestä

Olen hakenut monta vuotta, mutta kukaan ei ota, koska minulla on vain kolme ylintä tutkintoa ja 30 vuotta lujaa ammattikokemusta, että silleen.

Äänestä

V.ttu aloittaja, painu V.ttuuuuuun. V.ttu!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Minä olen töissä.

Äänestä

"Pakolaiset on jo melkein töissä"

Melkein töissä? Mitä on olla melkein töissä?

Ehkä se on olla työttömänä mutta työmarkkinoitten käytettävissä? Siis kukin suomalainen työtönkin on koko ajan melkein töissä, vain pula töistä eli työpaikoista estää hänen 100% olon töissä eli työssäkäynnin.

Ja nyt häneltä työttömältä taas kerran tivataan että miksi hän ei ole vaikkapa Tötterström-konsernissa töissä?

No mistä vitusta hän työtön voi Tötterström-konsernin sisäisiä asioita tietää, mene ja kysy sieltä Tötterström-konsernista, ehkä ne siellä konsernissa osaavat sanoa tai peräti tietää miksi heillä siellä konsernissaa on x kpl:tta työntekijöitä mutta ei esim x+1 kpl:tta työntekijöitä?

Voisi kai väittää että kyseisen laskutoimituksen lopputulos x - (x+1) = (-1) on se perisyy kenen hyvänsä suomalaisen työttömän melkein töissä olemiseen eli työttömyyteen.

Mutta usein väitetään että ehkä suomalainen työtön olisi liian kallis palkata? Mutta miksi melkein töissä olevat työttömät puolestaan sanoo että jos ja kun he kävivät Tötterström-konserniin töihin kysymässä niin siellä vastattiin että avoimia työpaikkoja ei ole, ja vastattiin noin ilman että ensin olisi kysytty että mihin hintaan sitä oltaisiin töihin tulossa? Mikä siis tarkoittaa että Tötterström konserni ei ollut kiinnostunut työn hinnasta, joten tuskin se oli syynä siihen että työsuhdetta ei solmittu.

Äänestä
  • "Melkein töissä" tarkoittaa samaa kuin
    "Sain melkein panna viime yönä"

    Äänestä

Suomalaiset eivät ole niin hyvä bisnes eikä heitä voi esitellä moraalisäteilöyun näyteikkunassa samalla tavalla kuin pakolaisia, joten Barona-Luona ja ei ole kiinnostuneet luomaan heille erityistä pikaväylää palkkatöihin, kuten suunnittelivat tp-hakijoille.

Tosin verovarojen kuppaamiseen humpuukikurssien ja muun puuhastelun varjolla kantasuomalaisetkin työttömät kelpaavat, kun työvoimaviranomaiset ja yksiteyiset konsultit järkkäävät keskenään tällaisia bisneksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


röihin-siitä-nyt kirjoitti:

Pakolaiset on jo melkein töissä mutta te ette ole edes hakeneet töitä. Selittäkääs heti miksette mene röihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu