Vapaa-ajattelijain liiton talous jatkaa alamäkeään samalla kun kirjanpitoepäselvyydet jatkuvat. Tilinpäätös vuodelta 2015:
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti160524.html
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti160524.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 90 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ja Sundström esittää liitolle neuvoksi lainvastaista varausta kirjanpitoon. Ei näin.
Toimintakertomuksenkin pitäisi hänen mukaansa kertoa euroista eikä toiminnasta.
Niin Jori, ilman euroja toimintaa on hiukan vaikea pyörittää. Mutta ethän sinä Karisman ohella sitä ymmärrä.
Naiivia vihjailla että liitolta olisi rahat loppumassa!
Mutta vihjailemattomia viestiä sinulta on turha odottaa.
AsiaanEikösVaan
"Talous ei ole tasapainossa
Pahin puute tilinpäätöksessä on, ettei varojen käyttöä ole eritelty tuloslaskelmassa. Alijäämä supistui kiitettävästi, mutta vieläkään talous ei ole tasapainossa. Kun liittokokouskulujen osalta ei ole tehty varauksia niinä vuosina, jolloin ei ole liittokokousta, tilinpäätöksen pitäisi olla ainakin 5.000 euroa ylijäämäinen näinä vuosina. Näin talous pysyisi paremmin tasapainossa, kun sitä tarkastellaan liittokokouskausittain eli kolmen vuoden jaksoissa
Kimmo Sundström"
"Toimintakertomuksen mukaan liittoon kuului 23 jäsenyhdistystä. Vaasan Vapaa-ajattelijat ry:tä (VVA) ei enää mainita, mikä onkin oikein. Yhdistys katsottiin eronneeksi liitosta 25.1.2014. Hautausmaita ylläpitävien jäsenyhdistysten joukossa VVA edelleen mainitaan, mutta liitosta vuonna 2013 eronnut Karkkilan Vapaa-ajattelijat ry, joka sekin ylläpitää hautausmaata, on poistettu tästä listasta. Jäsenyhdistysten luettelosta puuttuvat Porvoon seudun vapaa-ajattelijat – Borgånejdens fritänkare r.y. ja Varkauden Vapaa-ajattelijat ry. Näiden toiminta tosin on lakannut."
-väki vähenee kovaa vauhtia!
On-asian-aika
Vaparipervo-liikenteessä
Va-liitonRomahdusFakta
Onko PAT maksanut tekijänoikeudet julkaista Vapaa-ajattelijoiden julkaisuja kuten tilinpäätös, vaikka ne ovat julkisia niin silti pitää tekijänoikeudet maksaa julkaisuista jos niitä levittää. Koska PAT aikoo maksaa tekijänoikeusmaksunsa?
Esim. Jos Sösse laittaa sivuilleen homorunon, niin ei sitä muut saa julkaista ilman asianmukaista lupaa vaikka se on julkisesti luettavissa.
Eikö liene julkinen viranomaiselle lähetettynä kirjeenä -- tuohan menee tiedoksi OPM:lle.
Sundström tietää kuviot.
Kimmolle pisteet!
Jep!
"Liittomaksutuloja saatiin 14.760 euroa. Ne jäivät talousarviota (19.000 euroa) pienemmiksi. Lahjoituksia odotettiin saatavan 3.000 euroa. Saaduista lahjoituksista toimintakertomus ei mainitse mitään."
- koska jäsenmaksu oli 12 euroa on vapaa-ajattelijoita enää 1230. Vuonna 2010 vapaa-ajattelijoita oli vielä 1983. Pudotusta siis huimat 38% viidessä vuodessa!
Raju pudotus kertakaikkiaan.
Ei ole noinkaan paljoa enää
On kyllä oikein kuvaava juttu taas.
http://eroakirkosta.fi saa oikein "kehun": "vähiten hörhöilyä". Puoli miljoonaa valtionkirkoista eronnutta, konsepti kopioitu moneen muuhun maahan, massiivisesti julkisuutta... Ja tästä sitten löytyy vähiten valitettavaa! Odotan innolla sitä Sundströmin omaa palvelua, josta löytyy jopa kehuttavaa.
Mitään kritiikkiä esim. uskonnonvapaus.fi -sivustoa kohtaan ei ole yksilöity.
Kannanotoista "Liitto kuvittelee kannanottojen vaikuttavan yhteiskuntaan.", ja samaan aikaan PAT itse teki kannanottoja.
Loppusilauksena neuvo tehdä lainvastaisia ns. vapaita varauksia kirjanpitoon.
"Vastattavan puolella näkyy nyt ruma edellisten tilikausien alijäämä -63.221,95 euroa. Siihen tuli siis lisää -3.653,83 euroa. Nyt kumulatiivinen alijäämä on -66.875,78 euroa.
Vuokravakuuksia on liiton hallussa vain kahdelta vuokralaiselta, vaikka vuokrattavia asuntoja on kymmenen. Asia ei ole korjaantunut. "
Röyhkeätä, röyhkeätä..
Eivät edes raha-asioita osaa - kertoo paljon yhdistyksestä.
"Liitto tuki hakemuksesta yhdistystensä hautausmaiden ylläpitoa ja kehittämistä. Tuen saajia, tukisummia tai mahdollisia kehittämistoimia ei mainita.
Myös muuta jäsenyhdistysten toimintaa tuettiin. Suurin tukisumma oli 3.720 euroa. Sen sai Helsingin Vapaa-ajattelijat ry (HVA) Uskomaton-lehtensä julkaisemiseen.
Yhteyttä jäsenyhdistyksiin pidetään sähköpostilistojen yhdistykset ja (jäsen)vastaavat kautta. Tuoreen seminaariraportin mukaan jälkimmäinen lista ei ole käytännössä toiminnassa.
Suurin tapahtuma oli Kotkassa 16.-17.5.2015 pidetty toimintaseminaari, johon osallistui noin 50 henkilöä. Liitto kustansi osallistujien matka-, majoitus- ja ruokailukulut. Kulujen suuruus salataan. "
Liitto tuki hakemuksesta yhdistystensä hautausmaiden ylläpitoa ja kehittämistä. Tuen saajia, tukisummia tai mahdollisia kehittämistoimia ei mainita.
Myös muuta jäsenyhdistysten toimintaa tuettiin. Suurin tukisumma oli 3.720 euroa. Sen sai Helsingin Vapaa-ajattelijat ry (HVA) Uskomaton-lehtensä julkaisemiseen.
Yhteyttä jäsenyhdistyksiin pidetään sähköpostilistojen yhdistykset ja (jäsen)vastaavat kautta. Tuoreen seminaariraportin mukaan jälkimmäinen lista ei ole käytännössä toiminnassa.
Suurin tapahtuma oli Kotkassa 16.-17.5.2015 pidetty toimintaseminaari, johon osallistui noin 50 henkilöä. Liitto kustansi osallistujien matka-, majoitus- ja ruokailukulut. Kulujen suuruus salataan. "
"Tiedotus
Imagofasismin mukaisesti toiminta on siirtynyt tiedotuksen ja kannanottojen suuntaan sekä paljolti nettiin. Liitto kuvittelee kannanottojen vaikuttavan yhteiskuntaan. Vuonna 2015 lausuttiin mm. jumalanpilkkalaeista, eettisestä opetuksesta ja uskonnonvapaudesta sotaväessä, varhaiskasvatuksesta ja ehtoollisviinien verovapaudesta. Kirkonkin jäsenille vaadittiin pääsyä ET:n opetukseen. Tätä oli liiton kanssa yhdessä vaatimassa Suomen Humanistiliitto (SHL), järjestö, joka juuri menetti kaikki valtionapunsa ja jonka liittomuotoisuus muodollisestikin romahti kasaan. Jotkut Vapaa-ajattelijain liiton tuhoajat, kuten Eino Huotari ja Robert Brotherus, ovat olleet hallitusjäseninä tuhoamassa myös SHL:a.
Kalliin mediaseurantapalvelu Meltwaterin palvelusten ostaminen jatkui. Kulujen määrä salataan.
Tiedotusvälineissä esiintyivät liiton edustajina puheenjohtaja Karisma ja pääsihteeri Ylikoski."
Ei hyvältä näytä.
No ei niin.
"Vapaa Ajattelija -lehti
Lehti on haluttu suuremman yleisön tietoon, mutta lehti ei sitä kiinnosta. Tilaajamäärä on melkein 100. Toisaalta ilmaisjakelun määrä on 130 kappaletta.
Toimitussihteerille maksettiin 750 euroa/numero, taittajalle n. 750 euroa/numero, oikolukijalle 200 euroa/numero ja kolumnistille 100 euroa/numero. Vuoden aikana ilmestyi neljä numeroa.
Liiton tuottamia esitteitä on tuotettu liiton kopiokoneella. Ei kerrota, onko esitteitä jaettu ja onko siitä seurannut joitakin tuloksia. "
Eikös tuokin turha lehti joutaisi jo lakkauttaa. Ei ole mitään muuta kuin kuluerä - niin valtiolle kuin vapareille.
Pala palalta vapaa-ajattelu kuihtuu pois - hyvä niin
Kerrotko vielä miksi vapaa-ajattelun lakkaaminen olisi hyvä asia?
Vastakohta vapaa-ajattelulle (uskonnoista vapaaalle ajattelulle) on uskonnollinen, uskontojen ohjaama ajattelu - miksi sen lisääntyminen olisi hyvä?
Turhaan korisee Va-liitto, väki lähes puolittunut viidessä vuodessa ja saa silti jopa veronmaksajien tukea.
Eihän tällaisessa toiminnassa ole enää mitään järkeä. Uskonnottomat voivat harjoittaa yhdistystoimintaa muissa ympyröissä.
Tuo on karu facta
Maailma on parempi paikka ilman vapaa-ajattelijoita.
Vapaa-ajattelijat vähenevät -> Jumala on sittenkin olemassa!
Kyllä on vaparit menneet ales ei voi muuta sanoa