Järjen jättiläiset, Suomeen seilaamassa?

Dramaattiset kuvat: Pakolaisten täpötäysi alus kaatui Välimerellä – 562 ihmistä pelastettiin vedestä - Ulkomaat - Ilta-Sanomat
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001186946.html

Ilmat suosii, tyyntä!

Ei sattunut porukassa ketään, jolla olisi ollut laivuritutkinto? Erämaanlaivan (kamelin) ohjaamien ei oikein vastaa laivalla seilaamista, vaikka molemmat keinuttavakin.
Miten paljon muuten kamelia voi ylikuormittaa?

Vietiinkö pelastetut takaisin lähtösatamaan vai seilaavatko ne pelastusaluksella Väli-mereltä Turun satamaan saakka?

Ei pitäisi sotkeutua toisten asioihin. Ts. mennä pelastamaan kun mitään pelastettavaa ei ole! NYT sitä syntyi. Valkoisen miehen vika!
31339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Kreikka on jo menetetty. Nyt Italia tuhoaa itseään kiihtyvällä vauhdilla.

Äänestä

Huonosti meni tuokin. 562 liian vähän hukkunutta.

Äänestä
  • Ei taas hukkunut kuin passit ja muut henkilöllisyyspaperit!

    Äänestä

Huh huh. Nyt kun Kreikan reitti on tauolla näyttää siltä että paine siirtyi vain Italian kohdalle. Mitenkähän meidän poliitikkomme mahtavat nyt perustella tämän afrikkalaisten muuttoliikkeen Eurooppaan? Hädänalaisia turvapaikanhakijoitako sieltä nytkin on tulossa vai mitä hakijoita nämä nuoret sfrikkalaismiehet mahtavat olla?

....ja kaikki on otettava vastaan. Onhan Euroopalla moraalinen velvollisuus siihen.

Äänestä
  • Nou hätä!
    Seuraavaks EU maksaa sit 3 mrd lunnaat kaikille Pohjois-Afrikan rannikkovaltiolle! :) Näihän tää homma etenee!
    Ni sit on tolta suunnalta vuoden hiljasta.
    Mut toi porukka siirtyy sit purjehtimaan Afrikan luoteisrannikolta Espanjaa! :)

    Mut ainoo OIKEE tapa lopettaa toi touhu on: Pelastaa noi, ja kiikuttaa ne samantien takas Afrikan puolelle! Ei ne montaa kertaa jaksa yrittää sen jälkee ku ne huomaa et eihän täst o mitää hyötyy ku aina joutuu palaa takas lähtöruutuu!

    Äänestä

Miksi ihmeessä niiden ei anneta upota lasteineen. Ei kauaa olisi tuota riesaa kun viesti kulksi, että saavat rauhassa hukkua välimereen. Nyt ollaan oikein joukolla onkimassa nitä umpihulluja lihapatojen ääreen.

Äänestä
  • Tämä systeemi on aika salaperäistä:
    Ovatko "pelastajat" valmiina Afrikan rannikolla passissa? Ja kun vene/ laiva näiden "merikarjujen" toimesta kaatuu /kaadetaan, niin PELASTUS-laiva Italiasta "pelastaa" V NE veden varaan joutuneet ja lähtee kuljettamaan niitä Välimeren poikki ITALIAAN?
    No näitä ei kerrota! Juttuihin liitetään vain näitä "DRAMAATTISIA" kuvia.

    Vrt. Estonian uppoaminen!

    Äänestä

Noilla on diploomi lampaan nu**imisesta mutta ei laivurikorttia ellei sitten kamelinajokorttia.

Äänestä

Videon selostuksesta käy ilmi, että matkustajat kaatoivat aluksen. Eihän sitä tuuli eikä aalto voinutkaan kaataa, kun niitä ei juuri ollut.

Monenlaista epäinhimillistä vaihtoehtoakin nousee mieleen moisille huijareille, mutta ehkä inhimillisintä olisi palauttaa merestä pelastuneet lähtösatamaansa. Toinen vaihtoehto olisi vuokrata Pohjois-Afrikan mailta palautussatamia, joissa olisi jatkokäsittelyynkin jotain palvelua.

Nimittäin hukkumiset pyrittäessä Australiaan loppuivat kuin seinään, kun Australia esti maahan pääsyn.

Äänestä

2 päivässä on pelastettu 6000 siirtolaista matkalla Italiaan. Tällä menolla kevyesti rikotaan viime vuoden ennätykset. Jokohan kohta alkaa EU:ta kiinnostaa, minne nämä oikein lähetetään eteenpäin. Veikkaan Suomi, Saksa ja Ruotsi-akselia, muut ovat laittamassa rajoja tällä siirtolaisuudelle.

Äänestä
  • Euhun tullut tänä vuonna jo 190 000 matua. Nyt kun italian tuonti alkoi, vauhti vain kiihtyy.

    Äänestä

  • UPDATE_11383416 kirjoitti:

    Euhun tullut tänä vuonna jo 190 000 matua. Nyt kun italian tuonti alkoi, vauhti vain kiihtyy.

    Mikä on matu?

    Äänestä

  • Moniosaavaksi Aktivoitunutta Tarpeellista Uussuomalaista

    Äänestä

Sipilän komia kutsu tulla nauttimaan sivistyksen Kela Goldista komiassa huvilassa kantaa yhä synkkää satoa.

Sipilä ei vain jostain syystä ole joutunut Haagiin tuomiolle aiheuttamistaan kuolemista. EU suojelee.

Äänestä

Miten on mahdollista ettei siis tähän Libyan reittiin ole varalla yhtään mitään EU:n puolelta ?

Kaikki jotka osaavat lukea joko suomea tai jotakin muuta ymmärrettävää kieltä ovat saaneet informaatiota pitkin talvea että Libyassa on vähintään 800 000 ihmistä odottamassa (määrät eivät varmasti ole talvesta vähentyneet) purjehduskauden alkamista ja matkaa Eurooppaan ja EU:n puolella ei siis ole mitenkään varauduttu tähän siirtolaisaaltoon ?

Tuleeko taas yllätyksenä meikäläisten "päättäjille" ??

Mikäli varautuminen Euroopan Unionin puolelta tarkoittaa vain sitä että ollaan valmiina pelastamaan lautoilla seilaavat ,niin ihmetellä täytyy tätä politiikkaa ,kun aikaa on ollut tehdä toimenpiteitä sen varalle että nämä ihmiset eivät saa päähänsä käyttää kaikkia rahojaan ja lähteä ylittämään merta lainkaan.

Tässä on kysymys ensisijaisesti poliittisesta valinnasta ja tahdosta , ei mistään muusta. Täältä ei näytä löytyvän poliittista uskallusta tehdä loppu tästä järjettömästä salakuljettajien toisten ihmisten elämällä hyötymisestä.

Nämä uutiset mitä nyt on saatu Välimereltä tulevat tarkoittamaan vain ja ainostaan sitä että Euroopan Unionin alueelle tulee kohdistumaan täysin vastaava ellei jopa kovempi paine kuin viime vuonna.

Tämähän alkaa olla jo täysin edesvastuutonta politiikkaa sekä euroopan unionin kansalaisten että näiden tulijoiden kannalta. Kyseessä on jo koko Unionin olemassaolon edellytyksien kyseenalaistaminen tässä muodossa kuin se nyt tunnetaan. Mikäli Unionin sisällä pidetään perusarvona vapaata liikkuvuutta niin sen perusedellytys on pitävät ulkorajat. Se on perusasia jonka pitäisi olla itsestään selvä asia kaikille poliitikoillekin.

Tässä tulee käymään nyt niin että sekä Italia että Kreikka tulevat muuttumaan aikamoisiksi pakolaisleireiksi tätä vauhtia ja täällä vain ihmetellään uutisia kumiveneistä joita valuu tasaiseen tahtiin Välimeren yli Eurooppaan. Koko EU:n alueelle on aivan turha odottaa mitään toimivaa taakanjakoa ja solidaarisuutta EU maiden kesken ,niin kauan kuin ei ole mitään merkkejä siitä että tulijavirta olisi kenenkään hallinnassa.


Ihmettelen kenen tai yleensä ottaen mitä agendaa tässä oikein ajetaan ?

Äänestä

Ottakaa oppia Australiasta. Yhtään matua ei pidä päästää Eurooppaan vaan kaikki pitää hinata jollekin saarelle kärvistelemään. Jo loppuu hukuttautuminen.

Äänestä

Italia pitäisi eristää raja aidoin muusta Euroopasta kun noilla italiaanoilla näyttää olevan intomielinen halu roudata kaikki savimajojen luku- ja kirjoitustaidottomat tulijat jaettavaksi muualle Eurooppaan ja varmaankaan ei vähiten Suomeen! Aidat vaan ympärille niin elättäkööt itse tulijansa, ehkäpä sitten kantapään kautta oppisivat oikeat toimintatavat Australian tyyliin. Lautat vaan kiinni vartioaluksiin köysillä ja hinaus takaisin Afrikan rannikolle. Tämä toiminta lopettaisi muutamaan viikkoon tuon Euroopan tuhoon johtavan valtaisan ja pakolaisuuden nimellä toimivan elintasosurffailun! Kyllä sieltä pakolaisleireiltä voisi sitten ajan kanssa käydä katsomassa josko siellä olisi oikeita avuntarvitsijoita esim väliaikaiseen turvapaikkaan.

Äänestä

Italia selvästikin laskee sen varaan että nämä kaikki tulijat jatkavat matkaansa muualle Eurooppaan.

Äänestä

Kyllä tulioille kiellot löytys ,jos vain EU haluaisi estää maahan tulon.
Nämä suurpalkkaiset virkamiehet ja elitti eivät halua estää tulemista.
He haluaavat maansa rupusakit orjantöihin ja maansa matelioiksi,lisäämällä elättettävien määrää jotka köyhäkansa laitetaan elättämään.

Äänestä

Tyhmät hukkuvat. Jokainen suomalainen kaupunkilainenkin tietää, ettei veneessä kaikki voi kurkistella saman laidan yli. Fiksuimmat matut vielä jonain päivänä hoksaavat niksin ja pääsevät hengissä Eurooppaan asti. Heitä saattaa odottaa työllistyminen jopa roskakuskeiksi.

Äänestä

Libyassa odottavien pakolaisten ja Turkin diilin jälkeen muukin Afrikka on herännyt joko kiristämään rahaa Euroopalta (ettei lähetä) tai lähettämään siirtolaisia tänne lihapatojen ääreen, täältä sitten lähettävät tukirahansa Afrikkaan kotikylän elatukseen. Sanottakoon sitä sitten vaikka kehitysmaarahoiksi.

Äänestä

.... jatkoa ....

Tämänpäivän uutisten veneenkeikutuksessa hukkuneita onkin viiden (5) sijaan sata (100) .
Piru tietää tarkasti, mutta ei kerro!

Nyt kun uintikelit ovat parantuneet, on odotettavissa että näitä "risteililylle" lähteviä on tuhatmäärin.

Venäläiset (johtavat R Y S S Ä T) estivät balttien karkaamisen Suomeen tai yleensä länteen särkemällä rannikon kaikki veneet ja ampumalla kaikki vesille lähteneet seilaajat. Se oli liivin lalastajakansan LOPPU.
EU ei vo tehdä samaa, mitä NL?

Äänestä
  • "
    EU ei vo tehdä samaa, mitä NL?"

    --Ei EU voi suoranaisesti noin brutaalilla tavalla toimia kuten on aikoinaan NL:ssa tehty. Moraali nääs.

    Se mitä EU:n idioottikommendantit voisivat helposti tehdä on se että käyttäisivät sitä poliittista voimaa ja tarvittaessa vaikka lahjusta sekä uhkailua sopivassa mitassa johonkin näihin Libyassa valtaa pitäviin ryhmittymiin ja tekisivät selvän diilin että siellä on yksi rantakaistale johon kaikki veneilijät yksinkertaisesti palautetaan mitkä tavataan merellä. Sana kiertää nopeasti ja niin on Libyan reitti tukittu eikä ihmisten tarvitse riskeerata henkeään yrittämällä Eurooppaan.

    Samalla Euroopan Unionin poliitikot tekisivät hyvän työn ja lopettaisivat tuon salakuljettajien räikeän ihmishenkiä vaarantavan bisneksen , ainakin onnistuisivat pienentämään sitä dramaattisesti.

    Libyassa valtaa pitää kaksi hieman vahvempaa ryhmittymää kuin muut pienemmät klaanit eli kyllähän sinne jonkinlainen diili saataisiin jommankumman kanssa takuulla kun vain tällä puolella olisi edes yksi joka edes yrittäisi pelata samoilla säännöillä jkuin nuo vastapuolet eikä yritettäisi leikkiä ylevämpää kuin mihin on varaa.

    Tämä nykymeno Välimerellä on järkyttävää katsottavaa.

    Jopa kokenut merimieskin on liikuttunut näistä tapahtumista Välimerellä.

    Tuossa linkki ja kuvaus italialaissankarilta :

    -Vitiello, who has now been at sea for three and a half months, admitted he had been deeply moved by the reaction of the survivors who ended up on his deck.
    "It was a beautiful thing, seeing all these young people crying with happiness, hugging our sailors and shouting 'Freedom, Freedom!'."

    --- Tässäkin jutussa puhutaan muuten vain migranteista ei asylumseekereistä joten siirtolaisistahan tässä invaasiossa on kyse .

    Äänestä



Näyttää olevan yleinen käsitys, ettei EU ole varautunut tilanteeseen. Tosiasiassa suunnitelma tällaisen Libyasta tulevan invaasion varalle tehtiin EU:ssa jo vuosia sitten. Lyhykäisyydessään se käsitti nopeita, Libyan rannikolle tehtäviä täsmäiskuja, joissa ihmissalakuljettajien välineistö tuhottaisiin jo ennen kuin ne ovat merellä.

Toimenpidettä varten on olemassa valmiit suunnitelmat, välineet ja miehet. Suunnitelmaa ei panna täytäntöön, koska vallanpitäjien tavoitteena on tuhota Eurooppa ja Suomi ainakin siinä mielessä mitä ne ovat tähän asti olleet.

Äänestä

Olen iloinen! Kuvan perusteella yhtään hätää kärsivää ja sotaa pakenevaa naista tai lasta ei joutunut veden varaan.

Äänestä
  • Kyllä siellä on jopa vauvoja mukana seilaamassa. Näin kertoi tuo italialainen kapteeni tuossakin ylläolevassa jutussa.

    Äänestä

  • Kristillisetarvot kirjoitti:

    Kyllä siellä on jopa vauvoja mukana seilaamassa. Näin kertoi tuo italialainen kapteeni tuossakin ylläolevassa jutussa.

    Pitäähän toki matkaliput olla mukana, mutta yleensä ne heitetään roskiin ennen perille pääsyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SeAvarakatseinen kirjoitti:

Dramaattiset kuvat: Pakolaisten täpötäysi alus kaatui Välimerellä – 562 ihmistä pelastettiin vedestä - Ulkomaat - Ilta-Sanomat
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001186946.html

Ilmat suosii, tyyntä!

Ei sattunut porukassa ketään, jolla olisi ollut laivuritutkinto? Erämaanlaivan (kamelin) ohjaamien ei oikein vastaa laivalla seilaamista, vaikka molemmat keinuttavakin.
Miten paljon muuten kamelia voi ylikuormittaa?

Vietiinkö pelastetut takaisin lähtösatamaan vai seilaavatko ne pelastusaluksella Väli-mereltä Turun satamaan saakka?

Ei pitäisi sotkeutua toisten asioihin. Ts. mennä pelastamaan kun mitään pelastettavaa ei ole! NYT sitä syntyi. Valkoisen miehen vika!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu