koska muslimit urputtaa siitä että naisten kättely loukkaa heidän
uskontoaan niin olen itse ratkaissut asian sillä tavalla etten kättele heitä
laisinkaan, tai edes tervehdi, että sillä lailla.
uskontoaan niin olen itse ratkaissut asian sillä tavalla etten kättele heitä
laisinkaan, tai edes tervehdi, että sillä lailla.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Niissä muslimeissa on naisia yhtä lailla. Jätät kuitenkin ilmeisesti täysin huomioimatta tämän - miesten maailma, vai? Niin, moni muslimi on sitä mieltä, että vastakkaisten sukupuolten edustajien ei sovi kätellä toisiaan. Eivät tietenkään kaikki, enkä edes tiedä, mikä osuus. Muslimeja kun on niin monesta eri kulttuurista ja ainahan uskovaisilla on taipumus tulkita pyhien kirjojensa tekstejä mitä moninaisimmin tavoin.
Tuskin siitä kukaan pahastuu, jos sinä et kättele. Aika tavallistahan se meillä Suomessa on jättää kättelemättä syystä tahi toisesta.
päteekö tuo myös kristittyihin?.
Jaa mikä? En ole kuullut, että kristityillä olisi joukkoa, jonka mielestä vastakkaiset sukupuolet eivät saa kätellä toisiaan. Vai että tekstejä tulkitaan? Kai sen nyt jokainen on huomannut kristityistäkin.
No en kyl kristityiltä löytäny tollasta tapaa, mut ortodoksijuutalaisilla näyttäs oleva tollai "negiah" juttu ku kieltää kättelemästä naisia.
Joten suuri todennäkösyys kyl mun mielestä on et varmaan jossain päin maailmaa tollai kristitty uskonlahkokin on, koska loppupeleissähän noi kaikki 3 uskontoo on samaa seemiläistä alkuperää.
siis hä?
kai tiedät että tuo ontuu?
Paras keino tervehtiä muslimia on sylkeä päin naamaa, piste.
Minä uskon islamin alhaisuuten ja uskoni kieltää KAIKEN yhteiselon muslimin kanssa.
minä uskon asiaasi.
Kättely kuuluu normaaliin kohteliaaseen tapakulttuurin kun esimerkiksi tavataan ja esittäydytään ensimmäistä kertaa tyyliin "olen Matti Miettinen, päivää" missä yhteydessä tavallisesti kätellään. Kättelyä käytetään myös sopimuksen ja lupauksen vahvistamiseen tai onniteltaessa jotain menestyksestä kädestä pitäen. Monesti myös mies- ja naislääkäreitä kätellään mentäessä vaikkapa hammas- tai silmälääkärin vastaanotolle.
Ei Suomessa miehen ja naisen välisen kättelyyn liity mitään seksuaalista taka-ajatusta tai iskuyritystä. Minä voisin kantasuomalaisena miehenä kätellä musliminaista, mutta eipä ole tullut semmoista tilaisuutta vastaan. Joku voisi kertoa vaikkapa Naisasialiitto Unionista Suomessa asuville musliminaisille että tämä on tasa-arvoinen maa eikä naisten tarvitse elää hellan ja nyrkin välissä. Onneksi jonkun arkkipiispan Raamatun tulkinta ei määrittele täällä miesten ja naisten välisiä suhteita, vaan Suomi on sekulaari maa.
Mielenkiintoinen esimerkki Saudi-Arabiasta:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016052621627516_ul.shtml
Saudimies ampui vaimonsa synnytyksessä avustanutta mieslääkäriä
Miten ei voi kätellä,mutta kädet voi työntää naisen housuihin ja väkisin suudella.
sitä sanotaan kulttuurien yhteentörmäykseksi.
Venäläiset miehet suutelevat keskenään, homoja kakki!
Missä muslimi,siellä ongelma,aina.