Erityisesti porvareita kutkuttaa haave saada Suomen yhteiskunnalliset rakenteet hajotetuksi. Tällä kertaa ei suoraan puhuta hallitusta rakennemuutoksesta, vaan on ikään kuin modernia tavoitellen ryhdytty messuamaan uudistumisesta. Jopa valtakunnansovittelija, jolle yhteiskunnan rakenneasiat kaikkein vähiten kuuluvat, näkyy äityneen julmistelemaan työmarkkinoiden jäykkyyksistä ja työmarkkinaosapuolten välisistä kyräilyistä.
Yhteiskunta on kuitenkin sen verran suuri ja sensitiivinen kokonaisuus, että muutokset onnistuakseen vaativat tarkkaa suunnittelua ja hyvää osaamista. Vallankumoukset yleensä vain sotkevat asioita pikemminkin kuin tuottavat toimivia kokonaisuuksia.
MM –jääkiekossa oli peli-ilmettä onnistuttu muuttamaan hämmästyttävän hyvin, mutta pääasia siinäkin näkyi unohtuneen. Unohdettiin, että kysymys on urheilusta. Siksi olisi ollut elintärkeää, että peliä olisivat pelanneet urheilijat, eivätkä lähinnä elämäntapaintiaanit. Kovin oli kummallista, että ainoa pelaaja, joka hieman näytti urheilijalta oli Atte Ohtamaa. Kenties Mikko Rantanen myös. Kannattaa vielä näidenkin kohdalla painottaa ilmausta näytti. Eihän, hyvänen aika, urheilijalla voi olla kaksoisleukaa ja kilokaupalla ylipainoa. Osaavaa nuorisoakin vaivasi armoton hitaus ja ilmeiset ongelmat hapen saannissa.
Kanada voitti pelin vanhalla hapatuksella ottamalla vastustajalta ajan ja tilan pois. Siinä kaikki. Ei siihen tarvittu sen enempää luovuutta kuin taitoakaan. Suomen olisi pitänyt olla urheilullisempi. Olisi pitänyt olla kestävä ja erityisesti nopea. Kun peluri on nopea, niin silloin syntyy niin aikaa kuin tilaakin. Siksi tärkein taito on taito irtautua vastustajasta.
Suomen talouspolitiikka, jos sellaisesta edes voi puhua, perustuu apinoimiseen. Yritetään hampaat irvessä vääntää talouden rakenteita sellaisiksi kuin niin kutsutuissa kilpailijamaissakin. Myös jokin ihmeellinen kustannustaso on muka este talouden kohentumiselle. Kustannustaso, jolla ei välttämättä ole mitään tekemistä ulkomaankaupan kanssa. Kustannusten sijaan pitäisi huomio kiinnittää nopeaan reagoimiseen, ymmärrykseen ja tilanteen tasalla olemiseen. Ongelma on sama kuin jääkiekossa. Suomi on jäänyt omaan päätyyn lähes seisoville jaloille, kun pitäisi olla tukka putkella menossa kohti uusia haasteita.
Edes jalat liikkumaan
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597482Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421756
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707