Olipa taas tänään paksua Skeidaa Ulkolinjalla.Venäjää halveerattiin huolella ja valehdeltiin asioita baltian maissa,Ukrainassa jne.Ohjelmassa ei kerrottu Vallankaappauksesta jossa USA oli mukana.Yle erotti Pekka Ervastin viime viikolla tämän venäjämyönteisistä jutuista.Suomen kansa maksaa veroina CIA_huttua!
Ulkolinja/CIA:n rahoittamana YLELLÄ
delveen.ss
14121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Valheellisuus
Näin onneksi tulee totuus ihmisten tietoon Venäjän soluttautumistoimista naapurimaihin.
Sellaista propagandaa sieltä syötetään länsimaihin, että oikein ällöttää moinen valheellisuus.
Onneksi länsimaiset ihmiset ovat niin fiksuja, ettei heihin uppoa sellainen asioitten vääristely kuin Putinin agitaattorit ne meille yrittävät syöttää.
Ihmettelen kyllä, että venäläiset uskovat kaiken , mitä Putinin mediat syöttävät kaikelle kansalle. Toivoisin heille viisautta ymmärtää Putinin valheellisuus.
Sorry, venäjänkielen taitoni on niin olematon, etten pysty lukemaan venäläisiä lehtiä enkä keskustelemaan venäjäksi venäläisten kanssa. Siksi tietoni Venäjästä perustuvat vain Suomen median tietoihin. Englanniksi en viitsi puutaheinää lueskella, en varsinkaan etä-maitten kertomuksia.
Venäjä on sotaa kaipaavan Suomen rajamaa, siksi tiedot muotoillaan sen makaisiksi.
https://meduza.io/en/feature/2016/05/18/12-newsrooms-in-5-years
Tuossa dokkarissa oli se potkut saaneiden venäläistoimittajien meduza-uutissivusto esitelty, joten luonnollisesti perustan tästä lähtien kaiken lukemani venäläisuutisoinnin sen materiaaliin, koska totuushan on se täysin päinvastainen, mitä Venäjän virallinen uutistoimisto kertoo. mv-"lehti" syököön kakkaa ;D
Englanniksi tuossa sinulle kertomusta "vapaasta" tiedonvälityksestä rakkaalla Venäjälläsi. Vaikka luonnollisesti se englanniksi kirjoitettu on sitten vääristelyä :D
https://meduza.io/en/news/2016/05/26/russian-patriarch-says-it-s-illogical-and-wrong-to-use-english-words
Suomi ei kaipaa sotaa, älä viitsi valehdella, vaikka palkkasi siitä saatkin.
Sotaa kaipaava Suomi? Ihmeellinen ilmaus. Minusta kun vaikuttaa, että sotia kaipaa Venäjä. Sehän on hyökännyt Georgiaan ja Ukrainaan. Nuo valtavat sotavarustelut, mitä ne on muuta kuin sotaa kaipaavan maan uhittelua.
Erittäin hyvä ohjelma.
Kannattaa katsoa
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/05/23/baltian-maat-venajan-propagandasodan-kohteena
http://areena.yle.fi/1-3352222
Johan Bäckmanin tähtihetket (15 sek julkisuudessa) ja venäläinen manipulaatio samassa ohjelmassa. Kyllä taas silmät aukesivat!
Suomi24:llähän tämä mediavaikuttaminen on jo arkipäivää, samoin mv-"lehti" hakee vain epäjärjestyksen aiheuttamista ja suomalaisia aateveliä, joita voi sitten käyttää hyväksi ja Iljushka rikastuu siinä sivulla.
Vain hullut liittyvät Paavon ja Johanin puolueeseen tämän ohjelman jälkeen.
Jeps. Jos Venäjä haluaa, että siihen suhtaudutaan suopeasti, muuttakoon käytöstään. Se tarkoittaa esim. pikaista vetäytymistä Krimiltä ja Itä-Ukrainasta. Jne.
s24-tiltut shokissa :D
Ai kun tekee hyvää tämmöiset dokkarit.
Hienoa YLE!
Yle on Usa:n asialla,tämä on fakta,totuudesta ei sen laitoksen jutuilla ole mitään tekemistä,ei mamutuksessa tai natopropagandatalkoissa.
Dokumentissa oli paljon asiaa mutta kyllä Krimin tapauksessa asia oli niin että alueen väestön ylivoimainen enemmistö (luultavasti yli 70%) aivan aidosti halusi Krimin liittyvän Venäjään. Ei sitä Venäjä itseasiassa vallannut tällaisessa vuoden 1940 Baltian valtauksen merkityksessä.
Lisäksi dokumentin alussa oli selvästi kaunisteltu kuva Baltian maista. Todellisuudessa kuten MOT dokumentoi vuosi sitten virolaisten elintaso kuilu esim. Suomeen on pysynyt 1990-luvun lopusta lähes ennallaan. Maan medianipalkka oli toissavuonna vain 758 euroa. Ostovoimalla mitattuna se vastaa vain 900 euroa Suomessa. Latviassa ja Liettuassa ei mene sen paremmin. Itseasissa Baltian maiden ja Venäjän elintaso erot ovat aika lähellä sitä mitä ne olivat neuvostovallan aikana. Eli Baltian maiden EU-aika ei ole ollut ollenkaan niin suuruinen kuin mitä dokumentti väittää. On turha puhua että ne olivat kuten "muut pohjoismaat". Tuo oli dokumentin selvä moka.
PS. Suomessa mediaani palkka ostovoimapariteetilla mitattuna on reilusti yli kolme kertaa suurempi kuin Virossa. 1990-luvulla puhuttiin suureen ääneen että Viro tavoittaa Suomen elintasossa parinkymmen vuoden sisällä. No - nyt on 25 vuotta mennyt mutta ero ei ole juuri viimeisen 15 vuoden aikana kuroutunut umpeen. Ilmeisesti Suomen pitää romahtaa totaalisesti ennenkuin tuo skenaario tapahtuu.
Baltian maiden demografinen kehitys ei lupaa maille hyvää. Väestö vähenee 0,3-0,5% vuodessa. Tätä vauhtia 150-200 vuotta niin maat ovat lähes autioituneet.
Dokkari näytti taas kerran slobojen valehtelun ja sumeilemattoman skeidan toitottamisen, mutta se sävel soi vikanuotilla, jonka Moskovan kellokkaat alkaneet huomata. Musikat murisevat kurnivan vatsan mukana, ja se ei tiedä hyvää, jonka Putin on ounastellut.
Oletko joskus ajatellut opetella äidinkieltä:)
Venäjällä menee olosuhteisiin nähden ihan hyvin.Haasteita piisaa mutta missäpä niitä ei olisi?Katsotaan vaikka Suomea joka on alle viidessä vuodessa polvillaan ja sisällissodassa.Täällä hyörii jo liikaa ulkopuolisia,on Natoa,pakolaista,ISIS-taistelijoita jne.Isänmaalliset ryhtyy puhdistamaan Suomea Suomelle!
Luulenpa, että Venäjällä rysähtää ennen kuin täällä meillä. Siellä ihmiset, toivottavasti, näkevät Putinin todellisen vallan ja omaisuuden kahmimishalun. Siellä koko duuma vetää välistä. Sitä tapahtuu niin kauan kuin kansa ei uskalla nousta moista hallintoa vastaan.
Diktaattorius ei ole koskaan maalle hyväksi. Sellaisia maita ovat tällä hetkellä Valko-Venäjä, Turkki ja Pohjois-Korea. Taitavat olla Venäjän ainoita ystäviä, paitsi tietysti Turkki, joka pudotti venäläisen lentokoneen. No mitäpä siitä, siinä ei mennyt ollenkaan yhtä paljon ihmisia kuin separatistien pudottamassa malesiailaisessa koneessa, joten tasoissa ovat.
Molemmat ovat koneita pudotelleet.