Ei muuta kuin uudet paremmat lämpökaapelit linkkerilattian alle, uusi lämminvesivaraaja sekä lähes 30 v vanhojen termostaattien vaihto kaikkiin huoneisiin niin sähkönkulutus alkoi radikaalista pudota. Viimeisen puolen vuoden aikana edellisen vuoden vastaaviin kuukausiin verrattuna on kulutus laskenut yli 40%:lla.
Enpä taida enää satsata 10 000 euroa aurinkopaneeleihin.
Enpä taida enää satsata 10 000 euroa aurinkopaneeleihin.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Nuo vanhat kuumavesivaraajat eivät ole hyvin eristettyjä. Itse laitoin RST säiliöllisen vanhan Haato varaajan ympärille folion 20 cm villaa ja päälle 30 cm ja tein kellarin nurkkaan villojen päälle vanerilevyt. Kellaritilan lämpötila laski ja sähkön kulutus huomattavasti saa nähdä kunhan on vuosi mennyt paljonko kulutus laski. Että silleen.
puhutko nyt päästäsi. että tolleen.
Hieno homma...noin se rahan uhraus todellisesti maksaa itsensä takaisin.
Ei oikeastaan mikään ihme sillä 30 vuotta sitten lämpökaapelit upotettiin betonivaluun ja saattoivat olla paikoin 2 cm valupinnan alla. Kaapelit lämmittivät suurta valumassaa ja vain osa lämmöstä kohdistui lattialaattoihin. Nykyäänhän kaapelit laitetaan valun päälle kiinni teipattuna ja lattialaatat tulevat heti sen päälle.
Vanhat lämminvesivaarat syövät myös 10-20% enemmän energiaa uusiin verrattuna. Itse vaihdoin makuuhuoneisiin 3 vuotta sitten uudet termostaatit kun edelliset alkoivat lämmittää huoneita jo 16 asteen kohdalla vaikka huoneiden todellinen lämpötila oli yli 20 astetta.
Minä vaihdoin kWh- mittarin uudempaan vähäkulutuksiseen ja säädettävään - nyt ei sähköä kulu muin nimeksi - nyt pitäisi säätää noita siirtomaksuja?
Jaa! No paljos sun kWh mittari sit kulutti sähköä? :P :D
Ennen alumiinikiekkoa pyörrevirta kierrätti niin perkeleesti, kun saunankin laittoi päälle ja uuteen mittariin laitoin ohivirtauksen ja ei kulu paljon mitään.
No eikös se o aillo viallinen tai väärin sijotettu mittari, eikä paljon kuluttava! Ja mittarit omistaa mun tietääkseni sähköyhtiöt?! Mä olisin ainaki valittanu et teil on ny paska mittari ja vaatinu isoo takasinmaksua sähkölaskuistani tollasel saaatanan tuulimittarilla!
Sähkönsäästöllä ei o nykyään juurikaan merkitystä, kun siirtomaksut on isommat ku energialasku! :/
Joten jos tuotat koko sähköenergias itse ilman siirtomaksuja, niin säästät sen siirtomaksun (eli yli 50 %) jo siinä! Ja aurinkosähkökään maksa tuottaa lantin lanttia, et siinä säästy ait koko 100 %! Perustamiskulut tietty rokottaa pitkän aikaa. Mut säästyneet sähkölaskut voikin sit käyttää 100 % noitten kuolettamiseen.
(Tosin Suomen talvessa ei pelkillä paneeleilla vielä pärjää)
Ja remppa maksoi? Minusta kaiken maailman laattaviritykset ovat järjettömiä lattialämmön kanssa tai ilman.
Mut muuten kyllä lattialämpö on pirun viihtysä! Kiva talsia kovillakin pakkasilla himassa vaikka paljasjaloin! :P
Tarkenee ne vähät pakkaskelit ilmankin, kun käy välillä avannossa lämmittelemässä. Tässä osoitteessa ei ole ensimmästäkään kaakelia ja ainoa laatta tulee, jos on tullakseen.
...ja remonttin takaisin maksu aika on....?
Vähän sama kun rivariyhtiössä mietittiin siirtymistä kaukolämpöön
suorasta sähköstä. Remonttikulut 15.000e per asunto, niin siinä saa aika
kauan nauttia "halvasta" kaukolämmöstä ennenkuin ero kurotaan kiinni
Joo, et muistanut mainita, että kenen tuotteilla.
Ei tule tuollaisia säästöjä termostaatteja vaihtamalla. Mihin se termostaatti vaihdettiin ?
Eihän sähköpatterin termostaattia voi muuten vaihtaa parempaa. kuin vaihtamalla koko patteri.
Jos on sähköllä lämmitettävä suuri vesi boileri josta lähtee lämmin vesi kiertämään taloa. on pattereiden termostaattien vaihdossa järkeä.
Tuollaisen ison lämminvesi boilerin eristyksen parantamisella säästää kyllä laskussa.
Jos lattia lämmitys on ollut varaava, niin silloin kaapelit ovat olleet syvällä betonissa ja varanneet halvalla yö sähköllä lämpöä betoniin.
Jos ei enää lämmitä betonia varaavaksi vaan kaapelit pinnassa ja niitä lämmitetään vain kun halutaan kuivatttaa saunan ja pesuhuoneen lattia
Mä sain jotenki sellasen käsityksen et siel on vesikiertonen lattialämmitys ja kellaris sähkökäyttöi lämminvesivaraaja?
Elikka aika vähän pattereita, ja niitten termareita, siis.
Ilmeisesti ihan vaa huoneistokohtasia seinällä jököttäviä termarirasioita jos en pahasti mettään veikkaan?
Juuh. Remottiin meni 20 000 jotta säästää 200€ vuodessa
Kuvittelevathan jotkut innokkaimmat pienentävänsä lämmityskulujaan hehkulampuilla. Lämpö tulee hehkulampuista ikään kuin ilmaiseksi kaupanpäälle!
Hölmö ! Ei kukaan niin ajattele. Filosofia on että hehkulampun lämpöenergiaa ei tarvitse tuottaa sähköpatterilla joten hehkulampun lämpöhukka on nolla.
Tajusitko vai pitääkö vääntää rautalangasta ?
Väännä rautalangasta, miten hehkulampun käyttäminen lämmitykseen pienentää lämmityskuluja?
Moni vaan edelleen uskoo, että hehkulampuista tuleva lämpö on halpaa, jopa ilmaista!
Kerro HETI mistä saa ilmasella sähköllä toimivia hehkulamppuja!
*ÄhhäHää* :P :D
Mut tottahan sekin, et enemmän hehkulamppu lämpöö tuottaa ku valoa käyttämästään tehosta. Talvella ihan kivakin juttu, mut kesäsin ihan hukkaan heitettyä sähköä!
Ja etpä sä siinä (tai ainkan tässä!) mitään säästä vaik sun hehkulamput vähä lisälämpöö tuottaakin, koska monessa talossa on keskuslämmitys (kuten tässäkin, siis) ja se sisältyy vuokraan joten pikku säästöt tai ylitykset ei vaikuta vielä yhtään mihinkään! Mut sähköö törsäät ihan suotta hehkulampuillas.
Remonttia suunitellessa pitää miettiä takaisinmaksuaika. Ei ole mieltä laittaa 15 000 € remonttiin jos säästö on 500€ vuodessa. Takaisinmaksuaika n 30v.
Jos haluaa huoneiden lämpötilan pysyvän samana kuin ennenkin,termostaatin vaih-
dolla säästää tasan 0,00€
Eipäs ku miinus jotain!
Ellet sä sit sa jostain ilmasia termareita?! :P
Toisaalta: Jos on ikivanhat paskasti skulaavat termarit, ni siinä vaiheessa voi kyl alkaa jopa sääsämäänki!