E-pillerit alaikäisenä

Simple_n_all

Ajattelin nyt kysyä kun ei mistään löytynyt näitä.

1. Voiko 14v soittaa lääkäriin ominpäin ja varata ajan ilman vanhempaa?
2. Olen kuullut että käynti lääkärillä alaikäiselle ei edes maksa mitään, pitääkö paikkansa?

Tiedän että pillerit saa vain reseptillä, ellei mene terkkarille, muttakun meidän pikku paikkakunnalla ei semmoista ole kuin 2x kuukaudessa. Tiedän myös, että kaikilla on vaitiolovelvollisuus, joten olen näistä asioista tietoinen. Kiitos jos vastailette

5

2942

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voithoitaaitse

      Oman paikkakuntasi terveyskeskuslääkäri on ilmainen, eivät muut lääkärit.

      Jollain paikkakunnilla nuoret voivat saada e-pillereiden ensimmäisen kokeilupakkauksen ilmaiseksi, jos hankkivat ne pillerit ehkäisyneuvolan/perhesuunnitteluneuvolan/kouluterveydenhoitajan kautta. Silloinkin terveydenhoitaja on saanut valmiin reseptin lääkäriltä.

      14-vuotias voi itsenäisesti hoitaa lääkäriasiat.

    • Tsemppiä

      Kyllä äitiysneuvola/perhesuunnittelu on ilmainen ja siellä tehtävä gynekologinen tutkimus tai siihen liittyvä lääkärikäynti on ilmainen. Esim. jos tarvitsee jatkossa miettiä toisia pillereitä lääkärin kanssa tms. niin ilmainen on. Vaikka olisi täysi-ikäinen, minulle on ainakin ehkäisyyn liittyvät lääkäriasiat olleet aina ilmaiset, olen 23-vuotias. Hoitohenkilökunnalla on vaitiolovalvollisuus, joten voit ihan ominpäin varata ajan.

    • yazz

      Moi:)

      Itse kans epillerit olen hankkinut 14v enkä edelleenkään täysi-ikäinen ole.
      Menin ensiksi terkkarille puhumaan asioista joka sitten keräs multa tiedot ylös ja pisti eteenpäin, antoi puhelinnumeron jonne soitin ja varasin ajan (-->seksuaaliterveys & ehkäisy). Siellä täti kyseli vielä jotain ja taisin itsekin siinä joitain kysymyksiä esittää, sain sieltä 6kk ilmaset pillerit ja sitten asia oli siinä. Itse jännitin ihan turhaan tuota gyneä, se ei ole missään vaiheessa pakollinen, mutta hyvä siellä silti on jossain välissä käydä. Tosiaan sitten kun nuo ensimmäiset loppuivat, kävin uudelleen ja sitten sain reseptin. Jos olet siihen mennessä todennut saamasi valmisteen sulle epäsopivaksi niin se vaihdetaan ja saat reseptin sitten toisiin.
      Riippuu tietenkin aina vähän siitä mihin tarkoitukseen pillerit tulevat että miten toimitaa. Akne, menkat, ehkäisy jne.

      Toivottavasti kaikki järjestyy:)

      • Tsemppiä

        Mikäli pillerit on ehkäisyä varten, niin kyllä sisätutkimus on pakollinen, yleensä toisella kerralla käydessäsi pilleriasiassa tk:ssa. Jos et siihen suostu jossakin vaiheessa, hoitohenkilökunta voi olla antamatta sinulle reseptiä.
        Ihmettelen suuresti ihmisiä, jotka tarvitsevat jo 14 vuotiaana ehkäisyä. Tietysti mielummin niin kuin vahinkoraskauksia, mutta odotelkaa muutama vuosi.


    • KypsyEnsin

      14-vuotiaan ei pitäisi harrastaa seksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      118
      2772
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      16
      1600
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1174
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1042
    Aihe