Kyllä Alkonkin pitäisi olla auki kuten muutkin kaupat ovat. Pitää mennä kapakkaan juomaan kallista viinaa kun Alko ei ole auki!
Miksi Alko on sunnuntaisin kiinni?
Asia.korjattava
221345
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hommaa baarikaappi?
Hae keppanaa kaupoista. Koko alkon vois lopettaa kokonaan. Pitäähän muillakin olla oikeus myydä alkoholia. No mut ensvuonna saa nelosta ja GIN lonkkua kaupasta. Saahaan virosta ja muualta ulkomailtakin kaupoista vaikka 80% vodkaa.
Miksei ole otto-automaatteja joista saisi viinapulloja. Alkoja ei enää tarvittaisi.
Kaupasta saa keskiolutta, kyllä silläkin kankkunen lähtee. Pitäisi sallia kotiinkuljetus, vittumaista kävellä kauppaan kun hikoilee ja huohottaa. Nyt alkaa jo helpottaa...
Sunnuntaina käydään dokaamassa kirkossa ehtoollisviiniä.
Heh-heh, persaukisille kaikki on kallista. Ensinnäkin pitää olla hyvin varustettu baarikaappi jonne haetaan täydennystä Tallinnasta hyvissä ajoin. Kotona 3-4 drinkkiä ensiapuun ja sitten olutravintolaan juomaan laadukkaita oluita. Kuuden aikaan himaan, syö kunnolla ja yhdeksältä nukkumaan. Huomenaamulla on pirteä kuin peipponen ja ajokunnossa.
Itse puen puvun päälle sunnuntai aamuna menen kirkkoon naukkaan siellä ehtoolisviinit menen kotiin ja pesen kauniit karismaattiset viikseni ja puen yöpuvun päälle ja menen hellävaraisesti nukkumaan
Ostin eilen niin paljon viinaa että tänäänkin piisaa. Kohta alan ryyppäämään!
Viinahana vesihanan vieressä keittiössä mistä tulee aina viinaa.
Tai sähkötoiminen pontikka-automaatti joka tekee aina tuopillisen 60% pontikkaa nappia painamalla.
Alkot voitaisin sulkea pysyvästi kuten muissakin maissa on tehty. Viinakset marketteihin ja kauppoihin kuten Saksassa jo 50 vuotta sitten.
Mikä sua janottaa?
Miksi juoppo juo?
Onko se jokin sieluntuska, vai
onko se tottumus?
Sattuuko ruumiiseen jos ei ole humalassa?
Jos se johtuu hermoista, alkaa käymään ylikierroksilla jos ei nollaa välillä, kuin Morgan Kane.
Kauanko nollaamiseen menee? Riittääkö päivä vai meneekö
useampi päivä kerralla?
Mielenterveys kärsii jos ei välillä juo.
Luulin, että viina tekee ihmisestä sietämättömän muille.
Alkoholi on hermomyrkky, ihmisillä on kummallinen tarve myrkyttää itseään, sairasta.
Tämä epäkohta on syytä korjata.
mulla on kotona litran viinapulloja kymmeniä ni riittää sunnuntaitkin
Mun pöydällä on viinipullo vuodelta
2017.
Ajalta ennen koronaa.
Voin myydä sen.
vie kauppaan ni saat kolikoita siitä
Kannabis kasvaa joka päivä. Ravinnepuikkoja voi ostaa marketista myös sunnuntaisin!
En tietenkään kehota ketään kasvattamaan mitään laitonta, kuten kannabista, mutta totesinpahan vain. Biologinen fakta, joka viher vassarit yrittää wokettaa näkymättömiin!