Kaupungin vuokra-asunnot

Saako Helsingistä kaupungin vuokra-asuntoa ja voiko niissä asua ns.normaali- ihminen, vai asuuko niissä ns rupusaki.
31550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Saa
Ei
Asuu

Äänestä

Lyhyttä ja ytimekästävastausta.Siis eikö voi ajatellakaan , millätavoin on häirintää?

Äänestä

rupulisakki asuu kaupungin vuokra-asunnoissa, niihin on kuulemma pitkät jonotkin. Eli rupulporukkaa siis löytyy.
Kunnon kansalaiset asuu omistusasunnoissa.

Äänestä

Kaupungin velvollisuus ei ole sponsoroida sinun asumistasi.

Äänestä

Kantasuomalaisen mahdollista saada heti kun tämä maahanmuuttoaalto hellittää eli ei koskaan. Pigmentistä saa niin paljon lisäpisteitä.

Äänestä
  • Kukaan itseään kunnioittava stadilainen ei muuta sosiaaliluukkuun edes ilmaiseksi..

    Äänestä

  • Ei niin, nuo kurjat on sitten eri juttu. Niille olisikin oikein joutua johonkin somppu-rappuun.

    Äänestä

  • kurjatsinne kirjoitti:

    Ei niin, nuo kurjat on sitten eri juttu. Niille olisikin oikein joutua johonkin somppu-rappuun.

    Kyl nyt ennemmin somput otan rappuun ku mustalaiset tai suomijuopot.
    Islam kieltää alkoholin käytön niin on edes toivoa ettei somput alkoon koske.

    Äänestä

Saat jos olet holtiton yh-äippä, mamu, alkkis tai piripää. Ansioluetteloa vahvistaa piiiitkä työttömyys. Heka antaa asunnon silloin.

Se että voiko normaali immeinen asua noissa asunnoissa, on kiinni sinusta. Jos olet ns normaali Hekan nykyajan vuokralainen, voit mainiosti, koska olet suurimman osan valveillaoloajasta joko asunnossasi sekaisin tai sitten kapakassa/ulkona juomassa tai sekoittelemassa aineita. Jos olet huutama matu, ei myöskään hätää. Jos edustat äärimmäistä harvinaisuutta eli työssäkäyvää tasapainoista elämää viettävää ihmistä et luultavimmin sopeudu.

Äänestä

Eihän luulisi vuokralaisistakaan kaikkien olevan hunsvotteja, en usko noihin solvauksiin.

Äänestä

Pääkaupunkiseudun ulkopuolella olevat mamut muuttavat pääkaupunkiseudulle omiensa joukkoon joten pääkaupunkiseudun vuokra-asunnot on korvamerkitty heidän käyttöön. Suomen pääkaupunkiseudun päättäjien masinoima "meillä on unelma" meni muslimimaissa hyvin perille.

Äänestä

Kaupungin vuokra-asuntojen uustuotanto menee kaikki suoraan matuille.

Äänestä
  • Oman maan työttömät asunnottomina ja nuoret terveet muslimiehet uusissa pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa ja sossu maksaa. Suomi on ainut laatuinen ja varakkain maa koko maailmassa. Kelpaa olla suomalainen.

    Äänestä

Parempi antaa maahanmuuttajille, niistä saadaan sentään työntekijöitä bussikuskeiksi ja hanttihommiin, jollakin aikajänteellä. Nämä kotimaiset vätykset on sossun elättejä lopun ikäänsä.

Äänestä
  • Tilastojen mukaan menee päin vastoin.

    Äänestä

  • rehtiyttäplease kirjoitti:

    Tilastojen mukaan menee päin vastoin.

    Laita ne tilastot kehiin, MV-lehden jutut ei sitten ole tilastoja.

    Paras antaa tosiaan niille, jotka voivat todistaa pysyvänsä töissä.

    Äänestä

  • oikeitatilastojapls kirjoitti:

    Laita ne tilastot kehiin, MV-lehden jutut ei sitten ole tilastoja.

    Paras antaa tosiaan niille, jotka voivat todistaa pysyvänsä töissä.

    Khatin pureskelu on joissakin kulttuureissa melkoinen ongelma, niilläkö ne bussikuskien paikat meinaat täyttää ?

    Äänestä

  • HSL ja aikoinaan HKL hakivat bussikuskeja ja vain maahanmuuttajia kiinnosti.
    Stadista tulisi lakkauttaa kaikki sosiaalituet koska duunia saa vaikka heti huomenna.
    Persujen slogan "Stoppi vastikkettomalle rahalle", yhtä tyhjää kuin koko puolue.

    Äänestä

In the ghetto

Äänestä

Eipä tainnut tilastoja löytyä. Ainakaan meikäläiset pitkäaikaistyöttömät eivät enää työllisty mihinkään, ne on mennyttä kauraa.
Parempi vain ottaa maahanmuuttajia, niistä saadaan vielä hyviä työntekijöitä, kerran mikään tilasto ei näytä osoittavan toista.

Äänestä
  • "Teikäläisissä pitkäaikaistyöttömissä" on paljon sellaisia joille työ kelpaisi kunhan kaupungin tarjoamia vuokra-asuntoja tarjottaisiin myös kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille. Mamut rakentakoot ja lisääntykööt tolkuttomasti omassa synnyin maassaan.

    Äänestä

  • annetaanomille kirjoitti:

    "Teikäläisissä pitkäaikaistyöttömissä" on paljon sellaisia joille työ kelpaisi kunhan kaupungin tarjoamia vuokra-asuntoja tarjottaisiin myös kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille. Mamut rakentakoot ja lisääntykööt tolkuttomasti omassa synnyin maassaan.

    täyttä älämölä vain, minkäänlaista tilastoa ei tunnu löytyvän. Jos vähänkin olisit perehtynyt asioihin, tietäisit pitkäaikaistyöttömien olevan entistä kauraa työmarkkinoilla. Ei niistä ole töihin, heidän työt on hävinneet halpamaihin glopalisaation myötä. Heidän tieto/taito on vanhentunutta, ei sillä enää nykyisillä työmarkkinoilla ole käyttöä.
    Bussikuskeja, uber-takseja ja sen sellaista työtä on tällaisessa kaupungissa aina tarjolla. Niihin on maahanmuuttajat aina valmiita, sellaista työvoimaa on kaupunkiin saatava. Sellaisen työn palkkataso edellyttää halpaa asumista, kantaväestön töissä taas voi itse hoitaa kämppänsä vapailta markkinoilta.

    Äänestä

  • Mamut ovat tulevia pitkäaikaistyöttömiä. Työt saadaan tehtyä parhaiten omalla, kielitaitoisella, väellä. Jos asuntoa tarjotaan, kantasuomalaisia nuoria on jonossa ottamassa bussikuskin työn vastaan. Vain tollo ohittaa oman maan kansalaiset työn haussa.

    Äänestä

itse asun kaupungin vuokra-asunnossa, asunut 2,5 vuotta, eikä mitään ongelmia. Hiljaista on talossa, naapurit ei taida tuntea toisiaan, mikä on pk-seudulla yleistä. Ainakin meidän rapussa on rauhallista ja valtaosa sukunimistä suomalaisia, viiden kerroksen talossa 3 ulkomaista nimeä ainoastaan! En ole nähnyt kertaakaan ketään juopottelemassa pihalla tms. Olen kiitollinen, ettei m-kirjaimella alkavaa suomalaista etnistä vähemmistöä asu täällä :) Vuokrataso on alhainen, joten mikäs tässä on asuessa. Itse olen tyytyväinen.

Äänestä

Kaupungin asuinnoissa on hyviä paikkoja ja huonoja, kaupungista riippumatta.
On selvääkin että kaupunki ei asuta hyväkuntoisiin, uusiin taloihin asukkaita ketkä saattaa tuhota ne, aiheuttaa järjestyshäiriöitä ja muut luokittelut kuten savuttomuus, lapsiperheitä suosivat talot, liikuntaesteiset jne.

Tuskin ns pääsee valitsemaan kuitenkaan missä haluaa asua, asunnon saa jos saa sieltä mistä se sopivasti vapautuu tai tulee uusi talo kokonaan.
Mutta jos tuntee jonkun kuka tietää hesan lähiöistä että minne kannattaa muuttaa niin kysyy sellaiselta, eiköhän ne alueet löydy näiltä palstoiltakin, hesasta en juuri tiedä mitään mutta espoosta kylläkin. Espoossakin joka lähiöstä löytyy hyvät nurkat vaikka siellä huonojakin on.

Äänestä

Tottakai saat kaupungin asunnon. Kunhan vain olet somali.

Äänestä

Asukaa luuserit mamujen kanssa ja näyttäkää esimerkillänne kuinka työllistytään.

Äänestä
  • Miksi et menisi duuniin,saisit jotain muuta ajateltavaa. Ei siihen kuole,kokeile rohkeasti.

    Äänestä

Hyvä että nostavat vuokria kun niissä asuminen onkin ollut lähes ilmaista.
Jos ei pysty maksamaan vuokraa niin olisi ihan hyvä mennä vaikka töihin.

Äänestä

Soittakaa Skedelle. Skede järkkää.

Äänestä

Kaupungilla saattaa olla vuokra-asuntoja ihan omistustaloissakin. Entinen työkaveri asui tällaisessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


oikeaatietoa kirjoitti:

Saako Helsingistä kaupungin vuokra-asuntoa ja voiko niissä asua ns.normaali- ihminen, vai asuuko niissä ns rupusaki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu