Islamista eroaminen on Suomessa tabu

"Avoin uskonnottomuus on entisille muslimeille hankalaa eri puolilla maailmaa. Islamista luopuminen voi johtaa Suomessakin hyljeksintään, pelotteluun ja väkivallalla uhkailuun. Koraanin mukaan Jumalan rangaistus islamin luopioille on kuolemanjälkeinen helvetti."

"– Äitini on sitä mieltä, että jos ei rukoile, ei ole muslimi. Joten rukoilen, kun äiti niin sanoo. Oikeasti saatan rukoilun sijaan mennä vaatehuoneeseen ja olla siellä muutaman minuutin puhelimella, Ifrah tunnustaa.

Suomessa syntyneet somalitaustaiset naiset eivät ole kertoneet perheilleen uskonnottomuudestaan, koska pelkäävät mahdollisia seurauksia. Fatima kertoo tietävänsä tapauksista, joissa vanhemmat, jotka pelkäävät lapsiensa viettävän epäislamilaista elämää, saattavat lähettää jälkikasvunsa pois Suomesta opiskelemaan Koraania ja islamia."


http://yle.fi/uutiset/fatima_luopui_islamista_mutta_ei_voi_riisua_huivia__islamista_eroaminen_on_suomessa_tabu/8903751

"Suomessa asuva Malik kertoo jutussa olleensa aiemmin islamin mallioppilas. Hän noudatti islamin sääntöjä lähes kirjaimellisesti: rukoili viisi kertaa päivässä, paastosi ja luki Koraania. Nuorempana Malik kävi jopa pyhiinvaelluksella Mekassa.

Särö uskoon syntyi, kun Malik kuuli ulkomailla asuvasta tuttavasta, joka oli irtautunut islamista. Se oli shokki ja käynnisti prosessin, jonka myötä Malik menetti lopulta uskonsa ja erosi islamista.

Nykyään Malik on luopunut islamista täysin.

- Olen tullut siihen tulokseen, että kaikki uskonnot ovat ihmisten keksimiä."


"Malik ei halua paljastaa oikeaa nimeään tai kasvojaan sukulaistensa takia.

- Kotimaassani kaikki tietävät, että jos luovut islamista, rangaistuksena siitä on sharia-lain mukaan kuolema. Jos käyn kotimaassani, esitän kunnon muslimia, hän myöntää."

http://yle.fi/ylex/uutiset/millaista_on_irtautua_islamista_suomessa_kaikki_uskonnot_ovat_ihmisten_keksimia/3-8915125


Kait kuitenkin luulisi ihmisten tietävän riskin, että lähipiirissä voi tulla käännynäisiä maassa missä kaikilla on täysi uskon vapaus. Eikä kaikkea elämää sanele uskonto, vaan oma ajattelu ja hyvä niin. Paimentolaisuskonnot eivät alkuperäsine opetuksineen voisi länsimaissa elää juuri mitenkään.

6

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensimmäinen sukupolvi, joka on pakolaisena saapunut maahan, ymmärrettävistä syistä käpertyy itseensä ja hakee turvaa kulttuuristaan ja traditioistaan. Mutta toinen sukupolvi ja varsinkin sitä seuraavat, jotka ovat syntyneet maassa eivät enää tarvitse tai kaipaa sitä vanhempiensa kulttuuria, koska he ovat syntyneet ja eläneet tässä toisessa. Siksi on aika luonnollista, että tuo pakolaisten jälkipolvet sulautuvat maahan ja alkavat elää maan, tässä tapauksessa Suomen sekulaarin yhteiskunnan muovaamassa ympäristössä.

      • Sitä samaa muutosta ovat kaikki uskonnot käyneet maailmalla ja Suomessa läpi. Ajatelellen, miten täälläkin vasta muutama vuosikymmen sitten ei naisten housujen pitämistä katsottu hyvällä jne. uskonnollisiin syihin vedoten, nykyään myös moni musliminainen elää länsimaissa ilman että ovat peittäneet kasvojaa, hiuksiaan tai pitävät edes hametta. Eivätkä seuraa Islamia kovinkaan tarkkaan Ja hyvä niin.


    • tervemenoaallahjajahve

      Kristinusko on Islamille hyvä esimerkki siitä että jos antaa edes pikkasen höllää niin koko roska romahtaa ja papiston valta katoaa sen siliän tien. Kynsin ja hampain uskonnot vallastaan luopuvat mutta tieto tuhoaa nämä paimentolaisten sadut ennemmin tai myöhemmin.

    • fda

      Mielenkiintoinen artikkeli. Islam tulee kristinuskon perässä varmasti. Lähi-idän nykytilanne on synnyttänyt kiitettävästi itseajattelevia arabeja jotka ovat nähneet uskontonsa seuraukset eikä muut uskonnotkaan houkuttele.

    • TaaskoKristityt

      Kristinuskon vikako tämä sitten on ettri muslimit pysty tunnustamaan uskonnottomuuttaan muslimiperheisdä? Eikös se ongelma ole enemmän siellä muslimiperheissä kuin kristinuskossa, niin ainskin olettaisin. Ehkä muslimeja tulisi valistaa uskonnonvapaudesta ja siitä mitä se tatkoittaa ja merkitsee. Pitää ihan vaikka koulutuksia ja seminaareja sekä käydä vaikka kaikki suomalaset läpi joka notkosta ja niemestä.

      • muuanmiäs

        Niin kukas täällä sitten on sanonut sen olevan kristinuskon vika? Citation needed, sanotaan wikissäkin usein...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1472
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      893
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      700
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      337
      666
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe