ja keskustella avoimesti ja asiallisesti mutta hyvin kriittisesti kyseenalaistaen koko Kolminaisuuden rakenteen
siitä ettei se ole mitään muuta kuin ihmisten kontrolloimista valtaan perustuen?
Kriittisyys tulee Kirkon rakenteesta ja siitä
ettei Kirkkoraamatussa edes ole sanaa*kolminaisuus*
Tarkoitukseni ei ole hyökätä vastaan
tai aiheuttaa harmia vaan olen kiinnostunut tietämään miten johto käsittelee avoimen keskustelun
-- seurakunnan kuullessa-- sillä
ihmisillä on oikeus omasta elämästä vapaasti päättämiseen.
##
Hiljennetäänkö minut ja heitetään ulos?
Taluttaako Suntio minut pihalle kesken kysymyksieni esittämisen
kirkkokansan katsellessa *haavi auki* ??
siitä ettei se ole mitään muuta kuin ihmisten kontrolloimista valtaan perustuen?
Kriittisyys tulee Kirkon rakenteesta ja siitä
ettei Kirkkoraamatussa edes ole sanaa*kolminaisuus*
Tarkoitukseni ei ole hyökätä vastaan
tai aiheuttaa harmia vaan olen kiinnostunut tietämään miten johto käsittelee avoimen keskustelun
-- seurakunnan kuullessa-- sillä
ihmisillä on oikeus omasta elämästä vapaasti päättämiseen.
##
Hiljennetäänkö minut ja heitetään ulos?
Taluttaako Suntio minut pihalle kesken kysymyksieni esittämisen
kirkkokansan katsellessa *haavi auki* ??
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mikset tekisi sitä täällä saman tien ?
Olemmehan keskustelufoorumilla (lahko tosin kieltää jäseniltään tänne keskustelemaan / lukemaankin tulemisen) ja tosin sille on oma fooruminsa, tämä on lahkoa koskeva
Täällä lahkolaisina esiintyvät ovat erityisiä lahkon mainosvaltuutettuja
Ei herran jestas. Kertoo kun viestini käännetään näin siitä kuinka solmussa jehovan todistajat ovat. Eivät kestä kritiikkiä siitä kuinka heitä kontrolloidaan johdon määrämillä opeilla.
Tähänhän heidät aivopestään syntymästä asti. Ei sallita vapaata ajattelua vaan pelotellaan helvetillä ja muilla keinoin että pidetään ihmiset ruodussa.
Solmussa? Aloittaja puhuu vain asiaa ja teki sen minkä minäkin meinasin.
Sekä sinä, että muutkin aabrahamilaisten uskontojen useat edustajat sotkette asioita: kysymysten lakaiseminen maton alle ei tarkoita sitä, että lakaisinan näkökanta on oikea. Tietysti edellyttää, että kysymykset ovat aitoja kyseenalaistuksia, eikä jotain lapsellista pseudokritiikkiä. Samoin muiden vaientaminen omalla lätinällä ei tarkoita että lätisijä on oikeassa.
En usko, että kolminaisuudesta tullaan luopumaan. Sen nimiin on vannottu 300-luvulta lähtien aina tähän päivään asti. Olisi liian noloa muuttaa kantaa tässä vaiheessa enää.
Voinko tulla kirkkoon kesken väärän jumalan palvonnan kärryjen kanssa alttarin viereen kertomaan Tosi Jumalasta eli Jehovasta? Tai pitämään Raamatuntutkistelun rovastin muistotilaisuuteen? Eiköhän väkivallankultin jäsenet heitä minut pois ja saattavat vielä rikkoa pahuuksissaan kauniit kärrytkin!
Tästä näkee miten epäjumalan palvonta saa ihmiset toimimaan Totuutta vastaan. Ev.lut valheessa on vain niin helppoa elää... kunnes koittaa Jehovan päivä!
mikä on tämä Totuus? vedäppä samalla kun kerrot semmoiset todisteet ettei niitä pysty yksikään kumoamaan. jos vedät raamatusta jonkun pätkän niin yhtälailla voin vetää jostain keittokirjasta jonkun reseptin joka on totuus.
"ettei Kirkkoraamatussa edes ole sanaa*kolminaisuus*"
Kolminaisuus on raamatussa..et ymmärrä näköjään raamatusta mitään jos et sitä löydä sieltä. Kolminaisuus selitetään siellä miten se muodostuu ja mitä sillä tarkoitetaan. Jos ei jehovan todistajien johtoryhmä tätä tiedä niin kannattaa juosta kauas ja lujaa.
En edusta lahkoa vaan vapaata itsenäistä ajattelua. Omien aivojen vapaata edistynyttä ajattelua ilman minkään lahkon aivopesua.
Kun aloitat raamatun lukemisen niin aloita siten ettei se ole mikään satukirja joka kertoo tien taivaaseen pelastumisesta. Korkeammalla ajattelulla löydät sen että ensimmäiset sen asiat ovat sitä minkä tiede on nyt löytänyt pari tuhatta vuotta myöhemmin kun kirja on kirjoitettu.
Raamattu on ns. kaksipuolinen kirja eli ensimmäisenä aikakautena se toimii valmistautumisena toista aikakautta varten jolloin sen "koodattu" puoli tulee esiin kun ajattelu on kehittynyt.
Kun menet vielä syvemmälle niin saat selville kuka on jumala, mitä jeesus edustaa sekä mikä on pyhän hengen energia. Tästä vielä askel syvemmälle niin saat selville mistä koko ihmiskunnan elämässä on kysymys kun taivasta ja helvettiä ei ole olemassa eikä kukaan pelastu sinne ikuiseen elämään. Niin ja saat selville myös mitä ikuisella elämällä tarkoitetaan sekä mistä ilmestyskirjassa oikeasti on kyse. Niin ja lopuksi ymmärrys on muodostunut miten käytännössä kaikki tulee tapahtumaan.
kiveenhakattujo 29.5.2016 22:59
" En usko, että kolminaisuudesta tullaan luopumaan. "
-Tarkoitatko että Raamattu tulisi muuttaa lahkon UM -pamfletin tapaan, sitten että Joh. 1:1 Jumala muutettaisiin pienellä alkukirjaimella alkavaksi, siis epäjumalaksi tuo ilmoitus Jeesuksesta, ja että Jeesusta tulisikin sanoa Mikaeliksi, jonka lahkon emolahko omaksui adventisteilta, ja että Pyhä Henki tulisi muuttaa sähköksi, kuten vartiotorni Pyhän Hengen selittää ?
Jos Jumalaksi sanominen tekee olennon Jumalaksi, niin sitten Moosekselle palavassa pensaassa ilmestynyt enkelikin oli Jumala.
Asia on syvällisempi eikä ratkea pelkästään Joh. 1:1:tä tuijottamalla. Lue laajemmin.
Mooses kirjoitti asiasta tosiaankin.
5 Moos 6:4: Kuule, Israel! Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi
Ja kun tässä yhteydessä luet Joh. 1:1: Sana oli Jumala, eli Jeesus oli Jumala, sinun on jo mahdollista ymmärtää paljon.
Jouluevankeliumihan kertoo: "otti orjan osan".
Kontsu
31.5.2016 9:13
Jouluevankeliumihan kertoo: "otti orjan osan"---///
??
mitä?
missä kohtaa
_jouluevankeliumissa __muka noin sanotaan?
lautatkos Kirkkoraamatusta noi jakeet,
sisältyen siihenJOULUevankeljumiin...?
otti orjan MUODON
ei osan
-
eikä ole jouluevankeliumissa lainkaan
Filippiläiskirjeen 2. luku EI ole *jouluevankeliumi*
ihan googlaamalla löytyy netissä
Ps. 82:6 "Kuulkaa! Vaikka olette jumalia, kaikki tyynni Korkeimman poikia"
Joh. 10:35 "Niitä, jotka saivat Jumalan ilmoituksen, sanotaan siis jumaliksi, eikä pyhiä kirjoituksia voi tehdä tyhjäksi."
Täällä menee joulut ja juhannukset sekaisin, kun ollaan niin Joh. 1:1:n lumoissa ettei malteta laajemmin lukea. Jouluevankeliumina tunnetaan yleensä Luukkaan 2. luvun alku.
juhannusevankeliumi 31.5.2016 18:01
" eikä ole jouluevankeliumissa lainkaan "
-Et kai ole lahkolainen ollenkaan, täällä on lahkolaiset kieltäneet jouluevankeliumin
"Filippiläiskirjeen 2. luku "
-Sieltä se sitten löytyy.
Nytkö vasta huomasit, ettei "orjan osa" olekaan jouluevankeliumissa? Sinä lienet sama kirjoittaja, joka on Joh. 1:1 jouluevankeliumia hokenut patenttivastauksena jokaiseen argumenttiin. Ei enää tarvitse ihmetellä, jos raamatuntuntemuksesi on tuota tasoa...
Tuo onkin hyvä tietää, että Joh 1:1 suoraan ilmoittaa Jeesuksen Jumalaksi. En ole ennen sitä tullut ajatelleeksi.
No nyt olet huomannut. Ja kuten Joh. 17:3 ilmoittaa, Isä on ainoa tosi Jumala. Eikö ole runsas ja syvällinen kirja? Asiat näyttävät ihan erilaiselta riippuen mitä kohtaa katsoo.
Jehovan todistajat ovat Saatanan kätyreitä, persehuoria ja alhaisia käärmeen oksennuksia. Helvetissä teitä kidutetaan.
Älä ole niin vitun katkera ja rauhoitu. Tuollaista kielenkäyttöa jaksa kukaan!
Jehovan Todistajat tietää ja tuntee Totuuden.