kun häntä pitää niin palvoa? Jos jumala kykenee synnyttämään kaiken tämän maailman ja universumin niin miksi hän tarvii jotain pientä ihmistä palvomaan häntä kun ihminen selvästikkin on pieni pieru koko universumissa?
Onko Jumala narsisti
wrewerewrwe
12174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tätä olen kysynyt joskus todistajilta ja he sanovat, että Jumala silti samalla rakastaa niin paljon luomuksiaan, että haluaa antaa näille elämän ja kaiken hyvän, mutta siinä samalla meidän on palvottaja kiitollisena häntä ja se onnistuu hyvin kun olemme saaneet Jumalalta kaiken hyvän ja sitähän se tulee olemaan ainakin sitten paratiisissa jossa kiitollisena kiitämme ja palvomme iäti elämän antajaamme.
Ihminen on niin taikauskoinen, että omissa uskomuksissaan koettaa pakottaa kaikki nöyristelemään, ylistämään ja rukoilemaan jotain satuolentoa, jottei vaan huono onni iskisi. Tällä tavalla mielikuvitusolento saadaan näyttämään narsistilta, vaikka tosiasiassa kyse on ihmisen kuvitelmien peilaamisesta johonkin jota ei ole.
Jumalien palvonnassa on pohjimmiltaan kyse vaihtokaupasta. Ihminen tarjoaa ylistystä ja maallisia tuotteita (ihmiksuhrit mukaan lukien) jumalille, joiden kuvittelee niistä joko rauhoittuvan tai ilahtuvan. Koska ihminen on järjestelmällinen, hän haluaa jo etukäteen ennaltaehkäistä jumalien vihastumista, on järjestetty säännöllistä ja toistuvaa jumalten palvelusta.
Tämän lisäksi uskonto on erinomainen tapa hallita ihmisiä. Kun saat riittävän suuren määrän ihmisiä uskomaan, että sinulla on jokin suhde jumalaan tai jumaliin ja että sinun sanomaasi tulee kuunnella, olet saanut ohjailuaseman itsellesi. Kristinuskon jumala on siitä karmea, että se sisältää myös sisäisen vahdin: näkymättömät satuolennot seuraavat kaikkea mitä teet ja jumalakin mukamas tietää tekosi, joten koitas olla kiltisti.
Tästä on myös maanpäällinen esimerkki paikka nimeltä Pohjois-Korea. Toimii samalla tavalla johtaja jumalana ihmetekoineen ja aivopesu kansalle jne. Uskonnossa pelotellaan helvetillä kun siellä pelotellaan vankileirillä.
Itse uskon niin että tällä kaikella on jokin luoja oli nimitys siitä jumala, omena tai skfmsdkm. Sitä ei pidä palvoa vaan se toimii omalla painollaan joka vie ihmiskunnan kehitys kohti täyttä tietoisuutta kaikesta. On alkanut nousemaan ajattelu jumalasta esim. matematiikan kautta ja se mikä ihmiskuntaa ohjaa on jotain energiaa jne. Einstein puhui rakkauden energiasta suurena voimana.
Voihan olla että suuremmassa mittakaavassa jumalia on tarvittu kehityksessä mutta aikanaan ne tulevat poistumaan. Ihminen jolla on hyvä itsetunto ja voi hyvin ei tarvitse ulkopuolista jumalaa elämäänsä. Itse aikanaan koin tämän kun elämässä oli kaikki huonosti sitä turvaa haki mielikuvitus jumalasta ja nyt kun elämä on hyvin ei ole mitään tarvetta semmoiselle.
En tiedä miten milloin se tapahtuu mutta joskus koko ihmiskunta herää siihen ettei näitä jumalia olekaan niin kuin on uskottu. Silloin koko maailma saa paremmat mahdollisuudet kun jumalien piikkiin ei voi laittaa mitään vaan täytyy ottaa vastuu kaikesta itse. Sillä saadaan terrorismikin loppumaan kun ihmiset eivät usko pääsevänsä taivaaseen neitsyeiden luo tappamalla ihmisiä.
Kykeneeköhän vt-seura saamaan rivijäsenet niin sokeasti tottelemana itseään, että mahdollinen harmagedonin taistelukin voitais aloittaa ihan pelkästään ihmisten (rivitodistajien) toimesta. Kun käsky käy ylemmältä taholta kuulostipa se kuinpa oudolta tahansa meidän on ositettava uskollisuutemme orjaa kohtaan joka on Jehovan hekeyttämä maan päällinen ainoa oikea viestintäkanavamme.
Näin alkaa hallintoelin olemaan turhautunut jatkuvaan harmagedonin odotteluun jota ei kuulu eikä näy, ovatko päättäneet laittaa itse vauhtia asioihin nyt ensin näyttämällä sotaelokuvia jne. sitten alkaa toimet.
"Kykeneeköhän vt-seura saamaan rivijäsenet niin sokeasti tottelemana itseään, että mahdollinen harmagedonin taistelukin voitais aloittaa ihan pelkästään ihmisten (rivitodistajien) toimesta."
Miksi koetat valehdellen luoda valheellisia mielikuvia? Mikä on agendasi?
Todistajuuden yksi keskeinen oppi on olla ottamatta osaa sotiin ja selkkauksiin ja se opettaa, että Harmagedon on Jehovan sota pahuuden poistamiseksi maan päältä, ei ihmisten sota, eivätkä todistajat siihen osallistu.
Mainittujen sotakuvien tavoite on uhkakuvat joilla pelotellaan uskottomuudesta Jehovalle ja tahdolleen, eli todellisuudessa uskottomudesta hallintoelimen kulloinkin voimassa olevalle ja väitetysti pelastavalle totuudelle / tulkinnalle ja erinäisille 'aitoihin kristittyihin' liittyville vaatimuksille.
"Älkäämme koskaan kyseenalaistako sanoin tai teoin Jehovan nykyään käyttämää viestintäkanavaa." (Vartiotorni 15. marraskuuta 2009 s. 14)
Kyse on ihan perus-uhkamateriaalista, joka tuodaan esille eri muodoissaan suurissa vuosittaisissa konventeissa ja niiden aiemmissa näytelmissä, jotka nyttemmin 'yksinkertaistamisen' politiikalla ovat vaihtuneet filmeihin, joita voidaan tuottaa keskitetysti "WatchWoodissa" ja ne tarvitsevat vain eri kielialueiden spiikkerit ja ne voidaan jakaa / käyttää laajalti.
Todellisuudessa itse itsensä rooliinsa nimennyt Vartiotorniseuran hallintoelin magalomanisuudessaan vakuuttaa olevansa ainoa maanpäällinen Jumalan välikappale jolle uskottomuus on kuin Jumalan muinoisille profeetoille uskottomuus, kuten Moosekselle, Hesekielelle jne.
Niskurointi haallintoelintä vastaan on kuin niskuroisi itse Jumalaa vastaan.
Hallintoelin ei unohda toistaa ja muistuttaa mitä menneen aikojen kapinoitsijoille tapahtui.
Nuo pelko- ja uhkakuvat ovat yksi vuosikymenistä toisiin toistuva vallankäytön elementti ja valitettavasti jo pienet lapset ehdollistuvat sille.
Todellisuudessa hallintoelin on asettunut totalitäriseksi välimieheksi ihmisten ja Jeesuksen välille, rooli jollaista Raamattu ei tunne.
Tuossa on juurikin yksi asia jossa kristinusko on suorastaan kestämätön, sillä sen mukaan koko ihmisen olemassaolon agnenda on vain palvella, suorastan narsistista Jumalaa (tuota Raamatun väkivaltaista jumalkuvaa) aamusta iltaan, rukoilla ja kiivaasti etsiä häntä josko hän sitten vastaisi.
Samalla tulee kieltää itsensä, elää elämänsä ohi, kantaa 'kidutuspaaluaan' ja tukahduttaa / dumpata itse Jumalan ihmiseen istuttamat tarpeet, ollakseen noiden tarpeiden ihmiseen istuttaneelle Luojalleen mieluinen ja ansiatakseen tulevan elämän option, paratiisin ja / tai taitaivaspaikan ja välttääkseen he.lvetin tulen.
Mitä jo noin 2000-vuotta vuodatetut kristiyyjen rukouset ovat saaneet aikaan? Mikä on muuttunut?
Näkisin, että vain ja ainoastaan rukoilijan oma mielentila on saattanut muuttua (itsesuggestio kollektiivisyyden tukemana), usko ja toivo taivaspaikasta on tullut vanhemmaksi, mutta todellisuudessa se on palvellut ja _kantanut häntä vain elinaikansa_, sillä hautanasa on mennyt joka ainoa, uskova, kuin eri tavoin uskova, sekä ei uskova.
Uskomukset ja uskonnot ovat kuitenkin tehokas vallankäytön ja toisten ihmisten kontroloinnin ja hallinnan välikappale.
Ihmiskunnan karmeimmat hirmutyöt on tehty suurimalta osiltaan erilaisten jumaluuksien nimissä ain, VT:n Jumala mukaan lukien, jossa kristinusko on kunnostautunjut tyrmistyttävällä tavalla sekin.
Tiestysti narsistiuskova koettaa rikkaruohoin selitellä ettei kristinuskolla ja Raamatulla ole mitään tekoa noissa Raamatun Jumalan nimissä tehdyissä hirmutöissä.
Kongitiivinen dissonanssi ... tärkeä elementti sekin.
***
"Jumala vaikuttaa ihmisten luomukselta"
"Oulun seurakuntien järjestämät pappien agnostikkoillat alkoivat viime viikolla Oulun vanhassa pappilassa. Kappalainen Päivi Jussila alusti aiheesta "Jumalaa ei ole". Jussilan mukaan Jumala, josta kirkossamme puhutaan, vaikuttaa valitettavasti ihmisen luomukselta. Jumala on kuin ihminen, jolla on poikkeukselliset kyvyt. Hän palkitsee hyvin käyttäytyviä ja suuttuu typeryyksiä tekeville."
"– On ihme, että tällainen opetus Jumalasta on mahdollista vielä 2000-luvulla. Sen sijaan ei ole ihme, että mielipidetutkimusten mukaan monet eivät usko Jumalaan, eivät ainakaan sellaiseen, josta kirkko opettaa."
"Lapsen usko taivaan ylijumalaan on käynyt mahdottomaksi. Jussila kysyy, onko näin käynyt myös kirkon oppilauselmien Jumalalle."
- http://nuotta.com/jotain-rajaa-oululaiset-papit-kilpailevat-siita-kuka-uskoo-vahiten-raamatun-jumalaan
"Älkäämme koskaan kyseenalaistako sanoin tai teoin Jehovan nykyään käyttämää viestintäkanavaa." (Vartiotorni 15. marraskuuta 2009 s. 14)
Pakkohan se on. Herätkää n:o 23 v. 1968: Meillä on ylitsepursuvat todisteet, että Jumala tuhoaa tämän järjestelmän v. 1975.
Eli lahkojohto esitteli todisteensa ns. harmagedon -sodalle vuodeksi 1975.
Raamatussa 5 Moos 18:20-22 selittää siten lahkojohdon povariakaksi
Pasi Turunen esittelee lahkon vartiotornisitaatein kirjassaan "Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa". Löytyy kirjastoista. Ei tarvinne sen lukeneelta kysyä, onko aihetta kyseenalaistaa.
Toki se ei ole minkään Jehovan käyttämä viestintäkanava. Sanottu 5 Moos 18:20-22 osoittaa sen raamatullisesti muun ohessa.
"Pakkohan se on. Herätkää n:o 23 v. 1968: Meillä on ylitsepursuvat todisteet, että Jumala tuhoaa tämän järjestelmän v. 1975."
Sellaisia seuraajat kuin Mestarinsa.
Mutta tuohan on edelleen kevyttä verrattuna Nikea- lahkolaisten kolmiyhteisen Jumalan yhden osakkaan, eli Jeesus-Jumalan _pikaiseen_ paluulupaukseen eliaikalaistensa elinaikana joille lupauksensa kasvokkain kohdisti ja jota lupauksen kuulijat sitten aikalaisilleen saarnasivat kaikkialla.
Tuo lupaus osoittaui fiakoksia ja sitten paluunsa ennustelijoita ja paluunsa ajoittajia on riittänyt.
Tuolloisen pikaisen paluunsa saarnaajat sitten joutuivatkin yleisen pilkan kohteiksi.
Mikäli Nikea-lahkolaisten Jeesus Jumala olisi pitänyt aikalaisilleen kasvokkain antamansa lupauksen, niin seuraajansa eivät olisi turhia ennustelleet eivätkä olisi jo 2000-vuoden ajan kiivasti merkkejä paluustaan kaiken aikaa tähyilleet eläen elämänsä ohitse pikaista ylötempaustaan odotellessa.
Miksi Nikea-lahkolaisten Jeesus Jumala on vedättänyt seuraajiaan jo noin 2000-vuoden ajan? Rakkaudellista?
Niin. Se lenkkitossu "Nike" on nimensä puolesta kreikkalainen voiton jumalatar, olen kuullut että lahkovanhin on puhunut että todistajan ei kuulu käydä kaupittelemassa vartiotorniloita niissä tossuissa.
Samaten, jos vartiotornit tipahtavat, on kompassista katsottava Mekan suunta, sen islamin pyhän kaupungin, ja nostamiseen kumartuessa ei saa kumartaa mekan suuntaan vaan käännyttävä niin että pyllistää sinne.
Lahkosi mainosvaltuutettuna, lahkon jota et halua kertoa, käännytät erinomaisesti väkeä ateismiin. Ateistit kiittävät ankarasta ponnistelustasi jumaluskon kyseenalaistamisen levittämisestä ;]
Uusin Vartiotorni kertoo: "Me jehovan, ei kun siis Saatanan palvojat, olemme helvetin omia! Pian pääsemme tuntemaan suurta kipua ja tuskaa Helvetin tulessa! Olemme saastaisia epäjumalan palvojia emmekä tunne oikeaa, elävää Jumalaa ja Hänen Poikaansa! Saatanan opastamana raiskaamme toisiamme perseeseen!"
Olet vain trolli, joka yrittää pilata uskovaisten mainetta!